Odvolat se? U maturit to pomohlo každému jedenáctému

Jakub Novák
9. 8. 2012 18:10
Celkem se proti hodnocení CERMAT odvolalo přes 5000 studentů
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přibližně každý jedenáctý žák, který měl po skončení státních maturit pochybnosti o kvalitě hodnocení své práce a obrátil se přitom na krajský úřad, uspěl.

Ne každému to ale pomohlo natolik, aby nemusel v září zkoušku opakovat.

V jednom případě hlášeném z jižních Čech kontrola dokonce zjistila, že ve skutečnosti byla práce ještě horší, než vyplývalo z jejího původního hodnocení.

Krajští úředníci se museli - ve spolupráci s CERMAT - vypořádat s více než pěti tisíci pracemi. To se také ve všech (tedy kromě Královéhradeckého kraje, který výsledky nedodal) povedlo.

Jen pro zajímavost - žádost o přezkum hodnocení si letos podalo minimálně o tři sta studentů více, než kolik jich maturovalo na Vysočině.

Body navíc nakonec úředníci přiznali přibližně devíti procentům studentů.

Stížnosti se týkaly zejména češtiny, která tvořila opravdu drtivou většinu podaných žádostí (v závislosti na kraji se jednalo přibližně o 85 - 95 %).

Zajímavý byl i drtivý nárůst žádostí o přezkum - například v Olomouckém kraji byly v letošním roce podány žádosti v počtu představujícím symbolických téměř 2012 % předchozího roku.

Zatímco v roce 2011 vyřizoval kraj sedmnáct žádostí o přezkum, v letošním roce jich bylo již 342.

Na vině je v tomto případě více faktorů. Jedním z nich je fakt, že v letošním roce již neplatily některé "úlevy" jako například možnost vykonat základní úroveň zkoušky povinně a vyšší potom nepovinně.

Došlo také k určitým změnám v kritériích hodnocení, nicméně systém zůstal podobný.

Se slohem až k soudu

Jako nejkritičtější se v letošním roce ukázalo hodnocení slohů z češtiny.

Zatímco v původních návrzích se počítalo s využitím druhého hodnotitele, ještě v průběhu příprav prvních státních maturit bylo od tohoto systému upuštěno a místo něj byl vytvořen centrální systém hodnocení, skládající se ze tří stupňů.

"Tato aktivita CERMAT dokázala do jisté míry suplovat druhého hodnotitele," řekl k tomu již dříve Jiří Zíka, který po fiasku s maturitami nahradil tehdy odvolaného dlouholetého ředitele Pavla Zeleného.

Vyzkoušejte si: Jak byste odmaturovali z češtiny?

Žáci, kteří se cítili být hodnocením svých prací poškozeni, měli možnost se obrátit na příslušný krajský úřad. Ten poté o žádosti rozhoduje na základě oponentského posudku, vypracovaného společností CERMAT.

Pokud ani potom nejsou studenti či jejich rodiče spokojeni, nezbývá jim než se obrátit se správní žalobou na soud - nebo ji opakovat a případně se smířit s tím, že maturitu možná nemusí mít každý.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam na vysoké školy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy