Odposlechy použijte. Ústavní soud odmítl Rittigova advokáta

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
Aktualizováno 27. 11. 2014 17:30
Právník David Michal, obviněný spolu s podnikatelem Ivem Rittigem ve třech korupčních kauzách, marně soudce přesvědčoval, že policie neměla nárok tajně nahrávat hovory mezi ním a jeho klientem.
Ivo Rittig během rozhovoru pro DVTV
Ivo Rittig během rozhovoru pro DVTV | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Policie a žalobci nemusejí ze spisu takzvané "jízdenkové kauzy" pražského dopravního podniku vyškrtnout necelých 42 minut odposlechů, které jsou pro ně klíčovým důkazem a mají dokazovat korupci advokátů a podnikatelů kolem lobbisty Iva Rittiga.

Argumenty státních zástupců totiž potvrdil i Ústavní soud, který odmítl stížnost proti použití nahrávek.

Stížnost podal Rittigův právník David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal. Michal je spolu s Rittigem stíhán ve třech korupčních kauzách spojených nejen s pražským dopravním podnikem, ale i s tajnou službou a chemičkou Oleo.

Michalovi vadí, že policie k jeho letošnímu březnovému obvinění v "jízdenkové kauze" využila prostorové odposlechy pořízené v březnu 2012 v hotelu Ventana v centru Prahy.

Pro detektivy jde o cenné záznamy, na kterých Michal hovoří s Rittigem, jeho obchodním partnerem Janem Janků z tiskárny Neograph (dnes Security Paper Mill) a dalšími advokáty z MSB Legal. Podle policie měli domlouvat korupci při veřejných zakázkách.

Lobbista Ivo Rittig, jeden z obviněných v kauze Nagyová, ostře kritizuje práci policie a státního zastupitelství. Celá kauza je podle něj jasnou ukázkou, jak skupina lidí přebírá moc ve státě.
0:57
Lobbista Ivo Rittig, jeden z obviněných v kauze Nagyová, ostře kritizuje práci policie a státního zastupitelství. Celá kauza je podle něj jasnou ukázkou, jak skupina lidí přebírá moc ve státě. | Video: DVTV

Michal se dožadoval vyškrtnutí odposlechů z policejního spisu proto, že podle jeho názoru policie protizákonně nahrála běžné hovory mezi právním zástupcem a jeho klientem. A že na takové rozhovory se vztahuje advokátní tajemství.

Advokátní tajemství lze prolomit

Ústavní soud však Michalovu argumentaci odmítl s tím, že komunikaci mezi právníkem a klientem může policie za určitých okolností prolomit. Například pokud existuje podezření, že by se spolu mohli domlouvat na trestné činnosti nebo ji rovnou páchat.

"…ochrana kontaktů mezi advokátem a klientem není absolutní, nedotknutelná a za určitých okolností může být omezena," píše v odmítnutí Michalovy stížnosti ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

"Eventuální páchání trestné činnosti advokátem, a to jak ke škodě klienta nebo ke škodě jiných osob ve spolupachatelství s klientem, totiž není možné považovat za poskytování právních služeb a v takovém případě není ani možné poskytovat této činnosti jakoukoli ochranu," dodává Šimáčková ve veřejně dostupném nálezu.

Podotkla také, že není vůbec jisté, zda schůzky v hotelu Ventana, kde se Rittig a jeho spolupracovníci setkávali, byly advokátními konzultacemi.

“…Nelze zcela s jistotou učinit závěr, zda zde posuzovaná komunikace několika osob byla svým obsahem komunikací mezi advokátem a klientem a zda, případně nakolik, tento zásah v podobě pořízených odposlechů znamenal současně průlom do advokátního tajemství a komunikační svobody těchto osob,” stojí v odůvodnění rozhodnutí soudkyně Šimáčkové.

Michal: Policie měla nahrávky zničit

Rittigův právník David Michal si marně stěžoval i na to, že policie nahrávky pořídila v jiné kauze, než ve které je později proti němu použila.

Soud totiž prostorové odposlechy v hotelu Ventana nepovolil v souvislosti s jízdenkovou kauzou, ale už v lednu 2012, když protimafiánský policejní útvar rozjížděl vyšetřování takzvané kmotrovské větvě kauzy Nagyová - tedy údajné manipulace se zakázkami, na kterých se měli podílet nejen Rittig, ale i podnikatelé Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička. Krýt je měl vysoký představitel justice - bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek - který byl dosud jako jediný v tomto případu obviněn.

Michal tvrdí, že když policie v kauze "Grygárek" během roku 2012 nic nezjistila, nahrávky měla zničit, a ne aby je Útvar pro odhalování organizovaného zločinu dva roky schovával a pak je předal protikorupční policii, která je použila letos v březnu k obvinění.

Na to však ústavní soudci odpověděli, že o použitelnosti důkazů rozhodnou až obecné soudy, pokud k nim policie a žalobci z týmu pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové Michalovu kauzu dotáhnou.

17 haléřů z každé jízdenky

Sama Bradáčová postup ve vyšetřování odmítla komentovat a k nálezu Ústavního soudu jen stručně uvedla, že jeho rozhodnutí "je v souladu s argumentací jejího úřadu".

Podle Michala však Ústavní soud nedal žalobcům jednoznačný souhlas s použitím odposlechů. "Soud jasně řekl, ze před jeho případným zásahem dá prostor orgánům činným v trestním řízení, aby věc samy posoudily s přihlédnutím ke všem zárukám, které mně jako advokátovi poskytuje trestní řád," napsal Aktuálně.cz Michal.

Takzvaná jízdenková kauza se točí kolem údajných provizí z papírových jízdenek pro pražský dopravní podnik. Dodávala je papírna ze Štětí pod dřívějším názvem Neograph a podle dřívějších zjištění Nadačního fondu proti korupci mělo z každé jízdenky odtékat 17 haléřů do nastrčené firmy v Karibiku. Z ní pak peníze měly jít přes poradenské smlouvy na účty Iva Rittiga.

Rittig i jeho advokáti, kteří měli s těmito obchody a údajným praním špinavých peněz pomáhat, jakákoliv obvinění odmítají.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy