Odvolat se? U maturit to pomohlo každému jedenáctému

Jakub Novák
9. 8. 2012 18:10
Celkem se proti hodnocení CERMAT odvolalo přes 5000 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přibližně každý jedenáctý žák, který měl po skončení státních maturit pochybnosti o kvalitě hodnocení své práce a obrátil se přitom na krajský úřad, uspěl.

Ne každému to ale pomohlo natolik, aby nemusel v září zkoušku opakovat.

V jednom případě hlášeném z jižních Čech kontrola dokonce zjistila, že ve skutečnosti byla práce ještě horší, než vyplývalo z jejího původního hodnocení.

Krajští úředníci se museli - ve spolupráci s CERMAT - vypořádat s více než pěti tisíci pracemi. To se také ve všech (tedy kromě Královéhradeckého kraje, který výsledky nedodal) povedlo.

Jen pro zajímavost - žádost o přezkum hodnocení si letos podalo minimálně o tři sta studentů více, než kolik jich maturovalo na Vysočině.

Body navíc nakonec úředníci přiznali přibližně devíti procentům studentů.

Stížnosti se týkaly zejména češtiny, která tvořila opravdu drtivou většinu podaných žádostí (v závislosti na kraji se jednalo přibližně o 85 - 95 %).

Zajímavý byl i drtivý nárůst žádostí o přezkum - například v Olomouckém kraji byly v letošním roce podány žádosti v počtu představujícím symbolických téměř 2012 % předchozího roku.

Zatímco v roce 2011 vyřizoval kraj sedmnáct žádostí o přezkum, v letošním roce jich bylo již 342.

Na vině je v tomto případě více faktorů. Jedním z nich je fakt, že v letošním roce již neplatily některé "úlevy" jako například možnost vykonat základní úroveň zkoušky povinně a vyšší potom nepovinně.

Došlo také k určitým změnám v kritériích hodnocení, nicméně systém zůstal podobný.

Se slohem až k soudu

Jako nejkritičtější se v letošním roce ukázalo hodnocení slohů z češtiny.

Zatímco v původních návrzích se počítalo s využitím druhého hodnotitele, ještě v průběhu příprav prvních státních maturit bylo od tohoto systému upuštěno a místo něj byl vytvořen centrální systém hodnocení, skládající se ze tří stupňů.

"Tato aktivita CERMAT dokázala do jisté míry suplovat druhého hodnotitele," řekl k tomu již dříve Jiří Zíka, který po fiasku s maturitami nahradil tehdy odvolaného dlouholetého ředitele Pavla Zeleného.

Vyzkoušejte si: Jak byste odmaturovali z češtiny?

Žáci, kteří se cítili být hodnocením svých prací poškozeni, měli možnost se obrátit na příslušný krajský úřad. Ten poté o žádosti rozhoduje na základě oponentského posudku, vypracovaného společností CERMAT.

Pokud ani potom nejsou studenti či jejich rodiče spokojeni, nezbývá jim než se obrátit se správní žalobou na soud - nebo ji opakovat a případně se smířit s tím, že maturitu možná nemusí mít každý.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam na vysoké školy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy