Liberec odstartoval devátý ročník Festivalu muzejních nocí

ČTK ČTK
15. 5. 2015 19:07
S každým ročníkem festivalu přibývá nejen galerií, muzeí a dalších institucí, které se návštěvníkům zdarma otevírají, ale také návštěvníků. V Praze a Brně už mají potíže nápor návštěvníků zvládat.
Liberecká radnice, ilustrační foto.
Liberecká radnice, ilustrační foto. | Foto: Martina Machová

Liberec - V Liberci v pátek odstartoval devátý ročník Festivalu muzejních nocí. Vedle tradičních účastníků, jakými jsou Severočeské muzeum nebo Oblastní galerie, se do něj poprvé zapojila třeba liberecká Botanická zahrada nebo loni na podzim otevřené Technické muzeum na libereckém výstavišti.

V celé zemi se do festivalu letos zapojí 418 institucí ze 161 měst. Potrvá do 13. června, kdy tradičně vyvrcholí Pražskou muzejní nocí.

S každým ročníkem festivalu přibývá nejen galerií, muzeí a dalších institucí, které se návštěvníkům zdarma otevírají, ale také návštěvníků.

"Třeba v Praze a v Brně už mají potíže s kapacitou a mají problém nápor návštěvníků zvládnout," řekl při zahájení festivalu předseda Asociace muzeí a galerií v České republice Luděk Beneš.

V Liberci zatím takové problémy nejsou, i když i tam návštěvníků s každým ročníkem přibývá.

"Při noci muzeí se nevybírá vstupné, takže nelze přesně kontrolovat, kolik je skutečně návštěvníků. Je to jen o pocitu těch muzejníků, kteří srovnávají s rokem předchozím, a musím říct, že vždy je ten pocit radostný. Loni tady kolegové odhadovali návštěvnost kolem 2500 až 3000 lidí, což je unikátní číslo," řekla náměstkyně libereckého hejtmana Hana Maierová (Starostové pro Liberecký kraj).

Festival v Liberci navíc letos díky celonárodnímu zahájení obohatil i kulturní program na křižovatce mezi Severočeským muzeem a Oblastní galerií.

Na venkovním pódiu program zahájili bubeníci liberecké skupiny Aries, nechybělo divadlo ani světelné show, které přilákaly stovky lidí. V sousedních lázních připravili výtvarnou dílnu zaměřenou na lampiony a lucerny, protože tématem letošního festivalu je světlo a oheň.

"Novinkou jsou také regionální výrobci, kteří návštěvníkům zajišťují občerstvení," poznamenala Maierová.

Severočeské muzeum představilo při té příležitosti návštěvníkům částečně zrekonstruované prostory i nové expozice. Hlavní dvoranu nově osvětlují původní obloukové lampy.

"Lustry z 80. let jsme prodali a za utržené peníze jsme nechali zrestaurovat původní lampy, které byly nahoře na půdě," poznamenal ředitel muzea Jiří Křížek. Muzeum v pátek návštěvníkům zpřístupnilo i vyhlídku na věži a terasu a mimo jiné představilo i nejrůznější svítidla ze svých sbírek.

Poprvé se k Festivalu muzejních nocí připojilo Technické muzeum v Liberci, které vzniklo loni v září v jednom z pavilonů na libereckém výstavišti. "Oslovili nás, abychom se připojili, je to pro nás obrovská čest," řekl předseda spolku Jiří Němeček.

Muzeum připravilo noční komentované prohlídky. Němeček věří, že zapojení do festivalu přivede do Technického muzea nové návštěvníky a pomůže ho zviditelnit. "Odhadujeme, že kolem takových 10 tisíc lidí by k nám za rok mohlo přijít," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy