Ústí dostalo pokutu 290 milionů za chyby při opravě muzea

ČTK ČTK
12. 5. 2015 22:34
Město se ještě může odvolat, když neuspěje, tak si na splacení pokuty zřejmě půjčí.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem dostalo od dotačního úřadu pokutu skoro 300 milionů za chyby, kterých se dopustilo při opravách městského muzea.

Může se proti ní odvolat, pokud neuspěje, na její splacení si zřejmě půjčí, informovala dnes Česká televize. "Šlo o chyby při nastavení veřejné zakázky," řekla ČT ředitelka úřadu Regionálního operačního programu Severozápad Jana Havlicová.

Dotační úředníci podle televize našli v investiční akci města řadu chyb, třeba při zařizování toalet nebo výběru stavební firmy. Oprava muzea stála podle ČT skoro 420 milionů, Evropská unie zaplatila 298 milionů a teď chce většinu - 290 milionů - zpátky. V rámci oprav muzea má být zřízeno centrum česko-německých studií Collegium Bohemicum.

Náměstek primátora Martin Mata (ANO) televizi řekl, že je třeba využít všech možností, jak se bránit. Tou první je podle něj to, že se město odvolá. Má na to 30 dnů, magistrát podle ČT doufá, že se podaří pokutu snížit na čtvrtinu.

Policisté v minulosti vyšetřovali podezření, že stavba byla nejméně o 53 milionů předražená. Věc ale odložili, podle kriminalistů není možné nikoho obvinit, protože neexistuje jmenný seznam z klíčového hlasování zastupitelstva před pěti lety.

Bývalý ústecký primátor Jan Kubata (ODS), za jehož úřadování opravy muzea začaly, ČT řekl, že je důležité, že muzeum je opravené. "Nikdo z toho žádné peníze neodnesl," uvedl. Současný primátorův náměstek Mata dodal, že pokud se podaří vypátrat viníka chyb, bude po něm město chtít náhradu škody.

Podle televize přitom Ústí nad Labem hrozí, že dostane další pokuty, opakovalo prý roky i v jiných tendrech tutéž chybu - chtělo po uchazečích o zakázku potvrzení o bezdlužnosti. "To je podle dotačních úředníků diskriminační," uvedla ČT.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy