Válková jednala s žalobci o novém zákonu, jsou na půli cesty

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 6. 2. 2015 13:13
Spornou zůstává otázka vzniku speciálního zastupitelství. Válková ustoupila ve výběrových řízeních na státní zástupce.
Helena Válková a Pavel Zeman
Helena Válková a Pavel Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková ustoupila žalobcům ve věci výběrových řízení na státní zástupce. Otazník se vznáší nad zřízením speciálního protikorupčního zastupitelství.

Podle návrhu, který ministerstvo vypracovalo na podzim, se počítalo s tím, že výběrová komise navrhne tři nejlepší kandidáty na post vedoucího státního zástupce, ministr by však měl možnost jmenovat prakticky kteréhokoliv z nich.

Navíc, po dvou neúspěšných výběrových řízeních by do funkce mohl jmenovat libovolného vedoucího státního zástupce. Taková situace by podle žalobců umožňovala politikům ovládnout soustavu státních zastupitelství.

"Celkem vážně zvažujeme, že ustanovení změníme a že to bude na návrh nejvyššího státního zástupce," připustila po jednání Válková a kvitoval to i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Asi nejpalčivějším bodem tak nadále zůstává otázka možného rušení vrchních státních zastupitelství. Zeman by byl raději, kdyby zcela zanikla a místo nich byl zřízen takzvaný protikorupční speciál. "Ale respektuji, že je to otázka politická a že je to otázka pro ministra spravedlnosti," podotkl Zeman s tím, že s přechodem na třístupňovou soustavu počítá reforma justice, kterou chce Válková spustit ještě letos.

Ministryně nicméně připustila, že ve hře je i varianta, že by ze zákona speciální úřad, který by se věnoval nejzávažnějším hospodářským kauzám, úplně vypadl a namísto toho by se na VSZ posílila role šestých odborů, které se takovýmito případy v současnosti zabývají.

Na další schůzce, která je naplánována na 18. února, už by se měly řešit konkrétní připomínky, které Nejvyšší státní zastupitelství zákonu před Vánoci dalo. Válková očekává, že se podaří najít kompromis i u dalších bodů tak, aby návrh zákona mohl jít v dubnu do připomínkového řízení a v červnu se jím mohla zabývat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy