Otcovská dovolená se prodlouží na deset dnů. Zbývá rozhodnout, kolik peněz dostanou

end mp Domácí end, mp, Domácí
6. 8. 2019 12:33
V celé Evropské unii se délka otcovské dovolené sjednotí na deset dnů, českým mužům se tak o tři dny prodlouží. Evropští politici budou v následujících třech letech hledat způsoby, jak nové směrnici europarlamentu o desetidenní otcovské vyhovět. Jejich úkolem bude také vymyslet, kolik peněz budou otcové brát za dny, kdy zůstanou s dítětem doma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ISIFA/Thinkstock

V Česku mají otcové v současné době možnost vzít si dovolenou až týden v prvních šesti týdnech od narození dítěte. "Zájem o otcovskou dovolenou roste. Sama se často setkávám se stížnostmi otců, kteří třeba procházejí rozvodem a připadá jim, že jsou znevýhodněni. Říkají, že neměli tolik možností trávit čas s rodinou, protože je systém tlačil úplně jiným směrem," vysvětlila pro Aktuálně.cz eurokomisařka Věra Jourová (ANO), proč návrh na zavedení desetidenní otcovské dovolené podpořila.

Loni si státem placené týdenní volno vzalo 43 tisíc českých otců. Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává, že zájem v příštích letech poroste. Na dávku má nárok každý zaměstnanec a také podnikatel, který si aspoň tři měsíce předem dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Někteří otcové by případné prodloužení volna uvítali. "Sám jsem si kvůli miminu bral otcovskou a navíc ještě týden dovolené. Role otce je po narození dítěte strašně důležitá ve smyslu pomoci, zázemí a psychické podpory. Je to pro ženu poměrně složité období a měla by mít muže nablízku," říká Zdeněk D., zaměstnanec z Prahy oslovený Aktuálně.cz.

Čerpání otcovské dovolené je v současné době dobrovolné. Čeští otcové v dosavadní praxi přicházejí o část mzdy, jelikož mají nárok na dávku ve výši 70 procent základu platu. Politici teď rozhodnou také o tom, zda tato částka zůstane stejná i po navýšení doby, po kterou budou muži moct zůstat doma s dítětem.

Hospodářská komora je proti

Proti navýšení dávky otcovské dovolené se staví například Hospodářská komora. Argumentuje, že stát kvůli otcovské přijde o 72 až 93 milionů korun na daních. "Podle nás toto opatření spadá do kategorie zaměstnaneckých benefitů, proto jsme nesouhlasili ani s jeho direktivním plošným zavedením," říká mluvčí komory Miroslav Diro.

"Otcovská už nebude dána procentem platu, ale výší, kterou stanoví stát při nemocenské dovolené," vysvětlila europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která dokument také podpořila. Podle ní je snahou, aby členské státy otcům proplácely tolik jako ženám na mateřské. Europoslankyně se domnívá, že dávka plní podobný, pečovatelský cíl.

Bude záležet na jednotlivých státech, ve kterých fázích příchodu dítěte na svět nechají otce volno vyčerpat. Celoevropská směrnice mužům umožňuje vybrat si ho například i v případě potratu, částečně také před porodem.

Konkrétní podmínky otcovské dovolené v Česku bude muset určit ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na dotaz Aktuálně.cz nereagovala s odkazem, že je na dovolené.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy