Ministr Fiala odvolal šéfa Cermatu. Kvůli maturitám

Domácí Domácí, Jakub Novák
8. 6. 2012 14:27
Pavel Zelený doplatil na pochybení při státních maturitách
Odvolaný ředitel Pavel Zelený.
Odvolaný ředitel Pavel Zelený. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Petr Fiala v pátek s okamžitou platností odvolal šéfa CERMAT Pavla Zeleného.

Důvodem byla pochybení při státních maturitách i způsob prezentace maturit před veřejností.

"Když už nás maturity stojí ročně 200 milionů, měli bychom o jejich kvalitě přesvědčit veřejnost," řekl k tomu Fiala.

Zelený sám demisi nepodal, odvolání bylo čistě ministrovým rozhodnutím. Řízením CERMAT byl pověřen jeho výkonný ředitel Jiří Zika.

"Bylo to moje rozhodnutí, které nebylo lehké," řekl k tomu Fiala novinářům.

Po dokončení maturit chystá ministr provést jejich procesní a finanční audit. Kromě toho bude vytvořena skupina odborníků, odpovědná za obsah maturit; vedle ředitelů a pedagogů budou jejími členy také další odborníci věnující se školské problematice.

Maturity dále v režii CERMAT

Vzhledem ke schválené legislativě ministr Fiala nepředpokládá, že by CERMAT o maturity přišel.

Ministr se nyní pokusí provést další kroky, které by vedly k obnovení důvěry veřejnosti ve státní maturity. "Věřím, že připravovaná řešení povedou k pokračování konceptu státních maturit," okomentoval to Fiala.

Žákům, kteří se cítí poškozeni výsledky hodnocení slohových prací z češtin prý ministerstvo nemůže nijak pomoci - žáci proto musí postupovat podle nastavených pravidel, to znamená odvolat se ke krajskému úřadu.

Fialovi podle jeho slov každý den přicházejí nové a nové stížnosti, nicméně počet poškozených studentů nechce do doby, než bude mít k dispozici konkrétnější čísla, zveřejňovat.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nejlepší střední školy ve vašem kraji.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy