reklama
 
 

Velvyslanec USA má dveře na Hrad zavřené, naštval Zemana

Aktualizováno 5. 4. 2015 22:46
Prezident si prý nenechá do svých plánů mluvit. Americký velvyslanec Schapiro jej kritizoval za plánovanou cestu do Moskvy.

Praha - Prezidenta  Miloše Zemana se dotklo vyjádření amerického velvyslance Andrewa Schapira, který kritizoval jeho plánovanou cestu do Moskvy u příležitosti 70. výročí od konce druhé světové války.

"Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem," řekl Zeman prezident v rozhovoru pro Parlamentní listy.

A dodal, že americký ambasador má kvůli svým výrokům "dveře na Hrad zavřené". Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček později dodal, že to prý znamená, že "pan prezident neplánuje s panem velvyslancem Schapirem žádnou schůzku".

"Je mi líto, že prezidenta Zemana se mé vyjádření dotklo. Očekával bych, že jakožto někdo, kdo tvrdí, že si váží přímočarého jednání, prezident ocení mou upřímnost," reagoval na Zemanova slova americký diplomat. "Cením si dobrých pracovních vztahů s kýmkoli a chci, aby věděl, že mé dveře mu zůstanou otevřené. A českému národu bych rád vzkázal, že vláda USA i Američané si váží našich partnerských a spojeneckých vztahů více než kdy jindy," dodal Schapiro.

Jak upozornil server Demagog.cz, americký velvyslanec přitom Zemanovi do jeho plánů vůbec nemluvil. "Není na mně, abych říkal českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Chápu, když Zeman říká, že je třeba uctít oběti 2. světové války. Ale symbolika toho, že možná bude jako jediný představitel EU sledovat armádu destabilizující souseda EU, tak to možná je poněkud prekérní," uvedl původně Schapiro v České televizi.

Zbytečně vyhrocené

"No, to bude panu velvyslanci strašně líto," okomentoval stručně Zemanův postoj předseda sněmovního zahraničního výboru a opoziční TOP 09 a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Podle předsedy poslanců vládního hnutí ANO Jaroslava Faltýnka byla reakce prezidenta "zbytečně vyhrocená". Souhlasí ale s tím, že není vhodné ze strany velvyslance kritizovat hlavu státu. "Předpokládám, že se celá věc racionálně vysvětlí," uvedl Faltýnek.

Zeman vedle Kim Čong-una

Schapiro označil za prekérní situaci, kdy Zeman pojede v době ukrajinské krize do Moskvy jako jediný vysoký reprezentant Evropské unie. Ostatní prezidenti účast odmítli, podle ruských médií dorazí kromě Česka už jen nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.

Český prezident se však nechal slyšet, že je na svou účast na oslavách hrdý. "Já tam nejedu na mezistátní rozhovory, ale na oslavu konce války. Jedu tam uctít památku 20 milionů sovětských občanů, kteří zemřeli," řekl Zeman.

Zemanův šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček nedávno v rozhovoru pro DVTV označil prezidentovu cestu do Moskvy, kam za Putinem dorazí i severokorejský diktátor Kim Čong-un, za důležitý diplomatický krok. Prý je důležitější být vidět s autoritáři z významných asijských zemí než s premiéry nepříliš důležitých evropských států.

autor: Lucie Stuchlíková | 5. 4. 2015 12:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama