Ebola je na ústupu, ale i tak letos Česko stála 11 milionů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
21. 4. 2015 19:50
Největší část peněz šla na nákup ochranných prostředků pro hygieniky a nemocnice.
Jedinou nemocnicí v Česku, která může odebírat a zkoumat vzorky od pacientů s podezřením na nákazu ebolou, je vojenské zařízení v Těchoníně v Orlických horách.
Jedinou nemocnicí v Česku, která může odebírat a zkoumat vzorky od pacientů s podezřením na nákazu ebolou, je vojenské zařízení v Těchoníně v Orlických horách. | Foto: Reuters

Praha - Přestože epidemie eboly od začátku roku výrazně zeslábla, mimořádná opatření proti hrozbě rozšíření nemoci do Česka jen za první tři měsíce přišla stát na více než jedenáct a půl milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který do vlády poslal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Právě jeho resort uvolnil téměř polovinu z celkové sumy, přes pět milionů. Největší část z toho šla na provoz hygienických stanic. "V provozních položkách se promítají především náklady, které vznikly a vznikají v souvislosti s provozem pracoviště Hygienické stanice hl. m. Prahy na Letišti Václava Havla," popisují ministerští úředníci ve zprávě.

Kromě toho museli hygienici dokupovat i ochranné pomůcky, dezinfekční prostředky nebo náklady na likvidaci nebezpečného odpadu. Dosavadní účet se tak vyšplhal za první čtvrtletí na 3,5 milionu.

Po dvou milionech pak od Nového roku musela uvolnit ministerstva vnitra a obrany. Zatímco v případě vnitra šlo zejména o výcvik a vybavení hasičů a příslušníků cizinecké policie, u obrany největší část výdajů tvořily náklady na platy zaměstnanců. 

Zároveň ministerstvo podle zprávy počítá s tím, že do půlky roku doplní léky a materiál za téměř milion a tři čtvrtě do Vojenského zdravotního ústavu a donedávna tajné nemocnice v Těchoníně. Za dalších 650 tisíc pak ministerstvo do konce dubna zmodernizuje opravy přístrojů na tamní jednotce intenzivní péče.

Necelých čtyři sta tisíc potom zaplatilo ministerstvo financí za ochranné vybavení pro celníky, šedesát tisíc potom vydalo i ministerstvo zemědělství na léky a materiál pro Výzkumný ústav veterinárního lékařství.

Nemocnice loni nakoupily ochranné prostředky za dva miliony

Ve zprávě jsou ovšem kromě výdajů za tento rok vyčísleny i doposud nezohledněné náklady v nemocnicích s infekčními odděleními. Od začátku loňského srpna, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila mezinárodní stav nouze, vydaly špitály skoro dva miliony.

Z následujícího podrobného výčtu pak vyplývá, že podobně jako v případě hygieniků i nemocnice nakupovaly především ochranné prostředky pro případ kontaktu s nakaženými.

Kromě peněz na mimořádná opatření ale Česko poslalo už na podzim několik milionů korun na pomoc přímo v zasažených zemích, letos v březnu pak vláda odsouhlasila další pomoc ve výši deseti milionů. Peníze dostaly OSN a UNICEF.

Epidemie krvácivé horečky se rozšířila loni v západní Africe, kdy se nemocí nakazilo na 25 tisíc lidí, přes deset tisíc z nich jich zemřelo. Několik případů, kdy byli hospitalizováni lidé s příznaky smrtícího viru, se objevilo i v Česku, ani jeden se však nepotvrdil.

Kvůli epidemii panovala od půlky října zvláštní opatření například na letištích, kde pasažéři museli vyplňovat zvláštní dotazníky. Tuto povinnost zrušil hlavní hygienik Václav Valenta k 1. lednu. Pro cestující, kteří do Česka přilétají z rizikových oblastí, ovšem nadále platí povinnost podrobit se vstupnímu screeningu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy