Otcovská

Otcovská dovolená bude dvoutýdenní, podmínky pro ošetřovatelské volno mírnější

Čerství otcové budou moci od příštího roku pomáhat s péčí o dítě delší dobu než nyní. Prezident Miloš Zeman podepsal předlohu poslanců ČSSD, která prodlužuje otcovskou dovolenou z jednoho týdne na dva týdny. Zmírňuje také podmínky nároku na dlouhodobé ošetřovatelské volno. Novela o nemocenském pojištění se týká rovněž běžného ošetřovného. Změny vycházejí podle předkladatelů z nedostatků zjištěných v praxi. O Zemanově podpisu v pondělí informoval Hrad.

U otcovské dovolené novela prodlužuje také šestitýdenní období po narození dítěte, v němž mohou otcové dávku čerpat, a to o dobu hospitalizace novorozence. Pomohlo by to podle předkladatelů naplnit účel tohoto volna, k němuž patří možnost otce podílet se na péči o dítě a na chodu domácnosti.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo práce chystá delší otcovskou či změny rodičovské podle pravidel EU

Otcovská dovolená v Česku se prodlouží. Upraví se také pravidla rodičovské či práce na dálku. Změny by měly začít platit nejpozději od srpna příštího roku. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek řekla náměstkyně ministerstva práce pro legislativu Dana Roučková. Úpravy vycházejí z evropských směrnic, které ČR musí promítnout do svých zákonů. Návrh normy ministerstvo práce vládě pošle do konce června. Členové výboru postup resortu kritizovali, podle nich se úpravy nemusí stihnout včas schválit.

Pravidla mění směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem a o předvídatelných pracovních podmínkách z června 2019. Mají zajistit minimální standard ve všech členských zemích. První předpis má ČR do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022 a druhý do 1. srpna 2022.

Zdroj: ČTK