Dospiva dal Robejškovi tři miliony, z transparentního účtu zmizely. Zákon dodržujeme, tvrdí Realisté

Jan Hejl Jan Hejl
15. 1. 2017 18:00
Jen deset dní vydržel na transparentním účtu nové strany Petra Robejška třímilionový dar od miliardáře Marka Dospivy. Realisté, jak v Německu působící politolog stranu nazval, je přeposlali na svůj běžný účet. Ten ovšem není pod veřejnou kontrolou a strana neuvedla, co za ně chystá pořídit nebo do čeho peníze investovala. Přesuny financí kritizuje organizace Rekonstrukce státu, která hospodaření partají hlídá. Realisté se však hájí, že postupují "zcela v dikci zákona". Podle jejich mluvčí strana v budoucnu nad rámec legislativy zveřejní další dokumenty tak, aby dostála příslibu transparentnosti.
Foto: Realisté

Praha Na konci loňského roku si nová politická strana Realisté politologa žijícího v Německu Petra Robejška zřídila povinný transparentní účet. Prakticky bezprostředně poté na něm přistál první velký dar. Po vánočních svátcích na účet doputovaly tři miliony korun od miliardáře Marka Dospivy, spolumajitele investiční skupiny Penta.

Miliony z transparentního účtu, který má evidovat příjmy a výdaje politických stran tak, aby nad financováním partají měla veřejnost kontrolu, ovšem zanedlouho zmizely. Strana je – ještě spolu s dalšími 200 tisíci – poslala na svůj běžný účet. Ten už veřejné kontrole nepodléhá. Realisté tak, navzdory slibům o transparentnosti, nemusí uvést, na co peníze použili.

Přesuny peněz Realistů kritizuje projekt Rekonstrukce státu, jenž mimo jiné financování politických stran hlídá. "Strany by měly poskytovat poznámky k platbě, ve kterých je třeba uvádět účel platby. Bez podrobného popisu, na co peníze odchází, není možné identifikovat jejich účel a využití," říká členka jejich expertní skupiny Magdalena Klimešová.

Nevládní organizace zabývající se otevřeností sice přiznávají, že Realisté v přeposílání milionů na běžné účty bez kontroly veřejnosti nejsou na české politické scéně výjimkou, zároveň ale dodávají, že strany by měly jít v hospodaření příkladem.

"Setkáváme se například s velkými platbami pro agentury nebo hromadnými objednávkami, kde zcela chybí identifikace platby," vysvětluje Klimešová. V současnosti legislativa požaduje zřetelně označit, na co politické strany použily peníze z transparentního účtu jen v době volební kampaně. "Tím - při povinném zveřejnění pouze volebních účtů - lze schovat mnohé," upozorňuje Klemešová z Rekonstrukce státu.

Dodržujeme zákon, hájí se Realisté

Na legislativu se odvolávají i Robejškovi Realisté. Jejich mluvčí Jana Malíková vzkázala, že strana postupuje "zcela v dikci zákona". Na tom, že veřejnost nemá kontrolu nad přeposlanými miliony z transparentního účtu, nic problematického nevidí.

"Údaje na běžném účtu jsou přístupné Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Obdobně budeme postupovat v případě převodu prostředků na účet určený pro volební kampaně," říká Malíková s tím, že strana chce, aby bylo její hospodaření transparentní. Avizovala, že nad rámec povinností, které ukládá zákon, Realisté zveřejní plné znění finanční zprávy za příslušný rok a po každých volbách "Zprávu o průběhu volební kampaně".

Na transparentním účtu Realistů Petra Robejška, který za ni vystupuje jako "zakladatel a mentor", je nyní zhruba 220 tisíc korun. Straně kromě osmého nejbohatšího Čecha Marka Dospivy, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 18,2 miliardy korun, přispěl 300 tisíci i majitel stavební firmy WAREX Antonín Fryč. Peníze poslal mimo drobných dárců také vlivný reprezentant zbrojařské lobby Jiří Hynek.

Máme šanci na dvacet procent

Robejšek, který ostře kritizuje fungování Evropské unie, se po založení Realistů netají velkými ambicemi. Věří, že strana může mít v podzimních parlamentních volbách kolem 20 procent. Hlasy chce získat důrazem na národní zájmy, rodinu a konzervativní hodnoty. Její "mentor" Petr Robejšek rovněž vystupuje proti přijímání uprchlíků a údajné politické korektnosti.

"Evropané nejsou povinni pomoci každému, kdo někde ve světě utrpí bezpráví. Soucit a solidaritu dlužíme v první řadě našim spoluobčanům. Nejsme povinni přizpůsobovat se těm, kterým v naší zemi poskytujeme útočiště," píše například strana ve svých prioritách. Podle Robejška chtějí Realisté navázat na fenomény současnosti, jako je nedávné referendum o Brexitu nebo zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA.

Petr Robejšek je respektovaný člověk, mentor a ideovou osobností naší strany, říká spoluzakladatel Realistů Jiří Hynek. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 16 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy