Osobnímu strážci prezidenta hrozí i vězení, inspekce ho obvinila z ublížení na zdraví

Jan Horák Jan Horák
9. 5. 2021 5:30
Jeden z osobních strážců prezidenta Miloše Zemana je podle zjištění Aktuálně.cz trestně stíhaný. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti. Bodyguard způsobil dopravní nehodu, při níž utrpěla zranění řidička druhého vozu. Přestože ho inspekce začala stíhat, průběh kauzy se zatím vyvíjí v bodyguardův prospěch. Zemanův strážce je stále ve službě.
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.)
Bodyguard J. D. začínal u Miloše Zemana coby soukromá ochranka (vpravo s rukou na pultu, obličej má vzhledem k ochraně soukromí rozostřený.) | Foto: Economia

Na křižovatce hlavní a vedlejší ulice v obci Ostřešany na Pardubicku došlo 10. prosince 2020 k dopravní nehodě. Nabourala do sebe dvě osobní vozidla. Za volantem jednoho z nich seděl příslušník Útvaru na ochranu prezidenta republiky, jenž zajišťuje bezpečnost nejvyššího ústavního činitele. Nehodu způsobil Zemanův bodyguard, který jel v soukromém autě. Z havárie vyšla se zraněním řidička druhého vozu.

"Usnesením policejního orgánu GIBS bylo zahájeno trestní stíhání fyzické osoby pro přečin ublížení na zdraví z nedbalosti," potvrdila Aktuálně.cz náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové Hana Flídrová, jejíž lidé vyšetřování kauzy dozorují. Inspekce obvinila osobního strážce J.D. (vzhledem ke stadiu trestního řízení neuvádíme jeho celé jméno, pozn. aut.) v druhé půli dubna.

"Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona," zní definice stíhaného skutku podle trestního zákona. Vzhledem k dopravní nehodě představuje porušení takové povinnosti prohřešek proti pravidlům silničního provozu, jako je přiměřená rychlost nebo přednost v jízdě.

Výhodnější vývoj kauzy, nejvýš rok ve vězení

Ačkoliv J.D. je stíhaný, kauza z jeho pohledu nabrala výhodnější směr. Když Aktuálně.cz na jeho nehodu v březnu upozornilo, inspekce vedla prověřování z jiného deliktu. Byl podezřelý z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Kdyby inspekce toto podezření doložila, bodyguardovi by hrozily až čtyři roky vězení. Protože ho nyní obvinila "jen" z ublížení na zdraví, ve hře je nejvýše rok za mřížemi nebo zákaz řízení.

Proč se objasňování havárie vyvinulo tímto způsobem, není jasné. Z podstaty věci ovšem plyne, že zdravotní posudky hodnotící vážnost zranění řidičky druhého auta nepotvrdily původní předpoklad inspekce o těžkých následcích. V obdobných případech pachateli také nahrává jeho postoj k trestní věci či to, zda se se zraněným pokusil finančně vyrovnat nebo mu újmu vynahradit jinak.

"Na místě události naše posádka ošetřila ženu středních let. Utrpěla lehké poranění horní poloviny těla a byla převezena k definitivnímu ošetření do Pardubické nemocnice," sdělil už dříve Aktuálně.cz mluvčí pardubické záchranky Aleš Malý. Zda si stav ženy po nehodě vyžádal i hospitalizaci, není jasné. Mluvčí s ohledem na diskrétnost tuto otázku odmítl zodpovědět.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

Odstranění následků nehody zajistili pardubičtí hasiči. Jízda na místo jim trvala devět minut, hlášení dostali v 18:51. "Nehoda si vyžádala jednu zraněnou osobu, po příjezdu hasičů byla již v péči zdravotníků. Hasiči u automobilu provedli protipožární opatření a po dohodě s policisty řídili na nezbytně nutnou dobu dopravu na silnici. V 19.28 hodin se jednotka vrátila na stanici," řekla Aktuálně.cz mluvčí hasičů Jana Poláková.

Bodyguardem prezidenta přes osm let

Stíhaný bodyguard J.D. začal s Milošem Zemanem spolupracovat během jeho prvního zvolení do prezidentského úřadu v lednu 2013. Když Zeman vítězství nad Karlem Schwarzenbergem poprvé veřejně komentoval, J.D. stál po jeho boku. Tehdy ho J.D. strážil na základě dohody se soukromou bezpečnostní agenturou, v níž působil.

Po nástupu Zemana do funkce v březnu 2013 změnil pozici i J.D. Stal se příslušníkem policejního Útvaru na ochranu prezidenta republiky. Slouží na odboru chráněných osob. Řadí se mezi tři desítky policistů, kteří odpovídají za prezidentovu osobní bezpečnost. Celý útvar má zhruba 200 příslušníků.

Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana.
Jeden ze dvou nabouraných vozů při dopravní nehodě jednoho z blízkých osobních strážců prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

Než se stal J.D. příslušníkem útvaru, z policie zkušenosti neměl. Ostraze osob se věnoval "pouze" v soukromém sektoru. K oficiální prezidentově ochrance se přidal na základě výběrového řízení, v policejní mluvě se takovému posunu říká boční vstup. Ještě v průběhu nové služby si dokončil soukromé vysokoškolské vzdělání. Z naprosté většiny přitom v útvaru slouží lidé s předchozí praxí u policie.

Bývalý mistr republiky

J.D. byl dříve úspěšným thaiboxerem, v první dekádě po roce 2000 se stal ve své kategorii opakovaně mistrem republiky. Závodil a trénoval za dva pražské kluby. Jaké je jeho stanovisko k trestnímu stíhání, se lze jen domnívat. Aktuálně.cz se ho snažilo kontaktovat prostřednictvím sociální sítě Facebook, na prosbu však nereagoval. Jiné spojení na něj se dohledat nepodařilo.

Podle informací Aktuálně.cz je J.D. navzdory svému obvinění ve službě. U nadřízených mu nahrává to, že jde o nedbalostní trestný čin s nízkou sazbou a bez přímého spojení s výkonem jeho práce. Ve hře je ovšem otázka, zda by mohl v útvaru zůstat po případném pravomocném odsouzení.

Podle příslušného zákona musí být policista bezúhonný, což znamená, že v posledních pěti letech nebyl "pravomocně odsouzen pro trestný čin spáchaný z nedbalosti, jestliže jeho jednání, kterým spáchal trestný čin, je v rozporu s požadavky kladenými na příslušníka". Zda je dodržování dopravních předpisů jedním z těchto požadavků, by musel rozhodnout jeho nadřízený.

Video: Auto málem smetlo hasiče u nehody na Plzeňsku. Nehodu natočila kamera (3. 3. 2021)

Hasič o vlásek unikl srážce s autem ve smyku | Video: Facebook / HZS Plzeňského kraje
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy