reklama
 
 

Štěnice u detektivů vyšetřuje inspekce. Babiš: Já jsem nikde nic se šroubovákem nemontoval

9. 5. 2016 15:20
U vyšetřovatelů Babišova Čapího hnízda nebo kauzy bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka se našly odposlechy. Případ si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Případ nechce komentovat, stejně jako ministr vnitra nebo šéf policie. Ministr financí Andrej Babiš odmítá, že by on nebo kdokoliv z jeho lidí měl se štěnicemi něco společného. "Myslíte si, že jsem někde chodil se šroubovákem a montoval tam nějaké zařízení?" reagoval Babiš podrážděně na dotazy.

Praha - Kauzou odposlechů, které ve svých kancelářích našli detektivové pražské hospodářské kriminálky, se začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Má zjistit, kdo je tam namontoval a proč. Přitom dát je tam mohli i sami inspektoři, kteří vyšetřují trestnou činnost policistů.

Mluvčí inspekce Radka Sandorová odmítla vyšetřování komentovat. A vyjádřit se nechtějí ani policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "V tuto chvíli kauzu nebudeme komentovat," řekla Chovancova mluvčí Lucie Nováková.

Policejní prezident Tomáš Tuhý jen potvrdil, že případ si převzala GIBS. "Celou záležitostí se momentálně zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, takže se k tomu nemůžeme a nebudeme vyjadřovat," vzkázal Tuhý přes svou mluvčí Janu Macalíkovou.

Tajně nainastalované štěnice měli v pracovnách kriminalisté, kteří vyšetřovali případ bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka a výplatnic Jany Nagyové, dnes provdané Nečasové, a také tým, který se nyní zabývá případem Čapí hnízdo.

Jak uvedla Česká televize, na jednoho z pražských kriminalistů padá podezření, že na pokyn lidí z okolí Jany Nečasové ovlivňoval Randákovu kauzu. Bývalý šéf rozvědky čelil stíhání kvůli úniku výplatní pásky Nečasové na veřejnost, soudy ho ale poté očistily.

Jedním z policistů, který případ Randák vyšetřoval, byl i šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka. Ten nyní odposlech ve své kanceláři našel. K případu se zatím nevyjádřil.

Případ Jany Nečasové vyšetřují žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ti nechtějí komentovat to, zda instalace odposlechů souvisí s kauzou, kterou se již několik let zabývají. "Nevyjadřujeme se k tomu, co se stalo před zahájením trestního stíhání," prohlásil náměstek vrchní žalobce Pavel Komár.

Myslíte si, že jsem to montoval já? řekl Babiš

Policisté, u kterých odposlech našel, vyšetřují i kauzu údajného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo - firmy ministra financí Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO odmítá, že by on nebo kdokoliv z jeho lidí dělal cokoliv se štěnicemi. "Myslíte si, že jsem někde chodil se šroubovákem a montoval tam nějaké zařízení?" reagoval Babiš podrážděně na dotazy online deníku Aktuálně.cz.

Na otázku, zda nemohl případně udělat něco takového některý z bývalých vysoce postavených policistů, které v minulosti angažoval do služeb svého koncernu Agrofert, odpověděl, že je to nesmysl. "Oni hlídají tak maximálně zaměstnance, aby neodnášeli řízky schované pod oblečením," řekl Babiš a označil sobotní informaci, na kterou jako první upozornil deník Právo, za provokaci. "Není to náhoda, že to vyšlo ve stejný den, kdy jsme měli jako ANO ideovou konferenci," podotkl.

autoři: Radek Nohl, Radek Bartoníček | 9. 5. 2016 15:20

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama