"Konec vlády jedné straky". Milion chvilek chystá další protesty za odstoupení Babiše

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 12. 2019 11:08
Spolek Milion chvilek uspořádá po celé zemi ještě letos další sérii protestů, jejichž hlavním požadavkem bude demise premiéra Andreje Babiše (ANO). První demonstrace se uskuteční v úterý 10. prosince na Karlově náměstí v Praze, další budou následovat v jiných městech, řekl předseda spolku Mikuláš Minář. Důvodem je obnovení trestního stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo i audit o jeho střetu zájmů.
Naposledy svolal Milion chvilek pro demokracii demonstraci na pražskou Letnou 16. listopadu.
Naposledy svolal Milion chvilek pro demokracii demonstraci na pražskou Letnou 16. listopadu. | Foto: Tomáš Vocelka

Po úterní demonstraci v Praze budou následovat protesty 16. a 19. prosince v dalších městech. Původně chtěl spolek oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku.

"V tuto chvíli máme opět trestně stíhaného premiéra. Po evropském auditu, který potvrdil obrovský premiérův střet zájmů a neoprávněné čerpání financí z veřejných rozpočtů, je to tento týden již druhý skandál, který jasně ukazuje na nutnost premiérovy okamžité demise. Problémy Andreje Babiše zásadně poškozují celou republiku. Rozhodli jsme se proto, že nebudeme čekat s dalšími protesty až do ledna. To, co se děje, je zcela nepřijatelné," uvedli zástupci spolku Milion chvilek.

Mikuláš Minář řekl, že Babiš si dál bere občany za své rukojmí, neumí se postavit k současné situaci čelem a převzít odpovědnost. "Hlavním požadavkem protestů zůstává demise Andreje Babiše. Jedním z hesel demonstrací bude Konec vlády jedné straky," dodal Minář. Odkazuje tím na jedno z hesel demonstrací v listopadu 1989 "Konec vlády jedné strany".

Spolek už dvakrát zaplnil Letnou

Spolek uspořádal už několik demonstrací proti Andreji Babišovi. Na dvě největší - v červnu a v listopadu na pražské Letné - přišlo vždy přes čtvrt milionu lidí. V listopadu představili novou občanskou výzvu, kterou zatím podepsalo na 200 000 lidí.

Výzva obsahuje tři body, které mají platit i v budoucnu, ne jen po dobu Babišovy vlády a prezidenta Miloše Zemana. Signatáři chtějí politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce či nejsou ve střetu zájmů. Chtějí být občany, kteří se zajímají o stav společnosti a chtějí žít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti. Minář na Letné také vyzval opoziční strany, aby se více otevřely veřejnosti, a zároveň občany, aby vstoupili do veřejného prostoru.

Spolek také vyzval premiéra Babiše, aby odstoupil do 31. prosince, pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) a nezbaví se holdingu Agrofert. Předseda vlády demisi odmítl a řekl, že se necítí být ve střetu zájmů - tvrdí, že vyhověl požadavkům zákona o střetu zájmů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy