Fotky: Problémy s Palackým. Tak stěhovali mozek Otce národa

Fotky: Problémy s Palackým. Tak stěhovali mozek Otce národa
Panteon Historické budovy Národního muzea.
Zbývá vyklidit poslední artefakt, i když výstavní kus to není.
Zde, neoznačen, v nice pilíře je od roku 1959 ukryt mozek Františka Palackého.
Klíč od jeho schrány.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
15. 5. 2015 15:35
Národní muzeum se rekonstruuje, v jednom z pilířů Panteonu je ukryt neobvyklý artefakt. Mozek Otce národa Františka Palackého. Co s ním?

František Palacký zemřel 26. května 1876. Před pohřbem byla sejmuta posmrtná maska, odlita pravá ruka, kterou sepsal dějiny českého národa, a vyňat jeho mozek. Ten byl vzápětí odevzdán muzeu k chemicko-fyziologickému výzkumu. Výsledek bádání není znám.

Teprve profesor J. V. Rohon v roce 1899 po prozkoumání preparátu uloženého ve skleněné nádobě v roztoku glycerolu a formaldehydu konstatoval, že nevykazuje žádné mimořádnosti. Zbytky těla byly pohřbeny v rodinné hrobce v Lobkovicích.

V roce 1959 byl mozek z depozitáře muzea přemístěn do pro tento účel speciálně vytvořené niky v sloupu Panteonu historické budovy Národního muzea.

Ta se teď bude několik let rekonstruovat a pro mozek by to nebylo důstojné místo. Vedení muzea tedy mozek dalo převézt do muzea ke smrtnému loži svého nositele. Jak dlouho tam zůstane, se neví. Má se pohřbít k tělu, nebo znova zazdít do opraveného muzea?

 

Právě se děje

Další zprávy