Metnar odmítl pochybení v kauze odstranění sochy maršála Koněva. Nejde o válečný hrob

ČTK Domácí ČTK, Domácí
18. 7. 2020 14:33
Ministerstvo obrany podle ministra Lubomíra Metnara (za ANO) nepochybilo v kauze odstranění pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6 - Bubenči. Jeho socha nesplňuje podmínky zákona pro to, aby byla považována za válečný hrob.
Foto: Jakub Plíhal

Právní předpisy navíc neumožňují ministerstvu obrany jakkoli zasahovat do výkonu vlastnických práv městské části Praha 6, v jejímž vlastnictví pomník maršála Koněva je, dodal Lubomír Metnar v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KSČM Miroslava Grebeníčka. Odstranění sochy městskou částí Praha 6 letos v dubnu vyvolalo spory i protesty z ruské strany.

Koněvův památník podle vyjádření ministra nesplňuje definiční znaky válečného hrobu podle českého zákona, ani znaky ruského válečného hrobu podle mezistátní dohody mezi ČR a Ruskem z roku 1999. "Ministerstvo obrany se proto do plánovaného přemístění sochy nezapojovalo," uvedl Metnar.

Grebeníček ve své interpelaci píše, že ho oslovili občané, kteří poukazují na údajnou nečinnost ministerstva, obcházení i neplnění zákona o válečných hrobech a pietních místech.

Starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře označil Grebeníček za politizujícího místního starostu, který při odstranění sochy zneužil nouzový stav a s doprovodnou skandální neetickou argumentací hodnou jen výtržníka zhanobil pietní místo.

Socha maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Letos v dubnu byla ze čtvrti Bubeneč odstraněna a je uložena v depozitáři. Následně se má přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město.

Moskvu odstranění sochy popudilo a protestovala proti tomu. Tento krok označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993 a ruské orgány zahájily trestní stíhání představitelů Prahy 6, což české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.

VIDEO: Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář o kauze Koněv.

Nebojím se o sebe, ale o naši republiku, Rusové se vměšují do našich záležitostí, trestní stíhání je prapodivná ruská hra, říká Ondřej Kolář. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy