Milionové utrácení v nemocnicích už řeší i policie

Eliška Bártová Eliška Bártová
7. 4. 2009 12:05
Holdig krajských nemocnic na Královéhradecku zjevně porušoval zákony u zakázek za desítky milionů
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hradec Králové - Krajský úřad v Hradci Králové má problém.

Zdravotnický holding, vlastněný krajem a soukromou společností, porušoval zákon při zadávání veřejných zakázek. Šlo o zakázky za minimálně 56 miliónů korun.

Je zřejmé, že zákon byl porušován soustavně, uvádí se v závěru více než 120 stránkové zprávy auditora, který zkoumal hospodaření s penězi na dodávky zdravotnického materiálu.

"V převážné většině případů nebylo realizováno žádné poptávkové řízení," píše doslova auditor.

Holding rozděloval veřejné zakázky bez výběrových řízení a účelově je dělil na menší, aby se vyhnul transparentní soutěži. Navíc často peníze proplacené firmám neodpovídaly částce, kterou kraj schválil.´

Bývalý náměstek hejtmana, který holding vedl, však má jasno: "Jsou to nesmysly," řekl dnes Aktuálně.cz Rostislav Všetečka (ODS). "Auditor neví, o čem mluví."

Dryml to nahlásil

Audit si zadalo nové vedení kraje na konci loňského roku.

Senátor a nedávno odvolaný krajský náměstek Vladimír Dryml (ČSSD) na základě auditu podal podnět policii a zároveň se obrátil na antimonopolní úřad. Sám Dryml společně s Všetečkou také čelí trestnímu oznámení kvůli hospodaření vrchlabské nemocnice.

"Již jsme zahájili šetření," potvrdil mluvčí ÚOHS Krystián Chalupa. "Chceme si vyžádat veškerou dokumentaci k daným zakázkám, po jejich prozkoumání se rozhodneme, zda zahájíme správní řízení."

Přijetí podnětu k prošetření hospodaření Zdravotnického holdingu potvrdila také východočeská policejní mluvčí Libuše Holá: "Ano, podnět jsme dostali, prošetřuje ho okresní ředitelství."

Porušení zákona za miliony

Z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že protizákonně bylo přiděleno minimálně na 62 zakázek v hodnotě desítek milionů korun.

"Zjevné porušení zákona o veřejných zakázkách nastalo při koupi zdravotnického materiálu, jehož cena se v průběhu roku 2004 a 2005 (a to pouze u doložených smluv) pohybovala v částce cca 40 milionů korun," píše se ve zprávě.

Porušení zákona našel auditor také u dalších zakázek. Celkem tak jde o částku 56 milionů korun.

Zakázky, při nichž byl porušen zákon, nejčastěji získávala firma Puro Klima, jeden ze tří největších hráčů v zdravotnictví, vlastněný jičínským podnikatelem.

Společnost k ničemu

Zdravotnický holding, jehož hospodaření auditor prověřoval, založilo bývalé vedení kraje s tím, že taková organizace umožní efektivněji nakládat s penězi, protože bude možné hromadně nakupovat materiál a zásobovat pět nemocnic, které do holdingu spadají.

Jenže poté kraj bez vědomí zastupitelstva založil další společnost s názvem Centrální zdravotnická zadavatelská (CZZ), kde 49% podílu získala firma NemLog.

Vladimír Dryml
Vladimír Dryml | Foto: Ludvík Hradilek

CZZ měla mít na starosti všechny zakázky pro nemocnice a měla dohlížet nad rozdělením stovek milionů ročně. Už tehdy opozice existenci firmy kritizovala, upozorňovala na její nejasnou majetkovou strukturu a na obavy z nekontrolovatelného úniku peněz.

"Celý systém byl nastaven tak, aby to rozdělování peněz bylo z kraje co nejdál a co nejhůř se tam dalo z hlediska kompetencí dosáhnout," myslí si tehdejší opoziční zastupitel, současný radní Vladimír Derner (KDU-ČSL). "Je nutné přestavit celý systém, aby tam, kde jsou veřejné peníze, byla i veřejná kontrola."

Obavy se naplnily

Audit totiž ukázal, že obavy opozice byly na místě.

Firmě CZZ udělil Antimonopolní úřad už dvakrát pokutu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Auditor teď kraji rovnou doporučil, aby s firmou CZZ ukončil veškerou spolupráci.

"Zpracovatel auditu nenašel žádné objektivně a racionálně zdůvodněné opodstatnění existence společnosti Centrální zdravotnická zadavatelská," uvádí se ve zprávě.

Zároveň kontroloři doporučili kraji, aby zrušil také smlouvy s firmou NemLog, která vlastní významný podíl jak holdingu, tak v CZZ. Kraj by měl podle auditora dát podnět nejen finančnímu úřadu, ale také kontrolnímu a finančnímu výboru zastupitelstva.

Za vším hledej Všetečku

Sídlo kraje za 1,7 miliardy korun. Pokuta od ÚOHS: 800 tisíc
Sídlo kraje za 1,7 miliardy korun. Pokuta od ÚOHS: 800 tisíc | Foto: Královéhradecký kraj

V obou společnostech, které auditor kritizuje, se objevuje jméno bývalého hejtmanova náměstka Rostislava Všetečky z ODS.

Ten měl v kontrolovaném období na kraji na starosti zdravotnictví, vedl Zdravotnický holding a zároveň založil a také vedl CZZ.

Právě pod Všetečkovým vedením dostala CZZ pokuty od ÚHOS. Všetečka stál také na počátku akce, u které antimonopolní úřad udělil kraji další pokutu 800 tisíc. Právě Všetečka totiž inicioval vybudování nového sídla kraje, kde podle ÚOHS došlo k porušení zákona při výběru firmy.

"On je klíčová osoba," říká na adresu Všetečky radní Derner. "Je to hradecký nomen omen."

Také podle bývalého hejtmana Pavla Bradíka (ODS) nese za chyby a případné porušení zákona zodpovědnost právě pan Vštečka.

"Já jsem holding neřídil. Vina leží na těch, co řídili holding, tedy pan Všetečka a další," říká Bradík. "Měli plnou důvěru rady, hejtmana i zastupitelstva. Jestli s ní naložili někalým způsobem je to jenom jejich zodpovědnost."

Bývalý hejtman však připouští, že i on nese díl zodpovědnosti. "Samozřejmě mám politickou zodpovědnost," říká Bradík. "Proto jsem požádal tehdejší vedení holdingu, aby mi k tomu dali vyjádření." To by mělo být hotovo do týdne.

Jsou to bláboly

Bývalý náměstek hejtmana Rostislav Všetečka (ODS) již není radním (kvůli aférám se vzdal kandidatury), z postu ředitele Zdravotnického holdingu byl odvolán, stejně tak z vedení CZZ. Vinu za chyby či porušení zákona necítí.

"Audit jsem ještě neviděl," řekl v úterý Všetečka. "Bez toho se k tomu nemohu vyjadřovat. Většinu zakázek stejně zabíraly firmy, které pak pokuty platí, pokud jsme něco porušili. Ale já si toho nejsem vědom."

Na otázku, proč například účelově dělili zakázky, jak říká audit, Všetečka reaguje: "To jsou nesmysly, auditor neví, o čem mluví. Jsou to bláboly. My jsme kraji ušetřili desítky milionů korun."

Přesto bude muset bývalý náměstek hejtmana zpracovat reakci na zmíněný audit, a podle jeho slov se auditem budou zabývat i poslanci za ODS. "Naši poslanci se pokusí ten audit získat," říká Všetečka. "Pak se k tomu ODS sejde a vyjádříme se k tomu."

 

Právě se děje

Další zprávy