Muži nabízeli na sociálních sítích předražené respirátory, hrozí jim milionová pokuta

ČTK ČTK
2. 4. 2020 14:15
Policisté dopadli v Praze pokoutní prodejce stovek respirátorů nejvyšší třídy FFP3, schopné zachytit viry. Jednalo se o tři muže, u kterých policisté našli celkem 660 respirátorů FFP3.
Muži nabízeli respirátory na sociálních sítích za několikanásobnou cenu. | Video: Policie České republiky

"V prvním případě kriminalisté z pražské Palmovky zajistili v neděli krátce po 14:30 dva třiadvacetileté muže, kteří na sociálních sítích nabízeli k prodeji respirátory typu FFP3. U dvojice kriminalisté nalezli 120 kusů respirátorů," sdělila pražské policie mluvčí.

"Obdobného jednání se dopustil šestatřicetiletý muž, který byl zároveň i známý výše uvedených," doplnila. Policisté ho zadrželi také v neděli, když se ve 22:30 u stanice metra Pražského povstání chystal prodat stovku respirátorů. Dohromady u tohoto muže policisté našli přes 500 respirátorů.

"Kromě mnohonásobně navýšené ceny se trojice dopustila porušení mimořádného opatření vydaného ministerstvem zdravotnictví," uvedla mluvčí policie. Zadrženým mužům hrozí ve správním řízení pokuta až jeden milion korun. Zadržené respirátory předali detektivové pracovníkům krajské hygienické stanice.

Již začátkem března ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli šíření koronaviru prodávat ochranné pomůcky třídy FFP3 komukoli jinému než poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb či státním organizacím. Později zákaz zpřísnilo, takže není možné prodávat podobné pomůcky nikomu jinému než státu a jeho organizacím či zásobovatelům státu.

Stát navíc stanovil maximální cenu respirátorů pro konečné spotřebitele, a to u výrobků z EU na 175 Kč bez DPH a u respirátorů vyrobených mimo EU na 350 Kč bez DPH. Jeden ze zadržených mužů přitom chtěl za jeden respirátor až 1000 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy