ODS bude na Topolánka hodně křičet. Nejvíc jižní Morava

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
25. 3. 2010 7:02
Předsedův úlet bude řešit výkonná rada ODS. Velký třesk se ale nečeká
Mirek Topolánek se usmívá na středeční tiskové konferenci, 17 hodin po skončení jednání grémia, které jednalo o jeho možném odchodu z čela strany
Mirek Topolánek se usmívá na středeční tiskové konferenci, 17 hodin po skončení jednání grémia, které jednalo o jeho možném odchodu z čela strany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úsměv, který zářil na tváři Mirka Topolánka den po dvanáctihodinovém jednání o jeho stranické budoucnosti, vydrží předsedovi ODS zřejmě i po schůzce výkonné rady strany.

Ta se schází mimořádně už dnes a vedle volební kampaně bude na programu předsedův exces s nešťastnými výroky na adresu církve, Židů a homosexuálů, které pronesl při neformálním rozhovoru s redaktory gay časopisu LUI.

Členové výkonné rady mluví o tom, že na jednání se bude hodně křičet a Topolánek si vyslechne nebývale ostrou kritiku. Na žádné škrtání z kandidátky ale strana dva měsíce před volbami nepřistoupí. Topolánek své funkce pravděpodobně ustojí.

"Taková radikální řešení nejsou u nás zvykem a myslím, že je nakonec nevyužijeme. Do budoucna by to mohl být nebezpečný precedens, který by se nakonec mohl obrátit proti komukoliv z nás, byť by k tomu nemusel být závažný důvod," uvedl pod podmínkou anonymity jeden z místopředsedů strany.

Širší změny na kandidátkách byly přitom jedním z klíčových témat úterního zasedání grémia. Topolánek byl podle účastníků jednání připraven na variantu odchodu s tím, že jeho vyškrtnutí by nemělo být jedinou změnou. To grémium odmítlo. Ve hře byl například "odstřel" pražského primátora Pavla Béma, dvojky pražské kandidátky.

Pavel Bém
Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek
V ODS vznikl plán, jak zachránit volby: Odstřelíme Béma
Škrtnout Béma nestačí. Jít musí i další, říkají experti
Bémova židle se otřásá. Sokům vyšel tah. Svolají sněm

"Pokud výkonná rada bude rozhodovat racionálně a nebude si se mnou chtít vyřizovat nějaké staré účty a nechat rozbolet nějaké staré, už téměř zahojené rány, tak se o výsledek toho jednání neobávám," odhaduje situaci sám Topolánek.

Rozhodne Morava

Koho Topolánkova slova mrzí asi nejvíc, jsou konzervativní straníci na jižní Moravě, kde předseda partaje kandiduje jako jednička.

Ve středu večer narychlo jednala část regionální rady jihomoravské ODS, debata skončila pozdě v noci bez výsledku, pokračovat se bude před zasedáním výkonné rady.

"Jak máme oslovit voliče na jižní Moravě, když náš lídr tvrdí, že církev vymývá lidem mozky?" ozývá se z kraje se silným křesťanským cítěním, byť anonymně. Proč? I na to mají straníci názor. "Teď je důležité, abychom byli jednotní. Navenek se nemůžeme hádat, to ničemu neprospěje," zní většinově napříč regiony.

Pokud by Jihomoravané na výkonnou radu přišli s jasným sdělením, že nechtějí takového lídra, pak by zřejmě Topolánek přehodnotil svůj názor a z kandidátky by se stáhnul. Z neformálních rozhovorů s tamními členy ODS ale vyplývá, že k takovému kroku nedojde.

"Pokusíme se na jednání výkonné rady přijít s jednotným názorem na celou věc, byť připouštím, že na to mohou mít naši lidé různé názory," komentoval situaci šéf jihomoravské organizace Jiří Kadrnka. Zatímco jedni se zlobí, dvojka jihomoravské kandidátky Václav Mencl za Topolánkem stojí. "Byl jsem jeden z těch, kteří Mirka žádali, aby zůstal. Jsem tomu rád. Já jako dvojka za ním a šéf volebního štábu v Jihomoravském kraji udělám vše pro to, abychom vyhráli,"řekl v úterý večer Aktuálně.cz.

Kongres před volbami? Návrh zazní, ale neprojde

Stejně jako užší grémium strany, ani početnější výkonná rada nemá pravomoc Mirka Topolánka odvolávat jak z kandidátky. Stejně tak z čela strany, to smí udělat jen nejvyšší stranický orgán, tedy kongres.

"Do voleb žádný kongres nebude," prohlásil předseda Senátu Přemysl Sobotka, který vyzval Topolánka k odchodu.

Jiný názor mají třeba v Mladé Boleslavi. "Výroky Mirka Topolánka považujeme za nepřijatelné a neomluvitelné, které není možné použít ani v neformálním rozhovoru. Pokud je nebude schopen vysvětlit, měl by odejít z vedení ODS i kandidátky," zní usnesení místní organizace.

"Pokud by byla na stole varianta mimořádného kongresu ještě před volbami, hlasoval bych i pro tuto variantu," dodal šéf místního sdružení v Mladé Boleslavi a rovněž člen výkonné rady Raduan Nwelati. Střední Čechy obecně budou i nadále trvat na Topolánkově odstoupení byť odtud pochází i šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, který zřejmě jako jediný za Topolánkem při jednání grémia stál.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Václava Žáka: Skandál Topolánka ukazuje názorně jak způsob provozování české politiky, tak práci médií 
 

Právě se děje

Další zprávy