Magistrát odložil knihovnu, Kaplický myslí na žalobu

Kateřina Eliášová
27. 2. 2008 14:30
Verdikt, zda stavět na Letné, zdrželo ministerstvo kultury
Foto: Future Systems

Praha - Rozhodnutí o Kaplického knihovně, které mělo padnout dnes dopoledne, se odkládá. Pracovní skupina, která měla závěry své práce oznámit, bude čekat na rozhodnutí anitimonopolního úřadu.

Z jednání, které potvrdilo včerejší informace Aktuálně.cz, odešel architekt Kaplický, autor návrhu, rozezlen.

"Počkám měsíc a pak podám žalobu k mezinárodnímu soudu. V Česku mám i další práci, nejsem závislý na této zakázce. Už mi ale dochází trpělivost," řekl po schůzce Kaplický.

Později při odhalení nového modelu Národní knihovny řekl: "Nejraději bych odjel na nějakou dovolenou tady po tom všem. A to taky udělám," řekl rozhořčený Kaplický.

Aktuálně.cz už včera získalo dokument, který pracovní tým s názvem Národní knihovna připravil pro dnešní oficiální oznámení. Obsahuje i závěry památkářů, kteří unisono říkají: Letná je pro knihovnu ideální.

Pohled z nebe.
Pohled z nebe. | Foto: NK
Dále čtěte:
Památkáři: Letná je pro Kaplického blob nejlepší

Odložení verdiktu způsobilo ministerstvo kultury, které dva dny před verdiktem poslalo anitmonopolnímu úřadu podnět, aby soutěž na knihovnu prozkoumal. 

Podnět podal 1. náměstek ministra kultury František Mikeš. Vycházel ze závěrů právních expertů. Ti se neshodli, zda stavba blobu znamená pro Národní knihovnu, respektive pro stát, rizika.

"Má-li se tedy vynaložit několik miliard z veřejných prostředků na stavbu Národní knihovny podle výsledků veřejné soutěže o návrh Nová budova Národní knihovny, nesmí existovat žádná pochybnost, která by mohla v budoucnu tuto několikamiliardovou investici ohrozit," píše se v podnětu.

"To, že ten dotaz byl podán uprostřed minulého týdne, mě tedy moc netěší, mohlo to být podáno už před šesti týdny. Na druhou stranu mít vyjádření antimonopolního úřadu je posila v případném sporu," řekl po jednání ředitel Národní knihovny Vlastmil Ježek

Právníci totiž ani po třech měsících své práce nedospěli k jednotnému závěru. Skupina se rozdělila na dva tábory: jedni tvrdí, že stavět knihovnu lze i bez rizik, druhá před riziky varuje.

"Z těchto důvodů se pracovní tým Národní knihovna shodl na tom, že nelze činit jakékoliv další kroky směřující k výstavbě nové budovy Národní knihovny do doby, než bude znám výsledek šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Členové pracovního týmu budou respektovat výsledek Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," stojí v dokumentu, který Aktuálně.cz získalo.

Skupina právníků, jedna ze tří, které pracovní tým Národní knihovna tvoří, je jediná, kdo ke knihovně zaujal nejednotné stanovisko. Památkáři i architekti stavbu na Letné doporučili.

Další dvě skupiny, památkáři a architekti, výhrady vůči chobotnici nemají.

"Výstupy komise architektů a památkářů neznemožňují další postup výstavby nové budovy Národní knihovny," stojí v již citovaném dokumentu.

Foto: Ludvík Hradilek
Známe tajné závěry právníků: Kaplického blob je riziko
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy