Praha - Úřad vlády zveřejnil dokumenty, které mají rozptýlit podezření kolem hospodaření českého předsednictví EU. Pochybností však naopak přibývá.
Kvůli případu se dostal po tlak ministr obrany v Nečasově vládě Alexandr Vondra, který za zvládnutí českého předsednictví (leden až červen 2009) zodpovídal. Až do března 2009 byl vicepremiérem pro evropské záležitosti v Topolánkově vládě.
Jeho lidé celé předsednictví připravovali a organizovali a Vondra byl u toho až do března 2009, kdy Topolánkův kabinet padl.
Tým kolem Vondry čelí nyní jednak trestnímu oznámení, podle něhož se při akcích předsednictví ztratilo 150 miliónů korun. Dále musí zodpovídat otázky, jak se při předsednictví s rozpočtem 3,5 miliardy korun mohlo utratit zhruba 750 miliónů jenom za technické zabezpečení, které organizátoři exkluzivně a bez výběrového řízení svěřili firmě ProMoPro.
Dokument: Stát zveřejnil část smlouvy s dodavatelem služeb pro předsednictví EU
Já nic, říká Vondra
Vondra jakoukoli osobní odpovědnost odmítá. Jak se mohly během pořádání předsednictví "ztratit" desítky milionů ale vysvětlit neumí.
Nečasova administrativa v pátek Vondru obhajovala. Aby korigovala informace, že původní částka sjednaná za zakázku s firmou ProMoPro činila zhruba desetkrát méně, než se nakonec zaplatilo, zveřejnila dokument rámcové dohody mezi firmou ProMoPro a Úřadem vlády.
Kauza Vondra
- Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli hospodaření týmu, který připravoval akce českého předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Ministr Vondra byl po dobu příprav předsednictví a pak až do pádu Topolánkovy vlády v březnu 2009 vicepremiérem pro evropské záležitosti
- České předsednictví EU mělo celkově (včetně "přípravného" roku 2008) rozpočet cca 3,5 miliardy korun. V trestním oznámení se objevil údaj, že jenom technické zabezpečení, na něž byla najata firma ProMoPro, stálo více než tři čtvrtě miliardy. Finančně analytický útvar Kalouskova ministerstva pak podezřívá tehdejší Vondrův tým, že nese odpovědnost za "ztracených" 150 milionů z této třičtvrtěmiliardové zakázky
- Vondra osobní odpovědnost odmítá. Říká, že smlouvu s ProMoPro neuzavíral a o penězích nevěděl. Podle něho v těchto věcech jednali lidé z tehdejšího Úřadu vlády. Říká, že za trestním oznámením je diskreditační kampaň proti němu a ODS
- Šéf Úřadu vlády z éry předsednictví Jan Novák namítá, že sice podepsal smlouvu s ProMoPro, ale peníze pro tuto firmu, které narostly až na zmíněnou třičtvrtěmiliardu, podepisovali lidé z Vondrova týmu
- Ministr financí Kalousek v reakci na slova o diskreditační kampani vyzval Vondru, aby se finančnímu analytickému útvaru jeho ministerstva omluvil. Útvar podle něj jednal na základě zákona o praní špinavých peněz - poté, co obdržel upozornění banky na podezřelou transakci se 150 milióny
- Premiér Nečas se na dotaz Aktuálně.cz postavil se za Vondru a jeho argumentaci, že odpovědnost nese tehdejší šéf Úřadu vlády
"Rámcová smlouva neobsahovala žádnou přesně specifikovanou výši finančního plnění. Nemohlo tedy dojít k žádnému devítinásobnému navýšení, jak uvádějí média. Tuto informaci proto považujeme za nepravdivou a nikdo dodnes nedoložil její zdroj," prohlásil mluvčí vlády Jan Osúch.
Smlouvu podepsal tehdejší šéf Úřadu vlády Jan Novák, na něhož jak Nečas, tak Vondra celou odpovědnot shazují.
70 miliónů existuje
Přesto zveřejněním materiálů pochybností neubylo.
Ukazuje se totiž, že před podpisem smlouvy s ProMoPro úředníci Vondrova tehdejšího aparátu skutečně s částkou 70 milionů korun operovali.
Ve smlouvě samotné sice žádná cifra skutečně není, jak říká vládní mluvčí, je ale obsažena v jiném dokumentu. A to v takzvané Spisové vložce do referátníku, kterou předložil a podepsal šéf logistiky ve Vondrově týmu Radomír Karlík.
"Při současném stavu kalendáře akcí českého předsednictví, které se budou konat v tzv. stálých konferenčních prostorách, jež čítá 170 položek, dosáhne celková výše plnění pronájmu audiovizuální a tlumočnické techniky pro tyto akce přibližně 70 mil. Kč," uvádí se v dokumentu.
Podle mluvčího vlády Jana Osúcha tato částka znamená odhad jen některých služeb ProMoPra. "Odhad v referátníku se týkal jen pronájmu technického vybavení v Kongresovém centru, ne všech dalších služeb, například integrace systému, energetické sítě apod," tvrdí mluvčí.
Bez nich bych nepodepsal
Spisová vložka do referátníku je datována 13. srpna 2008, tedy dva týdny před tím, než byla podepsána zmíněná rámcová smlouva (1.9.).
K dokumentu se tehdy vyjádřili lidé Vondrova týmu. Jsou zde připojena mimo jiné stanoviska tehdejší Vondrovy náměstkyně Jany Hendrichové či ředitele odboru veřejných zakázek Davida Mlíčka.
"Bez toho odůvodnění bych rámcovou smlouvu nikdy nepodepsal," řekl Aktuálně.cz Jan Novák.
Ten rovněž trvá na tom, že smlouvu i zakázku jako takovou připravovali Vondrovi lidé. A nesou podle něj i odpovědnost za průběh a navyšování ceny zakázky
Žádná exkluzivita nebyla?
Pochybnosti o nestranném výběru společnosti ProMoPro posílilo i samotné Kongresové centrum, v jehož prostorách se akce předsednictví EU konaly. Společnost Kongresové centrum Praha vlastní pražský magistrát a ovládají ji tedy pražští politici.
Vondra a jeho tým argumentovali při uzavření smlouvy i dnes, že firmě museli zakázku svěřit bez výběrového řízení, protože měla na Kongresové centrum exkluzivitu.
To však majitelé firmy Kongresové centrum Praha odmítli. "Firma nikdy neměla exkluzivitu na poskytování audiovizuální techniky v prostorách Kongresového centra," napsali zástupci firmy v pátečním tiskovém prohlášení.
Z čeho tvrzení Vondrova týmu i mluvčího vlády o exkluzivitě vycházejí, není zřejmé. Žádný doklad, který by to potvrzoval, se zatím neobjevil.