Právníci: Soutěž na Národní knihovnu byla regulérní

pra
14. 11. 2007 19:39
Do Vánoc se bude vědět, kde bude chobotnice stát
Nová budova Národní knihovny podle vítězného návrhu ateliéru Future Systems.
Nová budova Národní knihovny podle vítězného návrhu ateliéru Future Systems. | Foto: NK

Praha - Soutěž na novou budovu Národní knihovny proběhla podle pravidel. O rozhodnutí právní komise, která se sporem o stavbu Jana Kaplického zabývá, informoval server iDnes.cz.

"Shoda byla téměř jednomyslná. Objevila se jen jedna výhrada, kterou se bude komise zabývat na příštím jednání," řekl serveru nejmenovaný zdroj, který zná průběh jednání.

O tom, kde bude budova stát, by mělo být jasno nejpozději do Vánoc. Chobotnice buď zůstane v obměněné podobně na Letné, nebo se přesune na jiné místo ve městě.

Speciální tým odborníků, který má rozhodnout o dalším osudu netradiční stavby, vznikl koncem října. Zasedá v něm například autor návrhu Jan Kaplický či pražský primátor Pavel Bém, který proti návrhu knihovny protestoval.

I poradní týmy architektů, památkářů a právníků tvoří jak odpůrci, tak zastánci netradiční stavby. Mezi architekty je třeba David Vávra, se skupinou právníků zasedá Miroslav Jansta.

Hlavním úkolem týmu zvaného Národní knihovna je najít pro Kaplického "chobotnici" správné místo. "Máme tři základní podmínky: Aby byla knihovna v nezáplavové oblasti, na místě s dobrou dopravní dostupností a v širším centru města," řekl další člen týmu, ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Kaplického návrh jednohlasně vyhrál soutěž v konkurenci dalších 400 projektů již v březnu. V říjnu se však proti návrhu postavili pražští zastupitelé za ODS. Podle primátora Pavla Béma situaci komplikuje nevyřešený stav pozemku, na němž měla knihovna stát. Kompromisní řešení má najít právě tým odborníků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy