Muži nabízeli na sociálních sítích předražené respirátory, hrozí jim milionová pokuta

Policisté dopadli v Praze pokoutní prodejce stovek respirátorů nejvyšší třídy FFP3, schopné zachytit viry. Jednalo se o tři muže, u kterých policisté našli celkem 660 respirátorů FFP3.
Muži nabízeli respirátory na sociálních sítích za několikanásobnou cenu. | Video: Policie České republiky

"V prvním případě kriminalisté z pražské Palmovky zajistili v neděli krátce po 14:30 dva třiadvacetileté muže, kteří na sociálních sítích nabízeli k prodeji respirátory typu FFP3. U dvojice kriminalisté nalezli 120 kusů respirátorů," sdělila pražské policie mluvčí.

"Obdobného jednání se dopustil šestatřicetiletý muž, který byl zároveň i známý výše uvedených," doplnila. Policisté ho zadrželi také v neděli, když se ve 22:30 u stanice metra Pražského povstání chystal prodat stovku respirátorů. Dohromady u tohoto muže policisté našli přes 500 respirátorů.

"Kromě mnohonásobně navýšené ceny se trojice dopustila porušení mimořádného opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví," uvedla mluvčí policie. Zadrženým mužům hrozí ve správním řízení pokuta až jeden milion korun. Zadržené respirátory předali detektivové pracovníkům krajské hygienické stanice.

Již začátkem března ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli šíření koronaviru prodávat ochranné pomůcky třídy FFP3 komukoli jinému než poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb či státním organizacím. Později zákaz zpřísnilo, takže není možné prodávat podobné pomůcky nikomu jinému než státu a jeho organizacím či zásobovatelům státu.

Stát navíc stanovil maximální cenu respirátorů pro konečné spotřebitele, a to u výrobků z EU na 175 Kč bez DPH a u respirátorů vyrobených mimo EU na 350 Kč bez DPH. Jeden ze zadržených mužů přitom chtěl za jeden respirátor až 1000 korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy