Štěnice u detektivů vyšetřuje inspekce. Babiš: Já jsem nikde nic se šroubovákem nemontoval

Radek Nohl Radek Bartoníček Radek Nohl, Radek Bartoníček
9. 5. 2016 15:20
U vyšetřovatelů Babišova Čapího hnízda nebo kauzy bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka se našly odposlechy. Případ si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Případ nechce komentovat, stejně jako ministr vnitra nebo šéf policie. Ministr financí Andrej Babiš odmítá, že by on nebo kdokoliv z jeho lidí měl se štěnicemi něco společného. "Myslíte si, že jsem někde chodil se šroubovákem a montoval tam nějaké zařízení?" reagoval Babiš podrážděně na dotazy.
Odposlech. Ilustrační foto.
Odposlech. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Kauzou odposlechů, které ve svých kancelářích našli detektivové pražské hospodářské kriminálky, se začala zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Má zjistit, kdo je tam namontoval a proč. Přitom dát je tam mohli i sami inspektoři, kteří vyšetřují trestnou činnost policistů.

Mluvčí inspekce Radka Sandorová odmítla vyšetřování komentovat. A vyjádřit se nechtějí ani policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "V tuto chvíli kauzu nebudeme komentovat," řekla Chovancova mluvčí Lucie Nováková.

Policejní prezident Tomáš Tuhý jen potvrdil, že případ si převzala GIBS. "Celou záležitostí se momentálně zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů, takže se k tomu nemůžeme a nebudeme vyjadřovat," vzkázal Tuhý přes svou mluvčí Janu Macalíkovou.

Tajně nainastalované štěnice měli v pracovnách kriminalisté, kteří vyšetřovali případ bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka a výplatnic Jany Nagyové, dnes provdané Nečasové, a také tým, který se nyní zabývá případem Čapí hnízdo.

Jak uvedla Česká televize, na jednoho z pražských kriminalistů padá podezření, že na pokyn lidí z okolí Jany Nečasové ovlivňoval Randákovu kauzu. Bývalý šéf rozvědky čelil stíhání kvůli úniku výplatní pásky Nečasové na veřejnost, soudy ho ale poté očistily.

Jedním z policistů, který případ Randák vyšetřoval, byl i šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka. Ten nyní odposlech ve své kanceláři našel. K případu se zatím nevyjádřil.

Případ Jany Nečasové vyšetřují žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Ti nechtějí komentovat to, zda instalace odposlechů souvisí s kauzou, kterou se již několik let zabývají. "Nevyjadřujeme se k tomu, co se stalo před zahájením trestního stíhání," prohlásil náměstek vrchní žalobce Pavel Komár.

Myslíte si, že jsem to montoval já? řekl Babiš

Policisté, u kterých odposlech našel, vyšetřují i kauzu údajného dotačního podvodu na farmě Čapí hnízdo - firmy ministra financí Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO odmítá, že by on nebo kdokoliv z jeho lidí dělal cokoliv se štěnicemi. "Myslíte si, že jsem někde chodil se šroubovákem a montoval tam nějaké zařízení?" reagoval Babiš podrážděně na dotazy online deníku Aktuálně.cz.

Na otázku, zda nemohl případně udělat něco takového některý z bývalých vysoce postavených policistů, které v minulosti angažoval do služeb svého koncernu Agrofert, odpověděl, že je to nesmysl. "Oni hlídají tak maximálně zaměstnance, aby neodnášeli řízky schované pod oblečením," řekl Babiš a označil sobotní informaci, na kterou jako první upozornil deník Právo, za provokaci. "Není to náhoda, že to vyšlo ve stejný den, kdy jsme měli jako ANO ideovou konferenci," podotkl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy