Spor o listinu, kterou uloží do mariánského sloupu. Praha 1 odmítá původní dokument

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 8. 2020 10:11
Městská část Praha 1 se rozhodla do schránky v mariánském sloupu na Staroměstském náměstí nevložit pamětní listinu, kterou tento týden podepsali například prezident Miloš Zeman, ale i Jana Bobošíková, Hana Lipovská nebo Jiří Ovčáček. Původní listinu má nahradit nová, podepsaná pouze kardinálem Dominikem Dukou, starostou Prahy 1 Petrem Hejmou a sochařem Petrem Váňou.
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze
Mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze | Foto: Jakub Plíhal

"Obnovení mariánského sloupu se nesmí stát předmětem malicherných politických sporů," vysvětlil starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

"Je důležité a správné, že do obnoveného mariánského sloupu nebude kontroverzní listina uložena. Praha 1 je historické srdce naší země. Proto odmítám, aby si jeho symboly usurpovali lidé, jako je pan Ovčáček. Naši potomci si připomínku této ostudné hradní kliky nezaslouží," reagovala na prohlášení Prahy 1 poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Rozhodnutí města ale odmítá Arcibiskupství pražské, které na svém Twitteru napsalo, že do sloupu se vloží listina původní. Konečné slovo, jaký dokument se do sloupu nakonec uloží, má ale podle arcibiskupství jeho stavitel, tedy Společnost pro obnovu mariánského sloupu. 

Novou listinu, kterou chce do sloupu vložit městská část Praha 1, podepsal pouze kardinál Dominik Duka, starosta Prahy 1 Petr Hejma a sochař Petr Váňa. Duka požehná mariánskému sloupu v sobotu po bohoslužbě v Týnském chrámu. Na náměstí se v sobotu dopoledne sešli příznivci i odpůrci instalace sloupu.

Hrubka vedle jména ministryně Schillerové

Rozruch v případě původně podepsané listiny vzbudil například podpis ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), stojí totiž u něj slovo "minystryně". Vicepremiérka tvrdí, že nejde o její chybu. "Vlastní rukou jsem psala pouze tiskacím písmem svoje jméno a podpis. Nic víc. Česky opravdu umím," napsala CNN Prima News. 

Ještě větší pobouření vyvolal u veřejnosti podpis Jiřího Ovčáčka, nynějšího mluvčího Miloše Zemana a bývalého redaktora deníku Haló noviny, který je úzce spojen s KSČM. Podpis připojila také kandidátka komunistů na prezidentku v roce 2013 Jana Bobošíková a její spolupracovnice Hana Lipovská.

Jmenovaní signatáři naopak za možnost připojení svého podpisu k listině poděkovali. "Jsem vděčná místopředsedovi Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Karlu Kloudovi a kardinálu Dominiku Dukovi za to, že jsem dnes mohla na Arcibiskupství pražském připojit k pamětní listině svůj podpis," citoval Bobošíkovou server Christnet

Pamětní listina také shrnuje historii mariánského sloupu i stavbu jeho napodobeniny, která se Staroměstském náměstí objevila letos na jaře. V textu mimo jiné stálo, že žijeme "v době krize víry a krize duchovní, kterou provází postupná ztráta tradičních hodnot". 

"Nyní, v roce 2020 po Kristu, kdy zasáhla celý svět pandemie virové choroby, známé jako covid-19, jsou Pražané opět vystaveni zkoušce duchovních a lidských hodnot," píše se také v textu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Uzemněné Boeingy MAX se příští týden zřejmě budou moci vrátit v Evropě do provozu

Letadla Boeing 737 MAX dostanou v Evropě povolení k návratu do provozu asi příští týden. Řekl to šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kreml nehodlá v případu Navalného brát zřetel na Západ

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, který hrozí Rusku sankcemi za uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Uvedl to v úterý mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího Putinova soupeře na ruské scéně, byl zatčen hned po nedělním příletu do Moskvy z léčby v Německu. V Berlíně se zotavoval ze srpnového pokusu o otravu, který připisuje Putinovi a jeho tajné službě FSB. V cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení pod záminkou neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že se Kreml protestů nebojí.

Představitelé pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. "Byl zatčen za své názory, nikoliv za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech, zdůraznil Petříček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy