ODS zavrhla sliby. Golf v Dubaji je prý soukromá věc

Jan Němec Jan Němec
1. 3. 2011 15:05
"Má právo na soukromí," říká šéf poslanců k výletu předsedy rozpočtového výboru
Právě přiletěl z Dubaje. Kdo to platil se nedovíme. Má právo na soukromí.
Právě přiletěl z Dubaje. Kdo to platil se nedovíme. Má právo na soukromí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejsilnější vládní strana si ho vybrala na místo jednoho z nejvlivnějších poslanců, ale nyní dává ruce pryč od případu, kdy si vyrazil na luxusní výlet s podnikatelskou lobby.

Poslanec ODS a předseda mocného rozpočtového výboru Pavel Suchánek byl po boku lobbisty Romana Janouška či ředitele firmy Škoda Transportation Tomáše Krska na golfu v Dubaji, přičemž letenky pro všechny platil jeho poslanecký asistent statitisíci v hotovosti.

Jde takřka o modelový příklad propojení politiky a byznysu, které ODS před volbami kritizovala a kvůli nimž kabinet Petra Nečase do vládního prohlášení začlenil několik kapitol o veřejných zakázkách, nepovoleném lobbingu a korupci (viz infobox).

Co slibovala vláda

Z programového prohlášení

  • Vláda se zaměří se zejména na zvýšení transparentnosti činnosti veřejné správy. 
  • Snahou vlády je také zvýšení standardizace procesů ve veřejné správě a nastavení jasných systémů a pravidel.
  • Vláda se rovněž zasadí o předložení komplexní právní úpravy oblasti lobbingu, posílení zvýšení transparentnosti legislativního procesu.
  • V oblasti boje s korupcí se vláda zaměří na efektivní předcházení korupci a snižování příležitostí korupčního jednání, zvýšení transparentnosti všech procesů a posílení možností státu při postihování korupčního jednání, včetně zpřísnění trestů za korupční jednání.
  • Vláda zavede institut „testů spolehlivosti" pro další osoby působící v orgánech veřejné moci.

Navzdory tomu, že Suchánek odmítá předložit účty, jak svůj pobyt v Dubaji platil, golfový výlet vedení strany považuje za jeho soukromou věc.

Případ odmítá řešit nejen jeho poslanecký klub, ale také výkonná rada strany.

"To je především věcí pana Suchánka, aby to vysvětlil a objasnil několik věcí," prohlásil v pondělí po jejím jednání premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Sám Pavel Suchánek už předtím rozhovor na toto odmítl a v sms zprávě pro Aktuálně.cz uvedl: "Není nic nového, co bych měl sdělovat."

A předseda poslanců ODS Petr Tluchoř v rozhovoru pro Aktuálně.cz opakuje: "Každý poslanec má právo na soukromí. Je to jeho osobní zodpovědnost vysvětlit všechny kroky a věci, které k vysvětlení jsou."

Některé otázky, které mu redakce chtěla položit, přitom ani nevyslechl a z rozhovoru odešel. 

Je vášnivý golfista, řekl...

A.cz: Ale je to váš poslanec. Vy jako předseda klubu po něm nebudete chtít vysvětlení?

Že nosil statisíce v igelitce? Snad abych raději šel...
Že nosil statisíce v igelitce? Snad abych raději šel... | Foto: Ludvík Hradilek

Já vím, že pan poslanec Suchánek je vášnivý golfista a pevně věřím, že na takovouto cestu je schopen si vydělat.

A.cz: Jistě, ale byla to cesta s lobbisty. Aniž bych tvrdil, že cokoliv udělal - jaký je váš pohled na takovou cestu?

Já jsem přesvědčen, že Pavel Suchánek je zodpovědným poslancem, má právo - stejně jako každý jiný - na svůj soukromý život a to, že je citlivost na konání poslanců je určitě vyšší než u ostatních, je samozřejmé a s tímto vědomím se musí každý poslanec smířit a chovat se podle toho.

... a pak raději odešel

A.cz: On ale odmítá zveřejnit detaily. Měl by je - podle vás - zveřejnit?

Myslím, že všechno je na jeho zodpovědnosti, aby ukázal a prokázal, jestli tomu očekávání veřejnosti dostál.

A.cz: Ptám se na váš názor - vy byste je zveřejnil, nebo ne?

Pan poslanec Suchánek, stejně jako každý jiný člověk, má právo na své soukromí a je jeho zodpovědností, jak se chovat.

A.cz: A třeba statisíce „v igelitové tašce"?

Petr Tluchoř beze slova vrtí hlavou a odchází.


 

Právě se děje

před 19 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy