Vězení pro Drábkova náměstka neplatí, soud rozhodne znovu

Marek Pokorný Marek Pokorný
25. 9. 2014 9:32
Odvolací soud vrátil korupční případ bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, odsouzeného spolu s šéfem IT odboru Milanem Hojerem na šest a pět let za vydírání.
Vladimír Šiška u soudu
Vladimír Šiška u soudu | Foto: ČTK

Praha - Šestiletý trest vězení, který uložil Městský soud v Praze letos v dubnu bývalému náměstkovi ministra práce a sociálních věcí Vladimíru Šiškovi, zrušil odvolací soud. A stejně tak podle jeho verdiktu neplatí pětiletý trest pro někdejšího vedoucího ministerského IT odboru Milanu Hojerovi. 

Podle nařízení pražského vrchního soudu tak bude muset podřízená instance rozhodnout ještě jednou. Proč? To zatím vrchní soud odmítá uvést. "Rozhodnutí se musí nejdříve doručit oběma stranám," uvedl mluvčí Jan Fořt.

Veřejné odvolací jednání se mělo konat ve čtvrtek, soud ale překvapivě rozhodl už ve středu v neveřejném zasedání, které se koná bez státního zástupce, právníků a obžalovaných a děje se tak zpravidla ve chvíli, kdy lze dopředu usoudit, jaké padne rozhodnutí.

Drábkův pád

Kauza, kvůli které rezignoval v říjnu 2012 Šiškův přímý nadřízený, ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09), se týká elektronického systému na výplatu sociálních dávek.

Drábkem řízené ministerstvo v roce 2011 vypovědělo v roce 2011 smlouvu dosavadnímu provozovateli systému vyplácení  firmě OKsystem Martina Procházky. A namísto ní uzavřelo bez soutěže smlouvu se společností Fujitsu Technology Solutions.

Proti tomu protestoval dosavadní dodavatel Procházka a podal i stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Vzápětí se na něj obrátili Hojer se Šiškou a nabídli mu, že výměnou za stažení stížnosti dostane jinou zakázku za sto milionů korun. Procházka vše ale oznámil policii, která jej vybavila odposlechovým zařízením a následné schůzky s oběma úředníky zmonitorovala.

Po zatčení Šišky ministr Drábek rezignoval; státní zástupce posléze oba úředníky obžaloval z uplácení a zneužití pravomoci. Soud však nakonec jejich jednání překvalifikoval na vydírání. Šiškovi vyměřil šestiletý trest vězení, Hojerovi pak o rok nižší.

Oba odsouzení úředníci u prvoinstančního soudu trvali na tom, že chtěli provoz úřadu zlevnit. "Nesouhlasím, že bych chtěl někoho uplácet, pracoval jsem jako manažer s péčí řádného hospodáře," hájil se například Šiška a zdlouhavě líčil, jak se snažili změnit systém vyplácení sociálních dávek.

"Uspořili jsme 800 milionů na náklady veřejné správy. Například tisíc pracovních míst na úřadech práce, na jejich místa měli přijít pracovníci městských úřadů," popisoval.

Drábkovi nástupci ale nakonec došli k jiným počtům. Zatímco v roce 2011, kdy je zajišťovala převážně firma OKsystem, vydalo ministerstvo za provoz informačních systémů 629 milionů, v letech 2012 a 2013 pod taktovkou Fujitsu to byl takřka dvojnásobek – 1,16 a poté 1,19 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy