Na chřipku v Česku ročně zemřou až dva tisíce lidí. Nechte se očkovat, vyzývají lékaři seniory

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
20. 10. 2016 12:12
Letošní chřipková epidemie by podle odborníků měla trvat 6 až 10 týdnů. Tradičně nejohroženější skupinou jsou malé děti, senioři a chronicky nemocní lidé. Pomoci může očkování, toho ale Češi zatím příliš nevyužívají. Proočkovanost je nízká i mezi zdravotníky, kteří mohou nemoc šířit i mezi pacienty, upozorňují odborníci. Chřipka patří mezi kapénkové infekce. Mezi nákazou a prvními příznaky uplyne několik hodin až dva dny. Pacient má vysokou horečku, třes, rýmu, kašel, výjimečně zvrací a má průjem. Ročně na ni u nás zemře až dva tisíce lidí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Konec roku není spojený jen s Vánoci, ale také s nástupem chřipkové epidemie. Ta většinou v plné síle propukne v lednu a odezní až během března. Také v nadcházející sezoně mohou Češi očekávat, že epidemie bude trvat 6 až 10 týdnů.

Podle statistik z počátku letošního roku zemřelo na epidemii chřipky 109 lidí. „Vzhledem k tomu, že se ne všechny případy podaří laboratorně došetřit, budou čísla ve skutečnosti ještě vyšší. Odhaduje se, že v důsledku chřipky u nás ročně zemře 1500 až 2000 lidí,“ řekla na tiskové konferenci iniciativy Stop chřipce Martina Havlíčková, ředitelka Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Každoročně se chřipkou nakazí nejméně 10 procent populace. „Není to tedy problém jen zdravotní, ale i sociální a ekonomický,“ podotkla Havlíčková s tím, že Češi chřipku stále podceňují.

Nejohroženějšími skupinami, u kterých hrozí závažné komplikace, jsou malé děti, lidé nad 65 let a chronicky nemocní pacienti. Nejvyšší nemocnost je mezi školními dětmi.

Pomoci může očkování, toho ale Češi zatím příliš nevyužívají. Seniorům starším 65 let je proplácí pojišťovna, i tak je ale proočkovanost v této skupině kolem 20 až 30 procent. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby byli v této skupině očkovaní aspoň tři lidé ze čtyř. Proočkovanost v Česku obecně patří mezi nejnižší v Evropě.

„Očkování proti chřipce sice nemá stoprocentní účinnost, ale významně omezuje výskyt těžkých forem a závažných komplikací,“ uvedla Havlíčková s tím, že u starších lidí vakcinace snižuje riziko úmrtí až o 80 procent. Ideální dobou pro očkování jsou podzimní měsíce. Jednotlivé typy a podtypy viru se každoročně v síle střídají, vakcína se tak musí upravovat. Nutné je proto každoroční přeočkování. Jedna dávka stojí kolem 400 korun. Některé pojišťovny na vakcínu přispívají.

V Praze loni podle Zdeňky Jágrové z Hygienické stanice hlavního města Prahy zemřelo na chřipku 15 lidí. Opět jde ale pouze o pacienty, u kterých se po smrti chřipka prokázala, reálná čísla mohla být vyšší. Mezi oběťmi byli i dva studenti ve věku 22 a 23 let.

Jágrová se pozastavuje nad tím, že se proti chřipce neočkují zdravotníci, kteří jsou v každodenním kontaktu s nemocnými. Mohou se sami snáze nakazit od pacientů s chřipkou a virus pak přenést na pacienty oslabené jinou nemocí, kterou tak mohou významně zkomplikovat.

Chřipka patří mezi kapénkové infekce. Mezi nákazou a prvními příznaky uplyne několik hodin až dva dny. Pacient má vysokou horečku, třes, rýmu, kašel, výjimečně zvrací a má průjem. Nakažlivý je prvních pět dní nemoci. Jágrová nemocným doporučuje spát v oddělené místnosti, větrat, důsledně likvidovat použité kapesníky a všechny běžné prohlídky u lékařů odložit na později.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy