Obrazem: Tak vypadá škola, kam chodí děti rády. Podílejí se na chodu a neznámkuje se

Obrazem: Tak vypadá škola, kam chodí děti rády. Podílejí se na chodu a neznámkuje se
Brandýs nad Labem-Stará Boleslav je město s nejdelším názvem v Česku. A také s velmi zajímavou školou, jejímž hlavním úsilím je, aby sem děti chodily rády.
Nachází se v brandýské pobočce Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Leží kousek od zdejšího zámku.
Založila ji Bára Beranová (vlevo) a vede ji ředitel Pavel Novák (vpravo).
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 11. 2020 10:43
Záškola je soukromé zařízení v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi poblíž Prahy. Děti se tu často učí za školou - třeba v zámecké zahradě, ale někdy i v teepee či na dvorku. "Nejde tu zdaleka tolik o výkon. Chceme hlavně, aby tu dětem bylo dobře a naučily se samostatnosti, zodpovědnosti za svět, spolupráci, komunikaci a kreativnímu řešení problémů," říká učitelka a spoluzakladatelka školy.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

Další zprávy