Brno - Tresty, které soud udělil třem vysokým představitelům vytunelované společnosti H-System, jsou podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana příliš mírné.
Verdikt nad Jaroslavem Vítkem, Jaroslavem Eliášem a Ladislavem Tůmou, kteří se údajně podíleli na miliardovém podvodu, nyní přezkoumá Nejvyšší soud.
A to na podnět výše uvedených mužů, kteří podali dovolání proti podmíněným trestům.
Nejvyšší soud dovolání obdržel koncem minulého týdne a nelze předjímat, kdy o nich rozhodne, řekl v pondělí mluvčí Petr Knötig.
Spis o několika desítkách tisíc listů přivezla do Brna plně naložená dodávka. Je možné, že kvůli složitosti kauzy délka rozhodování přesáhne obvyklý průměr dvou až čtyř měsíců.
Dovolání hlavního strůjce podvodu Petra Smetky, který si vyslechl dvanáctiletý trest vězení, už Nejvyšší soud odmítl před čtyřmi lety. Justice teď rozhoduje o podmíněném propuštění Smetky na svobodu.
Více než 1000 lidí přišlo o 980 milionů korun
Vítek s Eliášem loni od Vrchního soudu v Praze odešli s tříletým trestem odloženým podmíněně na pět let, Tůmovi tamní soud uložil dva a půl roku s odkladem na čtyři roky. Všichni tři muži vinu popírali.
Naopak podle Zemana jsou tresty příliš mírné a jejich uložení nelze odůvodnit ani tím, že trestní řízení trvalo neúměrně dlouho.
V kauze H-System přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Tůma, Vítek a Eliáš byli původně souzeni spolu s majoritním akcionářem H-Systemu Smetkou, kterého soudy označily za hlavního strůjce rozsáhlého podvodu spojeného s projektem levného bydlení.
Prvoinstanční senát trojici mužů v minulosti třikrát uložil nepodmíněné tresty, odvolací soud však první dvě rozhodnutí zrušil.
Peníze Smetka převáděl na jiné společnosti
Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun.
Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.
Obhájci Vítka, Tůmy a Eliáše v minulosti u soudů uváděli, že se jejich klienti podvodu nedopustili a o Smetkových plánech nevěděli. Státní zástupce naopak tvrdil, že jim muselo být zřejmé, že H-System je podvod.
Všichni tři prý rozhodovali o finančních prostředcích a podíleli se na odlivu peněz z H-Systemu k Smetkovi. Museli prý vědět o tom, že už v roce 1994 byl H-System předlužen a docházelo k soustavnému odčerpávání peněz.