Poslední šance pro lyžaře. Areály na Velikonoce otevřou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 4. 2015 12:01
Dobré podmínky na sjezdovkách jsou v Jizerských horách, Krkonoších i Jeseníkách. Vlekaři lákají na výrazně levnější skipasy.
Lyžařský vlek. Ilustrační foto.
Lyžařský vlek. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaPočasí sice na silnicích trápí řidiče, potěší ale milovníky zimních sportů. Mnohá lyžařská střediska totiž na Velikonoce plánují znovu otevřít. A navíc nabízejí zlevněné skipasy.

Sněžení z posledních dnů výrazně vylepšilo podmínky třeba v Libereckém kraji. Na tamních sjezdovkách leží až padesát centimetrů sněhu a lyžařská střediska Jizerských hor lákají na velikonoční lyžování.

Od pátku do neděle budou otevřeny dva areály na Tanvaldském Špičáku a Severáku v Hraběticích. "Na Špičáku pojede lanová dráha a budou k tomu dvě sjezdovky, červená a černá. Na Severáku nám pojedou vleky U Arniky," řekl ředitel středisek Pavel Bažant.

Dobré podmínky jsou i na nejvyšších českých horách. V Krkonoších se lyžuje například na Medvědíně nebo v Peci pod Sněžkou. Otevřené je i lyžařské středisko Vítkovice.

"Budeme jezdit od pátku do pondělí, v provozu bude lanovka Prezidentský expres," uvedl starosta Vítkovic Milan Rychtr.

Podmínky jsou podle něj velmi příznivé. "Je tam prašan, dvacet čísel nového sněhu, takže lyžování bude nádherné. Když se udělá trochu sluníčko, tak to bude úplně super," dodal. Zalyžovat si mohou zájemci i na Benecku, kde vlekaři otevřou vlek Zvon a Snowtubing.

Tři dny sněžení vylepšily podmínky také v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.

"Připadlo 25 až 30 centimetrů. Začneme pátečním večerním lyžováním a pojedeme až do pondělí," řekl majitel areálu Martin Martínek. Lyžaři tam budou mít k dispozici i část snowparku.

Nově napadlý prašan a parkování zdarma

Většina areálů v Orlických horách sice už lyžařskou sezónu ukončila. Na velikonoční prodloužený víkend ale plánují udělat výjimku. Už ve čtvrtek se za mimosezónní jízdné znovu rozjely sjezdovky v Červené vodě, Čenkovicích a Říčkách.

Na nejvýše položeném lyžařském středisku v Česku, na Pradědu, stále leží 160 centimetrů přírodního sněhu. Dalších deset centimetrů napadlo v posledních dnech.

Vlekaři slibují prázdná nezpoplatněná parkoviště i sjezdovky. Sousední areál na Červenohorském sedle má otevřeno 6,7 kilometrů sjezdovek všech obtížností. Lyžuje se i na Šumavě. Sjezdovky na Zadově jsou otevřené od půl deváté ráno. Jako jeden z mála areálů v Česku láká i na večerní lyžování.

Na krušnohorském Klínovci za noc napadlo patnáct centimetrů prašanu a otevřeno je téměř deset kilometrů sjezdovek.

O Velikonocích se bude lyžovat i na Moravě. Zimním areálům Zlínského kraje, které ještě neukončily sezonu, nahrálo studené počasí a sněžení. Provozovatelé sjezdovek věří, že počasí lidi přiláká na lyže.

Areál na Kohútce v Javorníkách otevře v pátek a v provozu bude minimálně do pondělí. "Dál se uvidí podle zájmu. Připadlo nám 15 centimetrů sněhu, lyžovačka bude perfektní. Sjízdná bude i hřebenová trasa pro běžkaře," řekl provozovatel střediska Miroslav Maczko. Podle něj by na Kohútce díky předpovědi mohli zažít solidní víkend.

Na konci dubna spíš výlety na kole

Navzdory kalendářnímu jaru budou do hor moct vyrazit i běžkaři. Mají však výrazně horší podmínky než milovníci sjezdového lyžování. Běžkařské stopy budou na víkend upravené v Krkonoších nebo Jizerských horách.

"Připadlo minimálně 15 centimetrů sněhu. Rolba pojede od Jizerky a uvidíme asi až v pátek večer, zda bude moci upravit stopy až do Bedřichova," uvedla za Jizerskou o.p.s Jana Lhotová.

Předpovědi meteorologů ukazují, že lyžaři mají poslední šanci vydat se na hory právě o velikonočním víkendu. Od poloviny dubna se má totiž začít oteplovat. Na konci měsíce bude počasí přát spíš pěším túrám a cyklistickým výletům – rtuť teploměru se vyšplhá až k 17 stupňů Celsia.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy