Právníci: Soutěž na Národní knihovnu byla regulérní

pra
14. 11. 2007 19:39
Do Vánoc se bude vědět, kde bude chobotnice stát
Nová budova Národní knihovny podle vítězného návrhu ateliéru Future Systems.
Nová budova Národní knihovny podle vítězného návrhu ateliéru Future Systems. | Foto: NK

Praha - Soutěž na novou budovu Národní knihovny proběhla podle pravidel. O rozhodnutí právní komise, která se sporem o stavbu Jana Kaplického zabývá, informoval server iDnes.cz.

"Shoda byla téměř jednomyslná. Objevila se jen jedna výhrada, kterou se bude komise zabývat na příštím jednání," řekl serveru nejmenovaný zdroj, který zná průběh jednání.

O tom, kde bude budova stát, by mělo být jasno nejpozději do Vánoc. Chobotnice buď zůstane v obměněné podobně na Letné, nebo se přesune na jiné místo ve městě.

Speciální tým odborníků, který má rozhodnout o dalším osudu netradiční stavby, vznikl koncem října. Zasedá v něm například autor návrhu Jan Kaplický či pražský primátor Pavel Bém, který proti návrhu knihovny protestoval.

I poradní týmy architektů, památkářů a právníků tvoří jak odpůrci, tak zastánci netradiční stavby. Mezi architekty je třeba David Vávra, se skupinou právníků zasedá Miroslav Jansta.

Hlavním úkolem týmu zvaného Národní knihovna je najít pro Kaplického "chobotnici" správné místo. "Máme tři základní podmínky: Aby byla knihovna v nezáplavové oblasti, na místě s dobrou dopravní dostupností a v širším centru města," řekl další člen týmu, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Kaplického návrh jednohlasně vyhrál soutěž v konkurenci dalších 400 projektů již v březnu. V říjnu se však proti návrhu postavili pražští zastupitelé za ODS. Podle primátora Pavla Béma situaci komplikuje nevyřešený stav pozemku, na němž měla knihovna stát. Kompromisní řešení má najít právě tým odborníků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy