Nový šéf: Maturitním slohům chybělo druhé hodnocení

Jakub Novák
14. 6. 2012 19:31
Jiří Zíka, pověřený vedením Cermatu, se poprvé vyjádřil pro média
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Chybám v hodnocení slohů letošních maturantů mohl částečně zabránit druhý hodnotitel, ten byl však již během příprav prvních státních maturit zrušen.

Tvrdí to Jiří Zíka, kterého vedením Cermatu po odvolání Pavla Zeleného pověřil ministr Fiala.

Po zkušenostech z loňského roku byl vytvořen centrální systém hodnocení, skládající se ze tří stupňů.

Hodnotitelé jsou zařazení do týmů, spadajících pod vedoucího hodnocení předmětu. Úkolem těchto vedoucích je potom kontrola, jež by měla zajistit srovnatelnost hodnocení.

"Tato aktivita Cermatu dokázala do jisté míry suplovat druhého hodnotitele," říká Zíka.

Přesto nevylučuje individuální chyby a selhání. "Pro tyto případy, s nimiž přirozeně zákonodárce počítal, je v legislativě upraven proces žádosti o přezkoumání výsledků nebo průběhu zkoušky," říká.

Žáci mohou podat žádost o přezkoumání písemných prací na příslušný krajský úřad. Ten však žádost přezkoumává ve spolupráci právě s Cermatem, který mu dodává oponentní posudek.

V tomto kroku se Zíka ohrazuje vůči nařčení, že právě tyto posudky jsou zhotovovány těmi samými lidmi, kteří práci hodnotili.

"Omlouvám se za tvrdší výraz, není to mým zvykem se takto vyjadřovat, ale musím s plnou vážností konstatovat, že se jedná o lživé tvrzení, pustou mystifikaci," komentuje to Zíka.

Chyby, které doprovázely letošní státní maturity, chce nedávno jmenovaný ministr školství Petr Fiala do příštího ročníku odstranit. Jako první změna přišlo odvolání Pavla Zeleného z vedení Cermatu a nyní přijde na řadu procesní a finanční audit, který má začít, jakmile dojde k vyhodnocení zkoušek.

Kromě toho bude vytvořena skupina odborníků, odpovědná za obsah maturit; vedle ředitelů a pedagogů budou jejími členy také další odborníci věnující se školské problematice. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při nehodě kamionu a dodávky na D8 za Roudnicí nad Labem se zranili čtyři lidé

Provoz na dálnici D8 ve směru z Ústí nad Labem na Prahu komplikuje nehoda na 25. kilometru za sjezdem na Roudnici nad Labem. V noci se tam střetly nákladní automobil a dodávka s vlekem. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé, řekl policejní mluvčí Daniel Vítek. V místě se projíždí jedním jízdním pruhem, tvoří se kolona.

"Nehoda se stala krátce před 02:30, došlo ke zranění čtyř osob. Dálnice byla po nějakou dobu uzavřená, nyní je průjezdná levým jízdním pruhem," uvedl mluvčí. Okolnosti a příčinu nehody policisté prošetřují, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy