Korupčník s dotacemi dostal mírný trest, píše Pelikán soudu

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 22. 4. 2015 14:38
Ministr spravedlnosti podal svou první stížnost pro porušení zákona v trestní věci. Soudí, že vrchní soud chyboval v případu exředitele ústeckého dotačního úřadu Petra Kušnierze.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal první stížnost pro porušení zákona.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal první stížnost pro porušení zákona. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tresty pro skupinu, která vydírala severočeské podnikatele, v čele s bývalým ředitelem ústeckého dotačního úřadu Petrem Kušnierzem byly podle názoru ministra spravedlnosti příliš mírné. Jeho komplicové měli místo podmínky skončit ve vězení. A Kušnierz měl být místo pěti let pravomocně odsouzen nejméně k osmi rokům.  

Ministr Robert Pelikán to napsal ve stížnosti, kterou nyní poslal Nejvyššímu soudu. Požaduje od něj, aby konstatoval, že pražský vrchní soud, který tresty snížil, porušil zákon. Neřídil se totiž podle Pelikána některými paragrafy trestního zákoníku.

"Závažnost jejich jednání je nepochybně výrazně zvyšována tím, že šlo o jednání systematické a organizované, de facto o vytvoření jakéhosi 'klientského systému'," uvedl Pelikán. Tato stížnost je první, kterou ministr po nástupu do čela úřadu podal.

Kušnierz byl propuštěn na svobodu

Zvrátit trest pro Petra Kušnierze ale zřejmě již není možné. Polovinu z pěti roků vězení si již odpykal a loni v listopadu byl po rozhodnutí soudu podmínečně propuštěn z vězení. Pelikán však tvrdí, že měl za mřížemi ještě být.

A do vězení měla podle Pelikána jít také trojice jeho kompliců Václav Poláček, Roman Švec a Vladislav Hleba. Všem vrchní soud pětiletý trest vězení změnil na podmínku. Ministr spravedlnosti uvedl, že odvolací soud nepřihlédl k závažnosti jednání obviněných. "K polehčujícím i přitěžujícím okolnostem, době páchání a zejména také rozmyslu a ziskuchtivosti pachatelů," vyjmenoval Pelikán další chyby, kterých se podle něj vrchní soud dopustil.   

Skupina vyděračů byla odsouzena za to, že chtěla od žadatelů o evropské dotace úplatky, aby jejich projekty uspěly. Policie zdokumentovala tři konkrétní případy. Jeden se týkal podnikatele Martina Mikeše, který nakonec spolupracoval s policií.

Mikeš žádal o peníze na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji. Kušnierz a spol. si ho vyhlédli a pozvali ho na schůzku. Na ní ho poté přiměli k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun.

"Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Hleba podle obžaloby Mikešovi.

Úplatky ve výši 1,7 milionu

Celkem si skupina řekla o nejméně 1,7 milionu korun. Velkou část skutečně převzala. A i když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval Mikešovi bývalý šéf dotačního úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká. Kušnierz vinu odmítal a tvrdil, že je jen oběť, proti které se všichni spikli.

Ministru Pelikánovi se však nelíbí ani fakt, že vrchní soud zrušil také peněžité pokuty pro další podnikatele Lukáše Šístka a Milenu Pucholtovou, kteří uplatili skupinu, aby dotace získali.

"Trestnou činností - poskytování úplatků - se oba snažili získat majetkový prospěch, takže základní podmínky pro uložení peněžitých trestů u nich dány zjevně byly," napsal Pelikán do stížnosti.

I když je Petr Kušnierz už na svobodě, může se do vězení znovu dostat. Je totiž obžalován v další kauze. V té čelí žalobě celkem osm lidí. Je mezi nimi vedle Kušnierze i bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda. Podle obžaloby byly zmanipulovány více než tři desítky projektů za 1,4 miliardy korun.

"Podaná stížnost nemůže uložené tresty změnit, neboť směřuje v neprospěch obviněných. Cítil jsem potřebu poukázat na příliš mírné trestání korupce v souvislosti s prostředky EU, která požaduje přísné a důsledné postihy. Věc má i judikaturní rozměr, neboť odvolací soud překročil meze své činnosti," komentoval pro Aktuálně.cz svou stížnost ministr spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy