Marek Dalík skončí u soudu, byl obžalován kvůli pandurům

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 5. 2014 13:12
Vrchní státní zastupitelství v Praze jej obžalovalo z podvodu. Dalík to, že by požadoval úplatek, označil za nesmysl.
Marek Dalík.
Marek Dalík. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Marek Dalík, dlouholetý přítel expremiéra Mirka Topolánka, byl kvůli kauze nákupu obrněných vozidel Pandur obžalován z podvodu. 

Případ ve čtvrtek odeslal k soudu žalobce z pražského státního zastupitelství. Dalíkovi nyní hrozí až deset roků vězení.

"Obžaloba byla podána na jednu osobu v souvislosti s projektem kolových bojových vozidel a kolových obrněných transportérů Pandur pro Ministerstvo obrany ČR," uvedl státní zástupce Jan Kořán.

Podle policie měl Dalík v roce 2007 od zástupců rakouské zbrojovky Steyr požadovat úplatek ve výši 450 milionů korun za pomoc při nákupu obrněnců Pandur pro českou armádu.

Dalík kauzu již dříve označil za nesmysl. Jeho obhájce Tomáš Sokol nechtěl fakt, že byl jeho klient obžalován, komentovat.

Mezinárodní vyšetřovací tým českých a rakouských kriminalistů případ řešil tři roky. Na rozplétání kauzy spolupracovaly tuzemské úřady také s USA, Izraelem, Švýcarskem a Španělskem.

Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že spisový materiál má zhruba 3 500 stran.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy