Nový šéf: Maturitním slohům chybělo druhé hodnocení

Jakub Novák
14. 6. 2012 19:31
Jiří Zíka, pověřený vedením Cermatu, se poprvé vyjádřil pro média
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chybám v hodnocení slohů letošních maturantů mohl částečně zabránit druhý hodnotitel, ten byl však již během příprav prvních státních maturit zrušen.

Tvrdí to Jiří Zíka, kterého vedením Cermatu po odvolání Pavla Zeleného pověřil ministr Fiala.

Po zkušenostech z loňského roku byl vytvořen centrální systém hodnocení, skládající se ze tří stupňů.

Hodnotitelé jsou zařazení do týmů, spadajících pod vedoucího hodnocení předmětu. Úkolem těchto vedoucích je potom kontrola, jež by měla zajistit srovnatelnost hodnocení.

"Tato aktivita Cermatu dokázala do jisté míry suplovat druhého hodnotitele," říká Zíka.

Přesto nevylučuje individuální chyby a selhání. "Pro tyto případy, s nimiž přirozeně zákonodárce počítal, je v legislativě upraven proces žádosti o přezkoumání výsledků nebo průběhu zkoušky," říká.

Žáci mohou podat žádost o přezkoumání písemných prací na příslušný krajský úřad. Ten však žádost přezkoumává ve spolupráci právě s Cermatem, který mu dodává oponentní posudek.

V tomto kroku se Zíka ohrazuje vůči nařčení, že právě tyto posudky jsou zhotovovány těmi samými lidmi, kteří práci hodnotili.

"Omlouvám se za tvrdší výraz, není to mým zvykem se takto vyjadřovat, ale musím s plnou vážností konstatovat, že se jedná o lživé tvrzení, pustou mystifikaci," komentuje to Zíka.

Chyby, které doprovázely letošní státní maturity, chce nedávno jmenovaný ministr školství Petr Fiala do příštího ročníku odstranit. Jako první změna přišlo odvolání Pavla Zeleného z vedení Cermatu a nyní přijde na řadu procesní a finanční audit, který má začít, jakmile dojde k vyhodnocení zkoušek.

Kromě toho bude vytvořena skupina odborníků, odpovědná za obsah maturit; vedle ředitelů a pedagogů budou jejími členy také další odborníci věnující se školské problematice. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy