Hlasovat na Hradě zakázáno. Bezpečnostní rámy by odradily voliče, radnice místnost přesunula

Jan Hejl ČTK Jan Hejl, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2017 17:20
Volební místnost na Pražském hradě letos zůstala uzavřená. Důvodem jsou bezpečnostní opatření u vstupů do sídla hlavy státu. Ty od loňského léta zavedl prezident Miloš Zeman. Voliči, kteří chtěli odvolit na Hradě, musí jít do volební místnosti na Pohořelec nedaleko Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě.
Bezpečnostní opatření na Pražském hradě. | Foto: ČTK

Praha - Kvůli bezpečnostním opatřením zavedeným u vstupů do Pražského hradu se letos neotevřela volební místnost na druhém hradním nádvoří.

Voliči, kteří ji byli zvyklí využívat, letos musejí jít na nedaleký Pohořelec. Důvodem změny místa byl podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové nekomfortní přístup k volební místnosti přes bezpečnostní kontroly, které by voliče v této oblasti mohly odradit.

Na rozdíl od ostatních volebních míst v Praze 1 by totiž voliči museli tuto proceduru povinně absolvovat. "Stání ve frontě s turisty a kontrola nám pro voliče nepřipadala správná," vysvětlila Blažková.

Na dveřích do prostor na druhém nádvoří Hradu, kde až do letošního roku byla volební místnost, je přilepený papír s mapou, jak se voliči dostanou do "náhradní" místnosti na Pohořelci poblíž Černínského paláce, sídla ministerstva zahraničí.

I členové komise na Pohořelci byli ze zrušení volební místnosti na Pražském hradě překvapení. "I my jsme se těšili, že budeme dohlížet na volby na Hradě," řekla reportérovi on-line deníku Aktuálně.cz jedna z jejích členek.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že bezpečnostní složky byly připravené zajistit hladký průchod v areálu i přednostního vstup pro voliče. "Dozvěděli jsme se, že na Pražském hradě volební místnost vůbec nebyla zřízena. Přitom jsme byli připraveni na maximální vstřícnost. Radnice s námi vůbec nejednala," odpověděl Ovčáček s tím, že v úvaze bylo i umístění volební místnosti tak, aby voliči kontrolou neprocházeli.

Možnosti odvolit v sídle prezidenta využívali hlavně držitelé voličských průkazů. Kontroly při vstupu do hradního areálu jsou od loňského léta. V den voleb se u rámu na detekci kovu před branou Hradu tvořila asi desetiminutová fronta. Na vstup do sídla českých králů čekali hlavně turisté.

Opatření podle některých bezpečnostních expertů nejsou zdaleka tím, co může v sídle hlavy státu zajistit větší bezpečnost; naopak mohou případné útočníky kvůli velké koncentraci lidí přitahovat.

Zavedení kontrol a s ním spojené uzavření jednoho ze vstupů do palácových zahrad pod Hradem přineslo mimo jiné jejich správci, Národnímu památkovému ústavu, úbytek návštěvníků a snížení tržeb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy