Spor o listinu, kterou uloží do mariánského sloupu. Praha 1 odmítá původní dokument

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 8. 2020 10:11
Městská část Praha 1 se rozhodla do schránky v mariánském sloupu na Staroměstském náměstí nevložit pamětní listinu, kterou tento týden podepsali například prezident Miloš Zeman, ale i Jana Bobošíková, Hana Lipovská nebo Jiří Ovčáček. Původní listinu má nahradit nová, podepsaná pouze kardinálem Dominikem Dukou, starostou Prahy 1 Petrem Hejmou a sochařem Petrem Váňou.
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Jakub Plíhal

"Obnovení mariánského sloupu se nesmí stát předmětem malicherných politických sporů," vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

"Je důležité a správné, že do obnoveného mariánského sloupu nebude kontroverzní listina uložena. Praha 1 je historické srdce naší země. Proto odmítám, aby si jeho symboly usurpovali lidé, jako je pan Ovčáček. Naši potomci si připomínku této ostudné hradní kliky nezaslouží," reagovala na prohlášení Prahy 1 poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Rozhodnutí města ale odmítá Arcibiskupství pražské, které na svém Twitteru napsalo, že do sloupu se vloží listina původní. Konečné slovo, jaký dokument se do sloupu nakonec uloží, má ale podle arcibiskupství jeho stavitel, tedy Společnost pro obnovu mariánského sloupu. 

Novou listinu, kterou chce do sloupu vložit městská část Praha 1, podepsal pouze kardinál Dominik Duka, starosta Prahy 1 Petr Hejma a sochař Petr Váňa. Duka požehná mariánskému sloupu v sobotu po bohoslužbě v Týnském chrámu. Na náměstí se v sobotu dopoledne sešli příznivci i odpůrci instalace sloupu.

Hrubka vedle jména ministryně Schillerové

Rozruch v případě původně podepsané listiny vzbudil například podpis ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), stojí totiž u něj slovo "minystryně". Vicepremiérka tvrdí, že nejde o její chybu. "Vlastní rukou jsem psala pouze tiskacím písmem svoje jméno a podpis. Nic víc. Česky opravdu umím," napsala CNN Prima News. 

Ještě větší pobouření vyvolal u veřejnosti podpis Jiřího Ovčáčka, nynějšího mluvčího Miloše Zemana a bývalého redaktora deníku Haló noviny, který je úzce spojen s KSČM. Podpis připojila také kandidátka komunistů na prezidentku v roce 2013 Jana Bobošíková a její spolupracovnice Hana Lipovská.

Jmenovaní signatáři naopak za možnost připojení svého podpisu k listině poděkovali. "Jsem vděčná místopředsedovi Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Karlu Kloudovi a kardinálu Dominiku Dukovi za to, že jsem dnes mohla na Arcibiskupství pražském připojit k pamětní listině svůj podpis," citoval Bobošíkovou server Christnet

Pamětní listina také shrnuje historii mariánského sloupu i stavbu jeho napodobeniny, která se Staroměstském náměstí objevila letos na jaře. V textu mimo jiné stálo, že žijeme "v době krize víry a krize duchovní, kterou provází postupná ztráta tradičních hodnot". 

"Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako covid-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot," píše se také v textu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy