Spor o listinu, kterou uloží do mariánského sloupu. Praha 1 odmítá původní dokument

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 8. 2020 10:11
Městská část Praha 1 se rozhodla do schránky v mariánském sloupu na Staroměstském náměstí nevložit pamětní listinu, kterou tento týden podepsali například prezident Miloš Zeman, ale i Jana Bobošíková, Hana Lipovská nebo Jiří Ovčáček. Původní listinu má nahradit nová, podepsaná pouze kardinálem Dominikem Dukou, starostou Prahy 1 Petrem Hejmou a sochařem Petrem Váňou.
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Jakub Plíhal

"Obnovení mariánského sloupu se nesmí stát předmětem malicherných politických sporů," vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

"Je důležité a správné, že do obnoveného mariánského sloupu nebude kontroverzní listina uložena. Praha 1 je historické srdce naší země. Proto odmítám, aby si jeho symboly usurpovali lidé, jako je pan Ovčáček. Naši potomci si připomínku této ostudné hradní kliky nezaslouží," reagovala na prohlášení Prahy 1 poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Rozhodnutí města ale odmítá Arcibiskupství pražské, které na svém Twitteru napsalo, že do sloupu se vloží listina původní. Konečné slovo, jaký dokument se do sloupu nakonec uloží, má ale podle arcibiskupství jeho stavitel, tedy Společnost pro obnovu mariánského sloupu. 

Novou listinu, kterou chce do sloupu vložit městská část Praha 1, podepsal pouze kardinál Dominik Duka, starosta Prahy 1 Petr Hejma a sochař Petr Váňa. Duka požehná mariánskému sloupu v sobotu po bohoslužbě v Týnském chrámu. Na náměstí se v sobotu dopoledne sešli příznivci i odpůrci instalace sloupu.

Hrubka vedle jména ministryně Schillerové

Rozruch v případě původně podepsané listiny vzbudil například podpis ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), stojí totiž u něj slovo "minystryně". Vicepremiérka tvrdí, že nejde o její chybu. "Vlastní rukou jsem psala pouze tiskacím písmem svoje jméno a podpis. Nic víc. Česky opravdu umím," napsala CNN Prima News. 

Ještě větší pobouření vyvolal u veřejnosti podpis Jiřího Ovčáčka, nynějšího mluvčího Miloše Zemana a bývalého redaktora deníku Haló noviny, který je úzce spojen s KSČM. Podpis připojila také kandidátka komunistů na prezidentku v roce 2013 Jana Bobošíková a její spolupracovnice Hana Lipovská.

Jmenovaní signatáři naopak za možnost připojení svého podpisu k listině poděkovali. "Jsem vděčná místopředsedovi Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Karlu Kloudovi a kardinálu Dominiku Dukovi za to, že jsem dnes mohla na Arcibiskupství pražském připojit k pamětní listině svůj podpis," citoval Bobošíkovou server Christnet

Pamětní listina také shrnuje historii mariánského sloupu i stavbu jeho napodobeniny, která se Staroměstském náměstí objevila letos na jaře. V textu mimo jiné stálo, že žijeme "v době krize víry a krize duchovní, kterou provází postupná ztráta tradičních hodnot". 

"Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako covid-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot," píše se také v textu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy