reklama
 
 

Oteplení a vydatný déšť. V Česku hrozí o víkendu záplavy

Aktualizováno 10. 1. 2015 9:24
Řadu krajů navíc trápí velmi silný vítr, například na Sněžku je zastaven provoz lanovky. V horských oblastech hrozí sesuvy sněhu podél silnic.

Liberec – Podle výstrahy meteorologů hrozí v sobotu kvůli oteplování a vydatnému dešti záplavy. Situaci navíc komplikuje silný nárazový vítr. 

Na silnicích nižších tříd na Jablonecku a ve vyšších polohách Semilska je zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, místy jsou i vyjeté koleje. V Jizerských horách hrozí sesuv sněhových mantinelů podél cest. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři i na dalších místech Libereckého a Ústeckého kraje, dopravu může komplikovat silný vítr, mlha a déšť.

Teploty se ráno pohybují mezi dvěma až šesti stupni Celsia. Menší řeky na několika místech dosáhly prvního stupně povodňové aktivity. Libuňka v Turnově - Pelešanech v 7:20 dokonce druhého stupně. V korytě bylo 250 centimetrů vody.

V Jílové na Děčínsku se porouchala kanalizace a přívalový déšť podle dopravního webu policie zaplavil Teplickou ulici. Silnice je průjezdná, podle policie je zde ale riziko akvaplaningu. Na místě jsou hasiči.

Přes den má být až 14 stupňů, na horách do devíti stupňů. Pro Liberecký kraj a Děčínsko má platit povodňová pohotovost po celý den, kromě toho má od poledne foukat silný vítr. V nárazech může na hřebenech dosahovat až 120 kilometrů v hodině.

Na Vsetínsku komplikuje dopravu vítr

Silnice druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá i přes oteplení vrstva ujetého sněhu ošetřená posypem. Dopravu v regionu navíc místy komplikuje silný vítr. Cesty jsou tak sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ostatní silnice v kraji jsou holé a mokré. Viditelnost místy snižují dešťové přeháňky nebo mlha.

V kraji je oblačno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala mezi plus jedním až sedmi stupni Celsia. Podle Českého hydrometeorologického ústavu přes den stoupne až na 13 stupňů, v horských údolích bude kolem sedmi stupňů.

Na Pardubicku jsou polámané stromy

Silný vítr na několika místech na východě Čech zlámal stromy a větve. Hasiči museli během noci vyjíždět k jejich odstranění zvláště na Pardubicku a Chrudimsku. Vytrvalý déšť také zvedá hladiny řek, zatím však nedosáhly prvního stupně povodňové aktivity.

Na čtyřech místech hasiči odklízeli kmeny v Pardubickém kraji, jeden strom také spadl na koleje u Borové na Chrudimsku. V Hradeckém kraji zaznamenali hasiči dva obdobné výjezdy. Kvůli silnému větru je zastaven také provoz lanovky na Sněžku.

Rychle stoupá hladina Orlice v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku a také Doubravy, dosud ale nepřekročily běžné průtoky. Kvůli tání sněhu by se mohly rozvodnit i další řeky. "Předpokládáme další vzestupy vodních stavů s dosažením prvního stupně povodňové aktivity a ojediněle i vyšších stupňů téměř v celé ploše povodí," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Jihočeští hasiči kvůli větru vyjížděli k desítkám událostí

Pět desítek událostí řešili jihočeští hasiči od pátečního odpoledne do dneška v souvislosti se silným větrem. Nejčastěji museli odstraňovat popadané stromy z komunikací. Nejvíce výjezdů řešili v páteční podvečer. ČTK o tom informovala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Silný vítr však nezpůsobil jen padání stromů. Hasiči museli například v českobudějovické Krajinské ulici odstraňovat ze střechy jednoho domu plastový stůl. V Písku se zase na panelovém domě uvolnila skleněná tabule. "Na místě nebylo možné ustavit výškovou techniku. Velitel zásahu si proto na místo povolal lezeckou skupinu, která tabuli odstranila a sundala," uvedla Matějů.

Dodala, že zvýšený počet událostí lze předpokládat i nadále. "Na víkend meteorologové předpovídají další vítr a také silné srážky, které mohou způsobit zvednutí hladin některých toků," řekla Matějů.

Řeky v Karlovarském kraji mají první povodňový stupeň

Déšť a tající sníh zvedly hladiny některých řek v Karlovarském kraji. Na prvním povodňovém stupni je podle Českého hydrometeorologického ústavu už Svatava ve Svatavě na Sokolovsku a Teplá v Tepličce na Karlovarsku. Rychlý nárůst má od pátku také Ohře v Karlových Varech - Drahovicích. Zatím je bez povodňových stupňů.

Hladina Svatavy byla v pátek ráno na 67 centimetrech, nyní stoupla na 145 centimetrů. Průtok se od pátečního rána zhruba zečtyřnásobil na současných 39,4 metru krychlového za sekundu. Hladina Teplé v Tepličce má nyní 131 centimetrů, v pátek ráno to bylo kolem půl metru, průtok se zvednul téměř sedmkrát na 28,9 metru krychlového za sekundu.

Na Sokolovsku a Karlovarsku platí povodňová pohotovost. Kromě toho má v Karlovarském kraji velmi silně foukat, vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu.

autor: ČTK | 10. 1. 2015 9:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama