reklama
 
 

Na druhém muži armády ulpěl stín mafie

23. 10. 2006 11:05
Praha - Armádní náměstek Martin Barták byl spolumajitelem firmy, v níž pak působil Andrej Korpljakov - podle BIS člen ruské mafie.

Když chtěl před červnovými volbami předseda ODS Mirek Topolánek dokázat vztahy některých sociálních demokratů s organizovaným zločinem, zmínil v České televizi jméno Andreje Korpljakova. Tento Rus je podle BIS představitelem nejvlivnější ruské mafie a Topolánek narážel na to, že s ním podnikal syn Václava Kočky, blízkého přítele předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že Korpliakov je spolumajitelem firmy ExotTop. V ní se v jeden den vystřídal s prvním náměstkem ministra obrany Martinem Bartákem. Toho si do úřadu přivedl ministr obrany Jiří Šedivý, jmenovaný do této funkce právě ODS.

Korpljakova jsem nikdy neviděl

Podle internetového obchodního rejstříku byl Barták spolumajitelem společnosti ExotTop od 21. května 2001 do 2. září 2002. Ve stejný zářijový den se novým spolumajitelem stal právě Korpliakov.

Infobox

CHTĚLI JSME STŘELNICI

 • Martin Barták je původní profesí neurochirurg a firmu MČS, později přejmenovanou na ExotTop založil se svými známými, většinou pacienty.
 • "Nadchla nás tehdy společná myšlenka na vybudování střelnice," tvrdí Barták. "Realita byla prozaičtější. Původní představy se nepodařilo uskutečnit a já se rozhodl tuto podnikatelskou aktivitu opustit."

Barták tvrdí, že svůj podíl Korpljakovi neprodal a nikdy se s ním ani nesešel.

"Svůj podíl jsem nechal rovným dílem rozdělit mezi své společníky a k veškerým úkonům s tím souvisejícím jsem zmocnil jednoho z nich. Formalit s převodem mého podílu jsem se tedy osobně neúčastnil, ani jsem se nepodílel na hledání nových společníků," řekl Aktuálně.cz Barták.

"Pana Korpljakova ani další osoby, které do společnosti podle vašich informací přišly po mém odchodu, neznám a nikdy jsem je neviděl," dodal Barták.

Ministr: Můj náměstek má prověrku

O Adreji Korpljakovi, který Bartáka nahradil ve společnosti v den jeho odchodu, napsal už v září 2003 týdeník Respekt na základě tajné zprávy Bezpečnostní informační služby, že "byl vyslancem nejvýznamnější a nejvlivnější ruské mafie s názvem Asociace pro 21. století".

Korpljakov byl vážně podezřelý z organizace dvou vražd, ale vyšetřování se podle dostupných informací vyhnul, když zmizel neznámo kam.

Společnost ExotTop, respektive MČS, měla od května 2001 do února 2006 zapsáno v obchodním rejstříku ve svých aktivitách také výrobu, půjčování a prodej zbraní a střeliva, ostrahu majetku a osob nebo provozování střelnice.

Ministr obrany Jiří Šedivý se své pravé ruky v úřadě zastal a nepokládá Bartákovo působení ve společnosti ExotTop za žádný problém.

"O nevýznamnosti věci dostatečně vypovídá fakt, že pan náměstek je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň tajné," tvrdí Šedivý.

Podle náměstka Bartáka měl Národní bezpečnostní úřad, který prověrku vydal, veškeré údaje o jeho osobě včetně informací o podílu ve společnosti ExotTop, respektive MČS.

"Bezpečnostní riziko či problém je tedy v mé účasti ve společnosti MČS marné hledat," je přesvědčen Barták.

Barták má za poradce exšéfa NBÚ

Právě bývalého ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše si náměstek ministra obrany Martin Barták vybral jako svého poradce.

Barták tvrdí, že jediným důvodem jsou Marešovy odborné kvality. "Cením si ho jako právního experta. Splňuje veškeré kvalifikační předpoklady pro výkon funkce," vysvětlil Barták pro Hospodářské noviny.

Mareš musel odejít z místa šéfa NBÚ počátkem roku, když vyšlo najevo, že si často telefonoval s Vladislavem Větrovcem, později obviněným ze zločinného spolčení v případu konkurzního soudce Jiřího Berky.

Vysokým politikům ODS se nelíbí, že si Barták vybral za svého poradce právě Mareše. "Nepovažuji to za šťastné řešení. Doporučím panu Bartákovi, aby zvážil setrvání pana Mareše ve funkci," řekl Právu první místopředseda ODS Petr Nečas, dlouholetý stínový ministr obrany.

Barták se k ničemu takovému nechystá. "Má jako odborník moji důvěru a vybral jsem si ho přesto, že jsem mediální zájem o jeho osobu předpokládal," řekl Hospodářským novinám armádní náměstek, který se může spolehnout na podporu ministra Šedivého.

Řebíček se zapletl se špionem StB

Kaňku ve své minulosti má i další člen současné vlády ODS - ministr dopravy Aleš Řebíček.

Podle České televize se při svém podnikání zapletl s bývalým špionem komunistické StB Igorem Střelcem, krycím jménem Tomeček. Řebíček se dušuje, že o Střelcově minulosti neměl tušení.

"Jakékoliv zjištění, že jsem se stýkal s někým, kdo byl v StB, je pro mě rána," prohlásil v ČT.

Řebíček se seznámil se Střelcem v době, kdy chtěl prorazit na ruský trh a hledal někoho, kdo mu k tomu pomůže. Střelec studoval v Moskvě, s lidmi z bývalého Sovětského svazu podniká a má tam dokonce příbuzné.

Ze společného obchodu mezi Řebíčkem a Střelcem sice sešlo, oni se však setkávali dál. Oba jsou i členy pravoslavného rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny.

Jak napsaly Hospodářské noviny, proti tomuto řádu udělali před časem detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu razii a zatkli mimo jiné šéfa ukrajinské mafie.

autor: Pavel Baroch | 23. 10. 2006 11:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama