Otcovská dovolená se prodlouží na deset dnů. Zbývá rozhodnout, kolik peněz dostanou

end mp Domácí end, mp, Domácí
6. 8. 2019 12:33
V celé Evropské unii se délka otcovské dovolené sjednotí na deset dnů, českým mužům se tak o tři dny prodlouží. Evropští politici budou v následujících třech letech hledat způsoby, jak nové směrnici europarlamentu o desetidenní otcovské vyhovět. Jejich úkolem bude také vymyslet, kolik peněz budou otcové brát za dny, kdy zůstanou s dítětem doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

V Česku mají otcové v současné době možnost vzít si dovolenou až týden v prvních šesti týdnech od narození dítěte. "Zájem o otcovskou dovolenou roste. Sama se často setkávám se stížnostmi otců, kteří třeba procházejí rozvodem a připadá jim, že jsou znevýhodněni. Říkají, že neměli tolik možností trávit čas s rodinou, protože je systém tlačil úplně jiným směrem," vysvětlila pro Aktuálně.cz eurokomisařka Věra Jourová (ANO), proč návrh na zavedení desetidenní otcovské dovolené podpořila.

Loni si státem placené týdenní volno vzalo 43 tisíc českých otců. Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává, že zájem v příštích letech poroste. Na dávku má nárok každý zaměstnanec a také podnikatel, který si aspoň tři měsíce předem dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Někteří otcové by případné prodloužení volna uvítali. "Sám jsem si kvůli miminu bral otcovskou a navíc ještě týden dovolené. Role otce je po narození dítěte strašně důležitá ve smyslu pomoci, zázemí a psychické podpory. Je to pro ženu poměrně složité období a měla by mít muže nablízku," říká Zdeněk D., zaměstnanec z Prahy oslovený Aktuálně.cz.

Čerpání otcovské dovolené je v současné době dobrovolné. Čeští otcové v dosavadní praxi přicházejí o část mzdy, jelikož mají nárok na dávku ve výši 70 procent základu platu. Politici teď rozhodnou také o tom, zda tato částka zůstane stejná i po navýšení doby, po kterou budou muži moct zůstat doma s dítětem.

Hospodářská komora je proti

Proti navýšení dávky otcovské dovolené se staví například Hospodářská komora. Argumentuje, že stát kvůli otcovské přijde o 72 až 93 milionů korun na daních. "Podle nás toto opatření spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů, proto jsme nesouhlasili ani s jeho direktivním plošným zavedením," říká mluvčí komory Miroslav Diro.

"Otcovská už nebude dána procentem platu, ale výší, kterou stanoví stát při nemocenské dovolené," vysvětlila europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která dokument také podpořila. Podle ní je snahou, aby členské státy otcům proplácely tolik jako ženám na mateřské. Europoslankyně se domnívá, že dávka plní podobný, pečovatelský cíl.

Bude záležet na jednotlivých státech, ve kterých fázích příchodu dítěte na svět nechají otce volno vyčerpat. Celoevropská směrnice mužům umožňuje vybrat si ho například i v případě potratu, částečně také před porodem.

Konkrétní podmínky otcovské dovolené v Česku bude muset určit ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na dotaz Aktuálně.cz nereagovala s odkazem, že je na dovolené.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy