Muž, po němž při honičce na Letné střílela policie, půjde na 18 měsíců do vězení

ČTK ČTK
14. 10. 2019 14:48
Ukrajince Ruslana Butka, po němž střílela policie na pražské Letné, poslal soud na 18 měsíců do vězení. Muž při ujíždění před policií najel na chodníku do dvojice chodců. Za pokus o dvojí těžké ublížení na zdraví mu hrozilo až 12 let odnětí svobody, soud však jeho počínání vyhodnotil jako méně závažný skutek. Zároveň ho uznal vinným z vydírání a dvojnásobného vyhrožování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Součástí trestu je dvouleté vyhoštění z Česka. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu okamžitě odvolal v Butkův neprospěch. Cizinec, který je ve vazbě, si ohledně možnosti odvolání ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Šestačtyřicetiletý Butko neuposlechl dopoledne 4. března v Kamenické ulici policejní výzvu, aby vystoupil z auta. Místo toho se rozjel, vjel na chodník a bez snahy zastavit najel na dva chodce, kteří šli před ním. Podle soudu se pohyboval rychlostí zhruba 25 kilometrů za hodinu. Mladší z chodců musel před autem uskočit, spadl a na měsíc skončil v pracovní neschopnosti. Podle soudu Butko tomuto muži ublížil na zdraví, zatímco druhému chodci se nic nestalo, protože stačil uskočit včas.

Cizinec po chodníku ujížděl ještě dalších 60 metrů a poté se dal na útěk do parku Stromovka, kde ho policisté zadrželi. Policii na Letné Ukrajinec podle svého advokáta ujížděl, protože nevěděl, že muži se zbraní jsou policisté.

Zapleten do kauzy s byty

Jak před časem upozornil Deník N, Butkův případ souvisí s kauzou neoprávněného pronajímání bytů v Bubenči. Byty jsou podle katastru majetkem ČR, ve správě je však má na neomezenou dobu ruský stát. Podle českého ministerstva zahraničí Moskva byty nesmí pronajímat třetí straně, její diplomaté to ale porušují.

Z rozsudku vyplývá, že Butko si od srpna 2018 pronajímal v bubenečské Schwaigerově ulici nejméně tři byty, a to od britské realitní kanceláře PIM Management Limited, za kterou v ČR jednal ruský zástupce. Verdikt tvrdí, že Butko Rusovi po půl roce přestal platit nájemné a vyhrožoval mu, že pokud se na neplacení nedohodnou, "tak to budou řešit jiní lidé a jiným způsobem". Údajně hrozil také Rusově rodině. Vydírání prý v Rusovi vzbudilo takové obavy, že se raději přestěhoval.

Podle Deníku N byl problém v tom, že Rus vyžadoval platby v hotovosti, ačkoliv podle smlouvy měly být zasílány na bankovní účet pronajímatele. Navzdory svému slibu údajně Rus Butkovi také neproplatil náklady na rekonstrukci bytů.

Soud ovšem tvrdí, že sám Butko si v bytovém komplexu počínal v rozporu se zákonem. V lednu a únoru podle verdiktu vyhrožoval nájemníkům dvou bytů v souvislosti s tím, že doma pořádali hlučné večírky. Na jednoho z obyvatel domu údajně křičel, že mu utrhne hlavu, zlomí ruce i nohy a rozmlátí obličej, protože "on je tady teď nová administrace, stačí jen slovo a všichni půjdou z bytu pryč". Druhému nájemníkovi údajně hrozil pistolí, ze které i vystřelil.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 44 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 49 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy