Náš muž to nemyslí zle, omlouvá Čunek rebela Hovorku

Martina Macková
16. 10. 2008 14:08
Lidovecký poslanec se přidal k apelům opozice
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka se připojil k apelům ČSSD. Vyzývá voliče, aby přišli k volebním urnám a zastavili reformu z dílny ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS).

Předseda lidovců Jiří Čunek Aktuálně.cz přiznal, že ho gesto poslance zaskočilo. "Ale kolega je člověk upřímný a poctivý. Je to jeho názor a měl potřebu ho vyjádřit," distancoval stranu předseda.

"Vím, že se to našim koaličním partnerům nelíbí, ale snad pochopí, že to nebyla až tak zlá vůle," omluvil Hovorku před ODS.

Hovorka je znám velkou kritikou probíhající reformy. Kvůli změnám dokonce zvažuje, že by příští středu nepodpořil Topolánkův kabinet při hlasování o důvěře, které opakovaně vyvolali sociální demokraté.

Lidoveckého rebela k výzvě vyprovokovala volební agitace ministra Julínka. Ve skládačce, která vyšla v některých médiích, ministr vysvětluje nutnost reforem.

Volební účast je klíčová pro případné vítězství ČSSD. Opoziční strana se proto zaměřila v kampani na to, aby obyvatele přitáhla k volbám.

Nedovolte, aby vám omezili péči

"Občané nedovolte, aby Vám politici omezili zdravotní péči, na kterou máte nárok. Prosím přijďte a hlasujte, pokud nechcete, aby došlo k omezení Vašich nároků vyplývajících z Ústavy a ke vpuštění plně obchodních vztahů do zdravotnictví. Lidé, kteří mají zájem na prosazení zákonů přijdou k volbám zcela určitě!," píše poslanec v prohlášení, které má deník Aktuálně.cz.

Koaliční poslanec v podstatě voličům říká, aby nevolili jiného koaličního partnera, ODS. "Já neříkám, koho mají lidé volit, jako to dělají sociální demokraté. Ani neříkám, že nemají volit ODS, že je špatná. Každý ale ví, kdo připravuje zákony a ty zákony jsou špatné," řekl Aktuálně.cz Hovorka, který voličům vzkazuje: Volte podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.

"I když se Vám může zdát, že se jedná pouze o krajské volby a v některých obvodech o senátní volby, jedná se o velmi důležité volby, jejichž výsledek může zastavit projednávání těchto pro Vás špatných zákonů, podobně jako obava z výsledků těchto voleb dočasně pozastavila projednávání zákonů vedoucích k privatizaci pojišťoven a fakultních nemocnic!" varuje.

Zákonodárce se obává projednávání čtyř nových Julínkových návrhů. Především zákona o veřejném zdravotním pojištění, který je podle něj protiústavní. "Volby jsou důležité, protože jejich výsledek napoví, zda se zákony budou projednávat, nebo se odloží. Chci vysvětlit lidem, o co v nich jde," řekl Hovorka.

"Otevírá se tím prostor pro nekontrolované zvyšování Vaší spoluúčasti - tedy Vašeho připlácení na zdravotní péči, které nemá žádné ohraničení. Obdoba takto nedostatečného vymezení nároků z povinně hrazeného zdravotního pojištění není nikde v civilizované Evropě. Současně se pro Vás ruší svobodná volba lékaře," píše dále v prohlášení.

Čunek: Není to střet idejí

Ve středu vydal prohlášení k voličům předseda lidovců Jiří Čunek. Apeluje, aby lidé volili KDU-ČSL. A na rozdíl od Hovorky kritizuje kampaň, která říká, že jde o velkou, a ne krajskou politiku.

"Někteří političtí představitelé se snaží vzbudit dojem, že o kandidující osobnosti a o svébytnou krajskou politiku v nadcházejících volbách ve skutečnosti nejde. Používají k tomu již jednou osvědčený scénář ideologického střetu modrého a oranžového vidění světa. Jedním z motivů může být i to, že vlastním krajským kandidátům ve skutečnosti příliš nedůvěřují," napsal ve svém prohlášení Čunek.

 

Právě se děje

Další zprávy