Volební limit pro koalice i strany by měl letos být stejný jako dosud, uvedla komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2021 16:17
Limit pro koalice ke vstupu do sněmovny by se podle senátní ústavní komise neměl zvyšovat pro letošní sněmovní volby. Hrozilo by soudní zpochybnění těchto voleb, řekl po jednání komise předseda Zdeněk Hraba (STAN). Komise se podle něj také přikláněla k tomu, aby nebyl znovu zaváděn bonus pro vítěze voleb, a aby tedy počet poslaneckých mandátů co nejvíce odpovídal procentuálnímu zisku seskupení.
Foto: Jakub Plíhal

Po zásahu Ústavního soudu nyní strany, hnutí i jejich koalice potřebují získat pět procent hlasů, aby získaly poslanecká místa. Ústavní soud minulý týden zrušil ustanovení, podle něhož se pětiprocentní hranice měla pro koalice násobit podle počtu jejích členů. Většina stran se ale shoduje na tom, že by se limit pro koalice měl zvýšit na sedm, devět a 11 procent podle počtu jejích členů. Podle Hraby by to mělo platit ne pro letošní, ale až pro příští sněmovní volby.

"Zvýšení kvora pro koalice je špatné, sněmovna má k tomu našlápnuto," uvedl místopředseda komise Michael Canov (SLK). Pokládá to za nebezpečné s ohledem na možnost napadení u Nejvyššího správního soudu. "Měnila by se pravidla hry během vyhlášených voleb, bylo by to nevhodné a nebezpečné," uvedl Hraba.

Komise, jejímuž jednání byly přítomny i zástupkyně partnerské sněmovní komise, se v souladu s míněním většiny stran shodla na zachování 14 volebních krajů. Pouze ANO a SPD chtějí, aby se Česko změnilo na jeden volební obvod, což nyní platí jen u evropských voleb.

Většina stran chce k nutným volebním změnám využít starší volební novelu KDU-ČSL, aby se proces schvalování urychlil. ANO ovšem počítá s vládní novelou. Podle Hraby je ve hře i senátní předloha v případě, pokud by se jednání ve sněmovně zaseklo. Poslanci ANO a SPD ve středu odmítli přednostně lidoveckou novelu začít projednávat.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících uskupení. Zrušil mimo jiné způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Pokud by ideálně nejpozději v květnu nebyl přijat náhradní model, situaci by podle Hraby musel vyřešit Nejvyšší správní soud a poslanecké mandáty na základě výkladu neúplného zákona rozdělit.

Video: Rychetský odsoudil a potrestal sám sebe, Babiš neudržel nervy na uzdě, říká Valachová

Jsme v těžké době a Ústavní soud zachránil naše rovné volební právo, Babišovo vystoupení bylo nehodné státníka, míní poslankyně ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy