Miliardy na zateplení: Stát dá peníze i na paneláky

Pavel Baroch
10. 8. 2009 11:00
Z programu Zelená úsporám dostanou peníze i rodiny, které třeba jen vymění okna v rodinném domě
Foto: Pavel Baroch

Praha - Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo výrazně zmírnit podmínky programu Zelená úsporám, z něhož jdou miliardy korun na zateplování domů či výměnu starého kotle na uhlí za ekologické vytápění.

Největší novinkou je, že o "zelené" peníze budou moci žádat i majitelé panelových domů, které tvoří asi třetinu bytového fondu. Dotacím pro paneláky se ministerstvo až dosud bránilo.

Teď se ovšem dohodlo s ministerstvem pro místní rozvoj, že pro paneláky budou při zateplování platit stejně přísná kritéria jako pro rodinné domy a nepanelové činžáky.

"Program Zelená úsporám chceme rozšířit i o dotace na celkové zateplení panelových domů," potvrdil ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Přesné podmínky nyní obě ministerstva ještě dolaďují, o peníze pro paneláky by bytová družstva a další majitelé měli mít možnost žádat od září. Rozšířit program Zelená úsporám i na paneláky požadovala i ČSSD.

Panelové sídliště na Praze 4.
Panelové sídliště na Praze 4. | Foto: Ondřej Besperát

Stačí jen vyměnit okna

Peníze nově dostane i rodina, která například ve svém rodinném domě vymění jen okna. Dosud museli lidé provést minimálně tři opatření - kromě výměny oken například i zateplení střechy a zdi.

"Současná ekonomická krize, která má závažnější následky, než jsme očekávali, brání občanům investovat do velkých projektů, které byly předmětem původního návrhu programu Zelená úsporám," řekl ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Dalším důvodem je, že ministerstvo nyní vyjednává o prodeji dalších emisních povolenek na vypouštění oxidu uhličitého, z něhož se program Zelená úsporám financuje. K dosavadním deseti miliardám korun by mělo na podzim přijít dalších pět miliard. Díky tomu může být program rozšířen.

"Celkově je program atraktivnější," konstatoval exministr Martin Bursík, který program Zelená úsporám letos na jaře odstartoval.

Foto: MŽP

O peníze žádá 205 rodin

Někteří stavební odborníci i firmy od počátku kritizovali, že parametry programu jsou nastaveny příliš přísně, a proto spousta rodin na příspěvek nedosáhne. Zatím se o peníze přihlásilo od konce května 205 zájemců.

Nová pravidla začnou platit od pondělí 17. srpna. Ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek slibuje, že podle nových kritérií budou jeho úředníci vyřizovat i žádosti, která už na fond dorazily.

Stát totiž příspěvky na zateplování a obnovitelné zdroje zvýšil. Na celkové zateplení je možné získat až 2200 korun na metr čtvereční rodinného domu, což je o 250 korun více než dosud. U dílčího zateplení - například výměny oken v rodinném domě - začíná minimální dotace na částce 650 korun. Důležité je, aby zájemce uspořil aspoň 20 procent energie na vytápění.

Foto: MŽP

Stát přispěje i na projekt

Ministerstvo životního prostředí se zároveň rozhodlo přispívat na zpracování energetického ohodnocení domu a na stavební projekt.

"Chceme, aby to nebyla bariéra pro vstup do programu Zelená úsporám," vysvětlil ministr Ladislav Miko. Například na projekt dostane majitel rodinného domu 10 tisíc korun.

Příspěvek na dokumentaci bude Státní fond životního prostředí vyplácet jen do 31. března příštího roku, anebo až vyčerpá 50 milionů korun, které na to ministerstvo životního prostředí vyčlenilo. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 59 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy