K soudu dorazily první správní žaloby kvůli maturitám

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 8. 2012 8:27
Někteří rodiče žádají dodatečný přezkum slohových prací jejich dětí
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Rodiče některých studentů, kteří neuspěli při psaní slohových prací v rámci státní maturity z češtiny, se rozhodli obrátit se na soud.

Matka studentky z Brna podala správní žalobu na Jihomoravský kraj, který rozhodoval o odvolání proti Cermatu. V pátek o tom napsala Mladá fronta Dnes.

Devatenáctiletá studentka dostala z maturitního slohu pětku proto, že k zadanému tématu "Podle čeho poznáte, že vás rodiče mají rádi?" napsala závěr na šestou stranu místo na druhou. I když z dalších částí zkoušky z češtiny měla jedničky, maturitu neudělala.

"Chceme opětovný přezkum celé věci krajským úřadem. Kvůli naléhavosti jsme požádali soud o přednostní projednání správní žaloby," uvedla matka studentky, která si nepřála zveřejnit své celé jméno.

Podobnou žalobu už podala i Věra Faltusová z Rudoltic. "Dcera bude muset maturitu opakovat v září, to je pro přijetí na vysokou školu pozdě. Přesto chci dotáhnout žalobu do konce, protože tady jde o princip a morální zadostiučinění," řekla deníku.

Její dcera propadla kvůli tomu, že se práce údajně nevztahovala k tématu a studentka nedospěla k závěru, jak se stala pověrčivou.

Podat správní žalobu doporučila rodičům zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Ministr školství Petr Fiala se na doporučení odborníků rozhodl, že od příštího roku budou slohy hodnotit opět učitelé na školách.

 

Právě se děje

Další zprávy