Rusko v Praze pronajímá byty, které patří Česku. Porušuje tím smlouvy o diplomacii

Domácí Domácí
4. 3. 2019 18:17
Ruský stát pronajímá v Praze stovky bytů, které patří Česku, čímž zřejmě porušuje smlouvy o diplomacii, informoval o tom Deník N. Čtyři domy v ulicích Ovenecká, Wolkerova a Schwaigerova patří českému státu, ale na základě mezivládních dohod mezi ČSSR a Sovětským svazem uzavřených před rokem 1989 je smí užívat Ruská federace pro své diplomaty. Nájemné ve čtveřici domů podle zjištění deníku vybírá v hotovosti ruský úředník.
Nemovitost na adrese Schwaigerova 2
Nemovitost na adrese Schwaigerova 2 | Foto: Ludvík Hradilek

Na internetu jsou podle zjištění deníku dostupné staré i současné inzeráty, které nabízejí ubytování ve výše zmiňovaných nemovitostech. Krátkodobý pronájem v ulici Ovenecká nabízí například server Booking.com.

Nájemníci musí každý měsíc chodit do pražské kanceláře ruské státní firmy známé pod zkratkou Goszagransobstvennost, kterou zastupuje úředník Alexandr Těrentěv. Tam v hotovosti uhradí nájem za užívání bytů, ke kterým ani nemají k dispozici nájemní smlouvy. Nájemníci, kteří se s podivnými poměry nechtěli smířit, byli údajně vystaveni šikaně ze strany Těrentěva a jeden z nájemníků byl také napaden. 

"Při pobytu v Česku přebývám na adrese Ovenecká 39 (jeden z pronajímaných domů). Konflikty s panem Těrentěvem kvůli placení v hotovosti a tomu, že odmítá vydat lidem smlouvy, vyvrcholily tím, že mne přepadl a surově zbil. Měl pomocníky, ale on sám mne kopal do obličeje i do zad," vzpomíná nájemník Alexandr Maklakov. Policie muži řekla, že kvůli diplomatické imunitě nemá smysl ruského úředníka žalovat. 

Užívání domů Ruskou federací potvrdilo také ministerstvo zahraničí ČR. "Můžeme potvrdit, že předmětné nemovitosti jsou ve vlastnictví České republiky. Nicméně na základě mezivládních dohod mezi ČSSR a SSSR uzavřených před rokem 1989 jsou v bezplatném a časově neomezeném užívání Ruské federace, která s nemovitostmi nakládá dle svých potřeb," informoval Deník N mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček.

Podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody Ruská federace porušuje Vídeňskou úmluvu, která pronajímání třetím osobám zakazuje. "Výsady a imunity se vztahují na diplomaty, nikoli třetí stranu. Neznám detaily, ale tak, jak to popisujete, jde o porušení základních principů Vídeňské úmluvy," tvrdí exministr Svoboda.

Ministerstvo zahraničí podle Bucháčka usiluje alespoň o částečné narovnání nevýhodných předrevolučních smluv. Podle informací Deníku N se však narovnání nedaří vyjednat, protože Rusové mají vysoké požadavky.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy