Velikonoce budou na sněhu. Jásají jen lyžaři a vlekaři

Živě
Situaci kolem čtvrtečního počasí jsme sledovali v online zpravodajství.
Foto: www.lyzovani.spicak.cz

Česká republika - Nový sníh zasypal velkou část České republiky a komplikuje život hlavně řidičům.

Podle meteorologů bude ve většině krajů sněžit až do čtvrteční noci, má napadnout kolem deseti centimetrů nového sněhu. Místy se objeví i sněhové jazyky. Silný vítr, který zemi trápil poslední dny, už ale utlumuje.

Zaskočilo vás počasí během ranní cesty do práce nebo školy? Na e-mail: [email protected] nám můžete posílat fotografie sněhové nadílky ve vašem bydlišti.

Situaci kolem čtvrtečního počasí jsme sledovali v online zpravodajství. Středeční dění si můžete připomenout ZDE.

Česko zasypal sníh

Živě
Aktualizovat reportáž
23:55

Silný vítr, který zasáhl Českou republiku v posledních dnech, již většinou ustal, ale nové problémy dnes přineslo husté sněžení. Sotva se podařilo ze silnic a železnic odklidit stromy popadané ve větru, zasypal cesty sníh.

19:15

Většina vyvrácených nebo zlomených stromů spadala v Jihočeském kraji na silnice, kde je hasiči rozřezávali a odklízeli. Dramatičtější byl zásah v Boršově nad Vltavou, kam byla v 15:59 hodin vyslána profesionální jednotka z českobudějovické stanice. V ulici Na Křižovatkách spadl vzrostlý smrk na střechu domu. I tento smrk však hasiči zvládli odstranit a okolo 17. hodiny byli již zpět na své stanici.

19:00

Počasí v Jihočeském kraji se po zdánlivém uklidnění  v odpoledních hodinách opět mírně zhoršilo. Od 14. do 17. hodiny hasiči evidovali dalších téměř dvacet událostí. Spadané stromy nejvíce zaměstnaly hasiče na Českobudějovicku (5 výjezdů) a na Českokrumlovsku a Prachaticku (shodně 4 zásahy).

Odstraňování stromu spadlého na elektrické vedení v obci Bulovka - Arnoltice na Liberecku.
Odstraňování stromu spadlého na elektrické vedení v obci Bulovka - Arnoltice na Liberecku. | Foto: HZS Libereckého kraje
18:00

Na víkend budou mít v Jizerských horách upravené stopy i běžkaři. "Připadlo minimálně 15 centimetrů sněhu," uvedla za Jizerskou o.p.s Jana Lhotová. Rolby upraví stopy na magistrále od Bedřichova až ke Smědavě už v pátek ráno, původně se předpokládalo, že k tomu dojde až v noci na sobotu.

Běžkař - ilustrační snímek
Běžkař - ilustrační snímek | Foto: Zuzana Hronová
16:28 Logo Aktuálně.cz

Sníh a vítr trápí již druhý den Českou republiku. ZDE si můžete prohlédnout fotogalerii čtenářů, kteří zaznamenali nešvary aprílového počasí.

Silný vítr přelomil vrbu ve vesnici Žireč u Dvora Králové nad Labem. Autorkou snímku je čtenářka Linda Harwot.
Silný vítr přelomil vrbu ve vesnici Žireč u Dvora Králové nad Labem. Autorkou snímku je čtenářka Linda Harwot. | Foto: Linda Harwot
16:24 Ikona auto

Policie na Vysočině od rána do 15:00 přijala tři desítky oznámení o dopravních nehodách, které se staly v souvislosti s počasím. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči však podle silničářů musí nadále věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Nyní ale v kraji opět hustě sněží, nejvíc na Pelhřimovsku. Silničáři jsou v terénu s veškerou dostupnou technikou.

16:07

Lyžování o velikonočním víkendu slibují areály Klínovec, Bublava a Boží Dar-Novako. Na sjezdovkách Klínovce leží 15 až 20 centimetrů prašanu, od areálu Novako bude možné nastoupit i na běžkařské trasy. Ve skiareálu Novako je na pátek a sobotu připraveno také večerní lyžování.

15:42 Ikona auto

Silničáři ve 14:30 otevřeli pro kamiony silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a hraniční přechod do Polska, která byla kvůli sněhu pro vozidla nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů uzavřená od 08:00. Mnozí řidiči však zákazové značky nerespektovali a komplikovali tam dopravu. Silnice je sjízdná, mokrá, jen místy jsou zbytky rozbředlého sněhu, řekl Michal Hanč ze společnosti Silnice LK.

15:10

Státní podnik Lesy České republiky zvýšil odhad škod po silném větru, deštích a sněžení až na 350 000 metrů krychlových poničeného dřeva. Ještě ve středu podnik odhadoval škody na 150 000 metrů krychlových. Nejvíce stromů tento týden zatím spadlo v Beskydech, v Krušných horách, na Šumavě, ve středních a východních Čechách. Lesníci lidem stále nedoporučují vstupovat do lesů.

14:42

Královský hrad Bezděz na Českolipsku musí kvůli sněhu a ledu odložit zahájení návštěvnické sezony. Riziko úrazů na přístupové cestě je příliš velké. Sezona na hradu postaveném ve 13. století k ochraně obchodní stezky měla začít v pátek, kastelán doufá, že se to povede ještě o tomto víkendu. "Zatím je to velký otazník. Když počasí dovolí, sleze sníh a nebyla by námraza, tak bychom chtěli otevřít v neděli a v pondělí," uvedl kastelán Kamil Seidl.

Foto: czechtourism.com
13:44 Ikona blesk

Energetici k dnešnímu poledni odvolali kalamitní stav vyhlášený pro okres Hradec Králové. "Situace na východě Čech se již stabilizovala. Vítr se utišil, sněžení nám v této chvíli problémy zatím nepůsobí. Během večera a noci a dnešního dopoledne se podařilo poruchovým četám na východě Čech odstranit poruchy na vedení vysokého napětí." uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východních Čechy Šárka Beránková.

13:16 Ikona blesk

Energetici ČEZ ve 12:00 odvolali kalamitní stav na Liberecku a Semilsku, který kvůli silnému větru vyhlásili v úterý večer. Situace se uklidnila, vítr se utišil a dodávky se postupně podařilo obnovit, bez proudu jsou už jen jednotlivci. "Poruchy jsou už jen na nízkém napětí, není vyloučeno, že ještě nějaké nové přibudou. Blíží se víkend a lidé pojedou na chaty a chalupy a mohou zjistit, že jsou bez elektřiny," dodala severočeská mluvčí energetické skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Jaké škody počasí na přelomu března a února energetikům způsobilo, zatím říct nedokázala.

13:00

Silnice 1/38 u Kolína je uzavřena v obou směrech kvůli nehodě auta a kamionu. Sedmdesátiletý řidič osobního auta zemřel, nikdo další nebyl zraněn. Nehoda se stala po 11:00 poblíž Kolína. Podle policejní mluvčí Martiny Fejfarové řidič osobního auta z dosud neznámých příčin přejel do protisměru a čelně se srazil s kamionem. Objízdná trasa vede přes Starý Kolín. Řidiči jedoucí z Kutné Hory mají podle policie odbočit na Týnec nad Labem.

12:55

Sníh dělá těžkou hlavu i řidičům v Jablonci nad Nisou.

12:41

Kvůli nehodě dvou nákladních vozů na silnici I/4 u Strážného na Prachaticku neprojedou kamiony přes tento hraniční přechod do Německa. Sněžení komplikuje dopravu i na některých dalších místech Jihočeského kraje, což platí hlavně pro Českokrumlovsko. Řidiči musí s maximální opatrností jet po většině komunikací nižších tříd Jihočeského kraje.

12:21 Ikona vločka

V Jeseníkách platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Důvodem je nový sníh, na horách napadlo v uplynulých dnech až 30 centimetrů sněhu a stále sněží. Ukládal se za silného větru na staré vrstvy, a hrozí tak uvolnění deskových lavin. V Jeseníkách leží ve vyšších polohách až 120 centimetrů sněhu, na závětrných svazích hor je však vrstva daleko vyšší. Třetí stupeň znamená značné nebezpečí, varování ale platí jen pro lavinové katastry, které leží mimo turistické trasy.

Jeseníky, Praděd - Ovčárna
Jeseníky, Praděd - Ovčárna | Foto: jeseniky.net/Bronislav Máslo
12:05 Logo Aktuálně.cz

Počasí sice na silnicích trápí řidiče, potěší ale milovníky zimních sportů. Mnohá lyžařská střediska totiž na Velikonoce plánují znovu otevřít. A navíc nabízejí zlevněné skipasy. Jak to bude o víkendu vypadat ve skiareálech, si můžete přečíst v tomto článku.

11:45 Ikona auto

Kamiony komplikují provoz na rychlostní silnici 35 mezi Libercem a Turnovem, ale také na křižovatce silnic 9 a 13 u Svoru na Českolipsku a na dalších místech. "Kdo má letní gumy, ať nevyjíždí," doporučil Michal Hanč ze společnosti Silnice LK. S velkou opatrností jsou sjízdné i pro auta na zimních pneumatikách další silnice v Libereckém kraji. Odstavené kamiony jsou na rychlostní silnici z Liberce na Turnov.

11:22

Sněžení z posledních dnů výrazně vylepšilo podmínky k lyžování v Libereckém kraji. Přes týden byl sice v provozu jen Harrachov, na prodloužený velikonoční víkend se ale rozjede několik dalších středisek. V západní části Krkonoš se kromě Harrachova bude moci lyžovat i ve Vítkovicích. Zalyžovat si mohou zájemci i na Benecku, otevřen bude vlek Zvon a Snowtubing. Tři dny sněžení vylepšily podmínky v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. V Jizerských horách budou otevřené od pátku do neděle i dva areály Ski bižu, na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Hraběticích.

Zasněžování sjezdovky
Zasněžování sjezdovky | Foto: Zuzana Hronová
11:15

Policie na Vysočině od rána do 10:00 přijala více než dvě desítky oznámení o dopravních nehodách, které se staly v souvislosti s počasím. Až na jedno lehké zranění se nehody obešly bez újmy na zdraví účastníků. "Kolem 07:00 se střetl autobus s dodávkou na silnici mezi obcemi Petrovice a Štoky pokryté vrstvou sněhu. Nikdo nebyl zraněn, dechová zkouška u řidičů byla negativní," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Silnice byla téměř tři hodiny neprůjezdná.

11:05 Ikona blesk

V úterý byly ve Středočeském kraji bez proudu stovky domácností, během středy se podařilo všechny poruchy opravit.  Ve středu hasiči vyjížděli k 164 událostem, většinou opět kvůli komplikacím, které způsobil silný vítr. Nejhorší situace byla ve Středočeském kraji v úterý, kdy hasiči zaznamenali 456 výjezdů a stovky domácností byly bez elektrického proudu. "Situace ve středních Čechách se po silné vichřici již naprosto uklidnila a evidujeme zde běžný provoz distribuční soustavy," uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro střední Čechy Soňa Holingerová.

10:25 Ikona vločka

Silné sněžení má během dneška zasáhnout Karlovarský, Plzeňský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký, Moravskoslezský kraj a Vysočinu, a to už od 400 metrů nad mořem. Během dnešního dne a večera má napadnout kolem deseti centimetrů nového sněhu. "V čerstvém větru se budou vyskytovat četné sněhové přeháňky, místy doprovázené intenzivním sněžením s krátkodobým snížením dohlednosti a v polohách nad 400 metrů s přechodnou tvorbou sněhové pokrývky," uvedli meteorologové v aktuální výstraze.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK
10:20

Středočeští hasiči v noci na dnešek ještě vyjížděli k několika případům popadaných stromů kvůli silnému větru, situace už se ale zklidnila. "Dnešní noc byla oproti předchozím třem dnům už relativně klidná. Hasiči od středečních 20:00 do dnešních 9:00 vyjížděli k 19 výjezdům. Většinou šlo o popadané stromy nebo to byly dozvuky, kam se nestihli dostat přes den," řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Dnes ráno podle něj ještě například spadl strom na rodinný dům v Polabci u Poděbrad a rozbil okna.

09:55 Ikona vločka

Letošní březen byl teplý, loňský rekord ale nepokořil. Průměrná teplota dosáhla 3,9 stupně Celsia, což je o 1,2 stupně víc než dlouhodobý normál. Slunečního svitu si lidé v březnu užili 142,3 hodiny, čímž byl průměr překonán o více než čtvrtinu. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Loňský březen byl nejteplejší za posledních nejméně 50 let, také uplynulá zima patřila k nejteplejším v historii.

09:36 Ikona blesk

Na Liberecku a Semilsku nadále platí kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásil ČEZ kvůli vysoké poruchovosti zaviněné silným větrem. Zlepšuje se ale postupně situace v dodávkách elektrické energie. "Během večera a noci se podařilo poruchovým četám na severu Čech odstranit téměř všechny poruchy na vedení vysokého napětí, v současné době evidujeme poruchu v lokalitě Benešova nad Ploučnicí," uvedla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Na Liberecku a Semilsku se nyní pracuje na odstranění poruch na nízkém napětí.

09:33

Pro nákladní dopravu se s výjimkou autobusů kvůli sněžení v 8:00 uzavřel osmnáctikilometrový úsek od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. Omezení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny na silnici 10 bude platit minimálně do 13:00, kdy by mělo podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu sněžení ustávat. "Doporučená alternativní trasa je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35," uvedl Michal Hanč ze společnosti Silnice LK.

Foto: Aktuálně.cz
09:22 Ikona auto

Silnice v Pardubickém kraji pokryl sníh. Jeho slabá vrstva leží na státních komunikacích i na méně frekventovaných cestách. Na mnoha místech je po solení rozbředlý, informují krajští silničáři. V okolí Hlinska silnice namrzají a tvoří se ledovka.

09:18 Ikona auto

V Královéhradeckém kraji místy sněží, v okrese Hradec Králové stále platí energetiky vyhlášený kalamitní stav. "V horské oblasti Orlických hor je ujetá vrstva sněhu," uvedli silničáři. Teploty se pohybovaly kolem bodu mrazu. 

09:11 Ikona auto

Silnice v Libereckém kraji pokryl nový sníh a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Na Liberecku a Semilsku nadále platí kalamitní stav, který v úterý večer vyhlásil ČEZ kvůli vysoké poruchovosti zaviněné silným větrem. Meteorologové na dnešní den předpovídají pro Liberecký kraj zataženo s přeháňkami, v polohách nad 300 metrů budou sněhové nebo smíšené.

08:57 Ikona auto

Rozbředlý sníh, vítr a na mnoha místech se tvořící ledovka komplikují dnes ráno dopravu na Vysočině. Na Žďársku se tvoří sněhové jazyky. Na hlavních silnicích je rozbředlý sníh po chemickém ošetření, na vedlejších leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. "Během noci napadlo kolem pěti centimetrů nového vlhkého sněhu. Sjízdnost udržovalo 58 sypačů a 39 radlic. Většina radlic byla nasazena na Žďársku, kde silný vítr vytvářel sněhové jazyky," řekl Tomáš Krejčí z dispečinku krajských silničářů.

08:44 Ikona auto

V Ústeckém kraji řidiči musí počítat místy se sněhovými jazyky, na horách se závějemi a silným větrem. Silničáři nad ránem vyjeli sypat silnice. V kraji v noci připadlo několik centimetrů sněhu, více ho je v Krušných horách, kde se tvoří i sněhové závěje.

08:37 Ikona auto

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. V regionu od noci sněží, hlavní tahy jsou sice holé a mokré, na vedlejších ale místy leží uježděná vrstva tajícího sněhu. Teploty v regionu se pohybují mírně nad nulou. Do rána napadly na výše položených místech kraje asi dva centimetry sněhu. Meteorologové předpokládají, že v kraji bude sněžení pokračovat až do večera a může být vydatnější.

08:29 Ikona auto

Sněžení zasáhlo i Plzeňský kraj, zhoršuje sjízdnost na silnicích. V nejvyšších polohách Šumavy napadlo kolem deseti centimetrů sněhu, sníh se drží zhruba od nadmořské výšky 500 metrů. Srážky přicházejí ve vlnách a přechodně tak situaci zhoršují. Před silným nárazovým větrem přesto Ředitelství silnic a dálnic varuje například na dálnici D5 zhruba od Plzně po Rozvadov.

08:20 Ikona auto

Viditelnost na silnicích ve Zlínském kraji dnes ráno místy snižují sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem. Zejména na Vsetínsku. V kraji se teplota ráno pohybovala od minus tří do plus tří stupňů Celsia. Podle meteorologů občasné sněžení či v nižších polohách srážky smíšené nebo déšť vydrží po celý den.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2015 23:48
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy