Kriminalisté vyšetřující Čapí hnízdo našli v kanceláři odposlechy. Dobře načasované, reaguje Babiš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2016 14:18
V kancelářích týmu, který šetří podezření na dotační podvod související se stavbou luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), byly údajně odposlechy. Podle deníku Právo je objevil šéf odboru Pavel Klučka. Česká televize uvedla, že nález může mít souvislost s kauzou Jany Nagyové (nyní Nečasové).
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Detektivové z pražské hospodářské kriminálky našli v uplynulých dnech ve svých kancelářích odposlouchávací zařízení včetně kamery. Štěnice byly přitom podle deníku Právo nainstalovány v kancelářích policejního týmu, který šetří podezření na dotační podvod související se stavbou luxusní farmy Čapí hnízdo vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

Podle České televize policie podezřívá jednoho z kriminalistů, že na pokyn lidí z okolí Jany Nagyové ovlivňoval vyšetřování bývalého šéfa rozvědky Karla Randáka kvůli zveřejnění odměn, které Nagyová pobírala jako někdejší ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase.

Obžaloba Randáka vinila z neoprávněného nakládání s osobními údaji, které údajně výrazně zhoršilo pověst Nagyové, nyní Nečasové. Soudy ale pravomocně rozhodly o tom, že vynesení informací o nadstandardně vysokých odměnách z úřadu vlády do médií nebylo trestným činem.

Nagyová, která se za Nečase v roce 2013 provdala, v současné době čelí několika obžalobám, mimo jiné v kauze zneužití Vojenského zpravodajství a kvůli vynášení informací z BIS. Obviněna je i za krácení daní z dárků, které jako Nečasova pravá ruka dostávala od vlivných lidí.

Informace o nálezu odposlechů u pražských policistů potvrdily Právu dva na sobě nezávislé zdroje. Podle nich byly v kancelářích týmu, který vyšetřuje podezření na dotační podvod související se stavbou farmy Čapí hnízdo, jejímž majitelem je vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Čapí hnízdo získalo na svou obnovu padesátimilionovou evropskou dotaci. Prověřuje ji Evropský úřad proti podvodům. Babiš jakoukoli souvislost s odposlechy odmítl.

Babiš: Je to dobře načasovaná pseudokauza

Šéf odboru hospodářské kriminality pražské policie Pavel Klučka se k nálezu odmítl jakkoliv vyjádřit s tím, že je vázán mlčenlivostí. Podle informací Práva přitom prostorové odposlechy objevil ve své kanceláři i on.

Případ nekomentovala ani mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. "K dotazované věci nebyly uvolněny žádné informace ke zveřejnění,“ konstatovala mluvčí.

Ministr financí Andrej Babiš v sobotní reakci pro týdeník Respekt vyloučil, že by někdo z jeho pracovníků takové zařízení nainstaloval.

"Moje firma a já fungujeme podle zákonů této země. Nevím, kdo z policie co vyšetřuje, a ani mne to nezajímá," řekl Babiš reportérovi Respektu.

"Dnes máme programovou konferenci, taková náhodička. Takže zase někdo tuto provokaci hezky načasoval," dodal s tím, že celá "pseudokauza" je podle něj politicky motivovaná a jedná se "další hnus některých médií".

Ministr financí Andrej Babiš tvrdí, že mu Čapí hnízdo nepatří. V minulosti se ale vyjadřoval jinak a pro opak hovoří i důkazy, které DVTV dohledala. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy