Liberec odstartoval devátý ročník Festivalu muzejních nocí

ČTK ČTK
15. 5. 2015 19:07
S každým ročníkem festivalu přibývá nejen galerií, muzeí a dalších institucí, které se návštěvníkům zdarma otevírají, ale také návštěvníků. V Praze a Brně už mají potíže nápor návštěvníků zvládat.
Liberecká radnice, ilustrační foto.
Liberecká radnice, ilustrační foto. | Foto: Martina Machová

Liberec - V Liberci v pátek odstartoval devátý ročník Festivalu muzejních nocí. Vedle tradičních účastníků, jakými jsou Severočeské muzeum nebo Oblastní galerie, se do něj poprvé zapojila třeba liberecká Botanická zahrada nebo loni na podzim otevřené Technické muzeum na libereckém výstavišti.

V celé zemi se do festivalu letos zapojí 418 institucí ze 161 měst. Potrvá do 13. června, kdy tradičně vyvrcholí Pražskou muzejní nocí.

S každým ročníkem festivalu přibývá nejen galerií, muzeí a dalších institucí, které se návštěvníkům zdarma otevírají, ale také návštěvníků.

"Třeba v Praze a v Brně už mají potíže s kapacitou a mají problém nápor návštěvníků zvládnout," řekl při zahájení festivalu předseda Asociace muzeí a galerií v České republice Luděk Beneš.

V Liberci zatím takové problémy nejsou, i když i tam návštěvníků s každým ročníkem přibývá.

"Při noci muzeí se nevybírá vstupné, takže nelze přesně kontrolovat, kolik je skutečně návštěvníků. Je to jen o pocitu těch muzejníků, kteří srovnávají s rokem předchozím, a musím říct, že vždy je ten pocit radostný. Loni tady kolegové odhadovali návštěvnost kolem 2500 až 3000 lidí, což je unikátní číslo," řekla náměstkyně libereckého hejtmana Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj).

Festival v Liberci navíc letos díky celonárodnímu zahájení obohatil i kulturní program na křižovatce mezi Severočeským muzeem a Oblastní galerií.

Na venkovním pódiu program zahájili bubeníci liberecké skupiny Aries, nechybělo divadlo ani světelné show, které přilákaly stovky lidí. V sousedních lázních připravili výtvarnou dílnu zaměřenou na lampiony a lucerny, protože tématem letošního festivalu je světlo a oheň.

"Novinkou jsou také regionální výrobci, kteří návštěvníkům zajišťují občerstvení," poznamenala Maierová.

Severočeské muzeum představilo při té příležitosti návštěvníkům částečně zrekonstruované prostory i nové expozice. Hlavní dvoranu nově osvětlují původní obloukové lampy.

"Lustry z 80. let jsme prodali a za utržené peníze jsme nechali zrestaurovat původní lampy, které byly nahoře na půdě," poznamenal ředitel muzea Jiří Křížek. Muzeum v pátek návštěvníkům zpřístupnilo i vyhlídku na věži a terasu a mimo jiné představilo i nejrůznější svítidla ze svých sbírek.

Poprvé se k Festivalu muzejních nocí připojilo Technické muzeum v Liberci, které vzniklo loni v září v jednom z pavilonů na libereckém výstavišti. "Oslovili nás, abychom se připojili, je to pro nás obrovská čest," řekl předseda spolku Jiří Němeček.

Muzeum připravilo noční komentované prohlídky. Němeček věří, že zapojení do festivalu přivede do Technického muzea nové návštěvníky a pomůže ho zviditelnit. "Odhadujeme, že kolem takových 10 tisíc lidí by k nám za rok mohlo přijít," dodal.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy