Ředitel o Kaplického blobu: Bude na Letné, ne fialový

Red DOM, jaa
15. 11. 2007 15:50
Rozhovor s ředitelem Národní knihovny Ježkem
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající.
Vlastimil Ježek hovořící, primátor Bém naslouchající. | Foto: Ludvík Hradilek

Online - Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek vede tým lidí, který hledá východisko ze svízelné situace okolo stavby nové budovy na Letné.

Zapojením prezidenta Klause a pražských zastupitelů se diskuse o návrhu architekta Jana Kaplického zpolitizovala. Stále není jasné, zda vůbec a kde bude knihovna nakonec stát.

Vlastimil Ježek přesto věří, že nová knihovna dle Kaplického návrhu bude na Letné stát.

"Věřím, že tým složený z právníků, architektů a památkářů po dohodě Národní knihovny a hlavního města dojde ke stejnému závěru," řekl Ježek v odpovědi na jednu z otázek čtenářů.

Tým "Národní knihovna", v němž kromě Ježka působí i primátor Pavel Bém, architekt Kaplický a desítky odborníků na právo, památkovou péči a architekturu, má na jednání o Kaplického chobotnici čas do 29. listopadu. V ten den zahájí Kaplický prezentaci svého návrhu na schůzi zastupitelstva.

Ježek dál Kaplického návrh hájí. "Stavba mi nepřipadá zdaleka tak extravagantní - asi proto, že si cením spíše dokonale organizovaného prostoru uvnitř než fasády, o které se vášnivě diskutuje nejvíce," uvedl.

O barvě stavby podle něj definitivně rozhodnuto není. "Žádná z barev použitá pro publikaci v médiích neodpovídá původnímu záměru autora, který pro fasádu předepsal barvu šampaňského, nikoli tak křiklavě zeleno - fialovou kombinaci," vysvětlil Ježek.

Ředitel knihovny se vyjádřil shovívavě k úloze, kterou až dosud sehrál primátor Pavel Bém. Podle něj nezpochybňuje regulérnost celé soutěže.

Co si myslí Bém, Kasl, Hvížďala a další o Kaplického knihovně? Jejich blogy na Aktuálně.cz najdete ZDE 

"Být ve funkci pražského primátora, také bych musel vnímat celé spektrum názorů, které je v případě tohoto projektu velmi rozmanité." řekl Ježek.

Ředitel Národní knihovny v online rozhovoru odmítl myšlenku, že by nová budova mohla stát v Brně. "Umístit Národní knihovnu do Brna (ani kamkoli jinam) není z knihovnického hlediska šťastné řešení," vysvětlil Ježek.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:14Autor: Dan K.

Otázka: Dobrý den,
po proběhnuvší mezinárodní soutěži bych se zeptal takto. Proč by Kaplického knihovna neměla stát na Letné? Jinak by se stejně jednoduše pak dalo přece měnit kterékoliv výběrové řízení, včetně těch, na základě kterých se staví dálnice, či ne? Stačí "fundované názory" zastupitelů...

Vlastimil Ježek: Také dávám přednost umístění knihovny v původně dohodutém prostoru, nicméně problém, který řešíme především, je katastrofální nedostatek prostoru. Jinými slovy: pokud by z jakéhokoli důvodu na Letné stát knihovna nemohla, pak dávám přednost jinému místu před kategorickým "buď a nebo".

Odpovězeno: 15. 11. | 13:17Autor: Linda Vlasáková

Otázka: Za jak dlouho budou v Kaplického budově čtenářům knížky k dispozici od chvíle, kdy si o ně požádá? V Klementinu to kdysi trvalo i dvě nebo tři hodiny.

Vlastimil Ježek: Podle Kaplického projektu během několika minut od objednání. Potíž s časem vzniká v Klementinu zejména proto, že větší část depozitáře je umístěna v Hostivaři a každý knihovní dokument objednaný ke studiu tady musíme vozit. Je to nejen zdlouhavé, ale i provozně nákladné.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:19Autor: Linda Vlasáková

Otázka: Počítá se v knihovně se zázemím pro matky s dítětem? Např. přebalovací místnosti, hrací prostor?

Vlastimil Ježek: Diskutujeme o něm. V nějaké podobě pravděpodobně ano, sbíráme zahraniční zkušenosti.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:23Autor: Linda

Otázka: Proč musí stát stavba tolik peněz? Budou se tam používat nějaké speciální stavební materiály?

Vlastimil Ježek: Na měřítko "tolik" neumím odpovědět. V odhadech z konce roku 2004 jsme vycházeli pouze z předpokládaného obestavěného prostoru a odhadované ceny za kubík. Ceny stavebních prací rostou rychleji než obecná inflace a projekt Jana Kaplického má některá konstrukční specifika, která jsme do tehdejšího odhadu (bez představy o výsledné podobě budovy) zakalkulovat samozřejmě neuměli. Část nákladů představují moderní technologie, které ale budou trvale šetřit provozní náklady. Závěrem srovnání: knihovna pro příští desítky let nebude dražší než cca tři kilometry nové dálnice nebo pronájem dvou grippenů na deset let. Kdo posoudí, co je moc a co málo?

Odpovězeno: 15. 11. | 13:28Autor: Frante

Otázka: Přimlouval bych se za provedení v jiných barvách. Může to prosím ještě někdo ovlivnit?

Vlastimil Ježek: O barvě definitivně rozhodnuto není, o jednom však ujistit mohu: žádná z barev použitá pro publikaci v médiích neodpovídá původnímu záměru autora, který pro fasádu předepsal barvu šampaňského, nikoli tak křiklavě zeleno - fialovou kombinaci.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:29Autor: jitka

Otázka: Je možné, že stavba knihovny se zastaví ? Kdo za to ponese odpovědnost?

Vlastimil Ježek: Doufám, že ne. Knihovna totiž nové prostory objektivně potřebuje. Pokud by k tomu došlo, odpovědnost jistě ponese ten nebo ti, kteří tak rozhodnou.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:31Autor: Freud

Otázka: Vzdy kdyz sleduji debaty o takovychto extravagantnich stavbach, napada me, zda muze rozum a chtic vubec byt natrvalo v opozici :)
Co myslite Vy?

Vlastimil Ježek: Stavba mi nepřipadá zdaleka tak extravagantní - asi proto, že si cením spíše dokonale organizovaného prostoru uvnitř než fasády, o které se vášnivě diskutuje nejvíce.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:32Autor: Petr

Otázka: Proč se ta knihovna nepostaví v Brně, když ji Pražáci nechtějí?

Vlastimil Ježek: Průzkumy veřejného mínění nenaznačují, že tuto stavbu Pražané nechtějí, i když každému se - pochopitelně - návrh nelíbí. Umístit Národní knihovnu do Brna (ani kamkoli jinam) není z knihovnického hlediska šťastné řešení.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:34Autor: blob

Otázka: odstoupíte ze své funkce, pokud stavba Kaplického návrhu na Letné nedopadne?

Vlastimil Ježek: Mým úkolem je vyřešit prostorové problémy Národní knihovny, nikoli postavit budovu podle návrhu Jana Kaplického na Letné - i když to je stoprocentní prioritou. Funkci bych opustil ve chvíli, kdy by většina "spoluhráčů" chtěla onen původní problém vyřešit způsobem, se kterým bych nesouhlasil.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:36Autor: F. Dobrota

Otázka: Dobrý den, co říkáte tomu, že Pavel Bém zpochybňuje regulérnost soutěže o novou podobu NK?

Vlastimil Ježek: Nemám ten pocit. Být ve funkci pražského primátora, také bych musel vnímat celé spektrum názorů, které je v případě tohoto projektu velmi rozmanité. Regulérnost soutěže zpochybňují někteří čeští architekti.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:40Autor: Vít

Otázka: Kdy už konečně nastane debata o tom, jestli podobnou stavbu potřebuje knihovna, která dostane v Klementinu všechny prostory po Technické knihovně. Proč stále skladují spousty knih, které zaplňují prostory hlavního města a kdy konečně začnou s digitalizací svých fondů.

Vlastimil Ježek: Národní knihovna ČR začala s digitalizací jako jedna z prvních institucí v této zemi, v roce 2005 jako vůbec první knihovna světa dostala za přínos k digitalizaci cenu UNESCO Jikji.
Prostory, které uvolní Technická knihovna, situaci neřeší. Konečně budeme moci zrušit řadu pracovišť umístěných na chodbách (prakticky v rozporu s ochranou bezpečnosti a zdraví při práci), důstojných prostor se dočká Slovanská knihovna.
Vydané knihy se stávají součástí naší národní paměti. Národní knihovna je ve všech zemích jedinou institucí, která z fondů nevyřazuje a zachovává tak důležitou část kulturního dědictví budoucím generacím.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:42Autor: Jindra

Otázka: Dobrý den,

Snažím se "kauzu" CHOBOTNICE sledovat od začátku a poměrně mĚ rozčiluje přístup některých lidí k projektu. Pan Kaplický vyhrál soutěž a tak by jeho návrh měl být realizován.
Jak si vysvětlujete postoj zadavatelů zakázky ?

Děkuji.

Vlastimil Ježek: V podstatě s Vámi souhlasím. Věřím, že tým složený z právníků, architektů a památkářů po dohodě Národní knihovny a hl. města dojde ke stejnému závěru.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:44Autor: Rotua

Otázka: Pane Jezku,

uprimne, Vam se provedeni stavby v teto podobe libi?

Vlastimil Ježek: Ano. Neřídím se ale obrázky v médiích, nýbrž samotným projektem - zhruba v rozsahu, v jakém byl prezentován na výstavě v Klementinu. Doporučuji si důkladně projít "reportáž" pořízenou lidmi z aktualne.cz.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:46Autor: Jan Novák

Otázka: Já považuji otázku: Líbí nebo nelíbí za naprosto irelevantní. Můj dotaz je: Proč vzácné tisky nedat do kvalitního "skladu", tam je odborně naskenovat, aby to mohli využívat studenti, co to mají blízko na Letnou nebo do PRAGOCENTRA?

Vlastimil Ježek: Virtuální knihovna pro rukopisy a staré tisky existuje - www.manuscriptorium.com (nebo přes www.klementinum.cz). Pořízení digitálních kopií vzácných tisků a rukopisů ale není tak snadné ani levné.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:49Autor: Ladin

Otázka: Jste pro, pořádat olympiádu v Praze? (i přes to, jaké tanečky předvádí magistrát a Dr. Bém kolem knihovny)

Vlastimil Ježek: Usilovat o pořádání olympiády v Česku (nemyslím, že by šlo jen o Prahu) určitě špatné není. Vzhledem k tomu, že jde vždy o nákladný projekt, je rozhodování zároveň o prioritách: co chceme (na co dáme), s čím počkáme (na co teď nemáme).

Odpovězeno: 15. 11. | 13:49Autor: Karel Vysoudil, Praha

Otázka: Knihovna i místo na Letné se mi líbí! Držím palce ať to tam postavíte :-)

Vlastimil Ježek: Díky.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:53Autor: amatér

Otázka: 1/ Architektura a design jsou rozdílné disciplíny, kvůli tomu aby se pan Kaplický zapsal do historie, nikoliv historie architektury si vytvoříme precedens pro takovéto pseudoorganické stavby v celé krásné, historicky cenné Praze. Snesete tuto spoluodpovědnost ?

2/ Soutěž na NK nebyla moregulérní

Vlastimil Ježek: Soutěž byla regulérní a Jan Kaplický se už do historie architektury zapsal - bez ohledu na to, zda v Praze knihovnu postaví nebo ne.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:55Autor: Ondřej Vaněk

Otázka: Kdo ma zapltit knihovnu? A ma-li to byt stat, verite, ze v dobe reforem najde potrbne penize? Dekuji

Vlastimil Ježek: Každý stát si svou Národní knihovnu staví za své.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:57Autor: Ondrej Vanek

Otázka: V tymu Narodni knihovna mi chybi opravdovi oponenti projektu. Navic je jeho clenem pan Kaplicky, jehoz projekt je posuzovan, jak chcete prokazat nestrannost posuzovani "chobotnice"?

Vlastimil Ježek: Future Systems Jana Kaplického je vítězem mezinárodní architektonické soutěže, proto je členem týmu. V expertních skupinách oponenti nechybí - nejsou tam jen ti, kteří prokazatelně neříkají pravdu - lhostejno, zda záměrně nebo omylem.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:58Autor: Irma

Otázka: To myslíte vážněpostavit takové ošklivé monstrum v historickém městě? Nebojíte se,že Vás lidé budou pak posuzovat podle toho co uděláte neboli až budou říkat to je ten co postavil monstrum! Hodně štěstí při rozhodování já bych si na triko toto nevzala Irma

Vlastimil Ježek: Uvědomuji si rozdílné názory. Ale nemohu nevnímat minimálně polovinu opačných, než máte Vy. Ve své době byla nechtěným monstrem i pařížská Eiffelova věž.

Odpovězeno: 15. 11. | 13:59Autor: Vlasta Herychová

Otázka: Centrum Prahy je historické a krásné nekažte jej prosím, něčím tak moderním.Jsem starší dáma a názor na umění nemám zcestný.Pohled na Prahu z rozhledny by se mi zošklivil.

Vlastimil Ježek: Budova knihovna není umístěna v historickém centru, nýbrž na západním okraji Letné, v katastru Holešovice.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:00Autor: František Veselý

Otázka: Vážený pane Ježek, nevím, jestli víte, že k opravdovému dílu se pojí jistá nejistota, váhavost, skromnost, nikoliv sebeprosazující umíněnost.

Vlastimil Ježek: Ve svém životě se tím řídím, ale nejsem si jist, zda totéž platí pro umění. Zejména takové, jehož autor dokáže vidět dále než jeho vrstevníci.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:02Autor: Karl

Otázka: Pane Ježku,kolik Vám slíbil "architekt" Kaplický provizi za to že protlačíte takovou zrůdnost a zničíte Prahu tak jak ji nezničili ani komunisté.

Vlastimil Ježek: Asi Prahu málo znáte - přinejmenším některé projekty posledních patnácti let. Jan Kaplický mi neslíbil nic, proč by taky.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:03Autor: Hanka

Otázka: I když Klause moc nemusím, v tomto případě si u mně šplhnul. Má asi také estetické cítění pro naši krásnou matičku Prahu

Vlastimil Ježek: Respektuji Váš názor.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:03Autor: Frasar.

Otázka: Pane Ježku,každý, kdo trochu vidí, poznal, že prapůvodem všeho je přístup p.Klause, jež má na rozhodování podstatný vliv.Přestože není odborník, mluví.

Vlastimil Ježek: A Váš taky.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:06Autor: Carmen

Otázka: Dobrý den,

pevně věřím a doufám, že tato pro děti vypadající hračka nebude "hyzdit" panorámata Prahy. Modernu mám ráda ,ale vše má své meze. Jak jste na tento nápad vůbec přišel , co vás tak mocně inspirovalo? Skutečně se mi tato stavba na Letnou vůbec nelíbí :-((

Vlastimil Ježek: Návrh je dílem architektů, nikoli mým. Dílem, které ocenilo osmi hlasy osm členů mezinárodní poroty.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:06Autor: Lenka Pelantová

Otázka: Dobrý den, pane Ježku. Nechci se na nic ptát. Chci Vám jen vyjádřit podporu. Jsem pro vítězný návrh pana Kaplického na Letné. Nepřistupujte na politické hrátky. Zastupitelé mají zastupovat své občany a prosazovat jejich zájmy, nikoli své vlastní. Držte se!!!

Vlastimil Ježek: Bez komentáře.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:08Autor: Werner

Otázka: Bude "chobotnice" vidět při některém z pohledů na panorama Hradčan ? Pokud ano, hodí se to ??

Vlastimil Ježek: Z Karlova mostu ne, z nábřeží "špička", z protihlehlé strany částečně. Větší část budovy je ale skryta za vzrostlými stromy a horizontem. Předpokládám, že si expertní týmy vyžádají další vizualizace. Jakmile budou, zveřejníme je.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:09Autor: Valentina Rohská

Otázka: Nerozumím tomu, proč tuto budovu prosadila komise zahraničních odborníků, kteří k zemi nemají žádný vztah a čeští odborníci k problému se vyjadřující (komora arch.) zůstává nevyslyšena jako banda domasedů, kteří neví, co právě teď ,,letí".

Vlastimil Ježek: Mezinárodní složení poroty bývá ve světě běžně používaným nástrojem. A slovo "prosadila" je hodně mimo.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:10Autor: ALL

Otázka: Pokud vše dobře dopadne, od kdy bude knihovna sloužit veřejnosti?

Vlastimil Ježek: Stále věřím na konec roku 2012.

Odpovězeno: 15. 11. | 14:11Autor: ALL

Otázka: Přeji vám hodně štestí a občanům brzké dokončení stavby knihovny a její dlouhé a spokojené užívání :o)

Vlastimil Ježek: Děkuji a zároveň se omlouvám - musím skončit. Hezký den všem.
Vlastimil Ježek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy