Volební limit pro koalice i strany by měl letos být stejný jako dosud, uvedla komise

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2021 16:17
Limit pro koalice ke vstupu do sněmovny by se podle senátní ústavní komise neměl zvyšovat pro letošní sněmovní volby. Hrozilo by soudní zpochybnění těchto voleb, řekl po jednání komise předseda Zdeněk Hraba (STAN). Komise se podle něj také přikláněla k tomu, aby nebyl znovu zaváděn bonus pro vítěze voleb, a aby tedy počet poslaneckých mandátů co nejvíce odpovídal procentuálnímu zisku seskupení.
Foto: Jakub Plíhal

Po zásahu Ústavního soudu nyní strany, hnutí i jejich koalice potřebují získat pět procent hlasů, aby získaly poslanecká místa. Ústavní soud minulý týden zrušil ustanovení, podle něhož se pětiprocentní hranice měla pro koalice násobit podle počtu jejích členů. Většina stran se ale shoduje na tom, že by se limit pro koalice měl zvýšit na sedm, devět a 11 procent podle počtu jejích členů. Podle Hraby by to mělo platit ne pro letošní, ale až pro příští sněmovní volby.

"Zvýšení kvora pro koalice je špatné, sněmovna má k tomu našlápnuto," uvedl místopředseda komise Michael Canov (SLK). Pokládá to za nebezpečné s ohledem na možnost napadení u Nejvyššího správního soudu. "Měnila by se pravidla hry během vyhlášených voleb, bylo by to nevhodné a nebezpečné," uvedl Hraba.

Komise, jejímuž jednání byly přítomny i zástupkyně partnerské sněmovní komise, se v souladu s míněním většiny stran shodla na zachování 14 volebních krajů. Pouze ANO a SPD chtějí, aby se Česko změnilo na jeden volební obvod, což nyní platí jen u evropských voleb.

Většina stran chce k nutným volebním změnám využít starší volební novelu KDU-ČSL, aby se proces schvalování urychlil. ANO ovšem počítá s vládní novelou. Podle Hraby je ve hře i senátní předloha v případě, pokud by se jednání ve sněmovně zaseklo. Poslanci ANO a SPD ve středu odmítli přednostně lidoveckou novelu začít projednávat.

Ústavní soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících uskupení. Zrušil mimo jiné způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Pokud by ideálně nejpozději v květnu nebyl přijat náhradní model, situaci by podle Hraby musel vyřešit Nejvyšší správní soud a poslanecké mandáty na základě výkladu neúplného zákona rozdělit.

Video: Rychetský odsoudil a potrestal sám sebe, Babiš neudržel nervy na uzdě, říká Valachová

Jsme v těžké době a Ústavní soud zachránil naše rovné volební právo, Babišovo vystoupení bylo nehodné státníka, míní poslankyně ČSSD. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy