Spolumajitel Penty Dospiva: Robejšek je mi blízký, jeho stranu podpořím. Sám do politiky ale nechci

Luboš Kreč Luboš Kreč
24. 11. 2016 13:03
Miliardář a spolumajitel Penty Marek Dospiva potvrdil, že podpořil Institut 2080 a že chce pomoct i straně Realisté, kterou založil ekonom a politolog Petr Robejšek. Do politiky se ovšem na rozdíl Andreje Babiše Dospiva vstoupit nechystá. Petr Robejšek tvrdí, že bude dělat konzervativní politiku, program zveřejní na jaře.
Marek Dospiva.
Marek Dospiva. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Česko-německý ekonom a politolog Petr Robejšek založil novou politickou stranu, s níž plánuje uspět ve sněmovních volbách na podzim 2017. S projektem nazvaným Realisté chce navázat na činnost think-tanku 2080, s nímž v posledních měsících objížděl republiku a pořádal debaty s lidmi. Jedním z mecenášů institutu je miliardář Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta.

A je pravděpodobné, že jeho peníze pomůžou i Robejškově straně. "Finančně jsem podpořil Institut 2080 a pravděpodobně budu podporovatelem nové strany Petra Robejška. Vyjadřuju tím svůj občanský postoj a podporu politickému směru, který je mi blízký," vzkázal Aktuálně.cz Dospiva, podle časopisu Forbes osmý nejbohatší Čech s majetkem přes 18 miliard korun. Institutu měl v minulosti darovat 800 tisíc korun.

Jaký bude přesně program Realistů, zatím není zřejmé, Robejšek a spol. jej prý zveřejní na jaře. Nicméně má jít o konzervativní, pravicovou stranu. Sám její lídr se v posledních měsících kriticky vyjadřoval k přijímání imigrantů a hodně oponoval třeba politice Angely Merkelové. Naopak v některých směrech souzněl s českým prezidentem Milošem Zemanem, který jej také na Hradě 28. října vyznamenal.

"Nejsem politik, ale aktivní podnikatel. Vstup do politiky určitě nechystám," zdůraznil sedmačtyřicetiletý byznysmen, který je vedle Jaroslava Haščáka nejdůležitějším partnerem česko-slovenské finanční skupiny Penta. Ta si loni do svého portfólia pořídila i mediální dům Vltava-Labe-Press, který vydává regionální Deníky.

Na svém twitterovém účtu nyní Penta uvedla, že pomoc Robejškovi je osobní iniciativou Dospivy a nemá nic společného se samotnou investiční společností, která kromě médií vlastní také síť lékáren Dr. Max, leteckou továrnu Aero Vodochody nebo řadu nemovitostí včetně administrativního centra Florentinum, které od ní za bezmála osm miliard korun kupují Číňané ze skupiny CEFC.

"Nechce žít v Ženevě," vysvětlil Dospivův mluvčí Ivo Mravinac, co finančníka přimělo, aby dával peníze na politiku. O tom, že jej vývoj v Česku trápí, se ale absolvent moskevského diplomatického institutu MGIMO zmínil už před časem, když vysvětloval, proč si po vzoru dalších miliardářů pořídil vlastní média (kromě VLP v Česku patří Pentě i slovenský deník SME).

"Nikdo z nás partnerů nechce bydlet v Mnichově nebo Ženevě. Všichni chceme bydlet tady, v Česku a na Slovensku, proto chceme zlepšovat prostředí, ve kterém žijeme. Čím lepší a transparentnější to tady bude, o to víc se bude dařit i našim firmám. Mezi retailovými firmami a médii můžeme využít synergií, ať už v reklamě, anebo v určité osvětě. Třetí důvod vy novináři nazýváte atomovým kufříkem, štítem. Nebudu chodit kolem horké kaše. To, že média vlastníme, nám dává jistotu, že pro kohokoli bude horší nás iracionálně napadat. To iracionálně bych podtrhl," řekl v dubnu 2015 pro Hospodářské noviny.

Dospiva není jediný miliardář, který krouží kolem politiky. Nejdál došel Andrej Babiš, který založil vlastní hnutí ANO a nyní je vicepremiérem. S lidovci zase úzce spolupracuje známý developer Luděk Sekyra. V Senátu pak sedí Ivo Valenta, majitel hazardní skupiny Synot.

Prezident měl jistě nějaký záměr, když mě vyznamenal. Mohl jsem říct, že jeho hru hrát nebudu, přišel jsem tam ale s hrdostí, říká Petr Robejšek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy