Letáky oslavující smrt českých vojáků bude soud řešit jako propagaci terorismu

ČTK ČTK
22. 9. 2020 12:03
Půlroční podmínku, kterou dostal Jiří Kopřiva za letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, neplatí. Pražský vrchní soud vyhověl odvolání státního zástupce, zrušil rozsudek a vrátil věc k novému projednání. Státní zástupce nesouhlasil s tím, že byl Kopřiva potrestán za schvalování trestného činu a za podněcování, nikoliv za podporu a propagaci terorismu. Pro muže žádá pětileté vězení.
Jiří Kopřiva dříve uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem.
Jiří Kopřiva dříve uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem. | Foto: ČTK

Tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník. Kopřiva o dva dny později vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval "afghánským vlastencům" k úspěšnému zneškodnění "tří českých žoldáků-okupantů".

Vojáky v dokumentu označil za "ostudu naší země" a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty, a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat. Čtenáře také vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech.

Zhruba se 40 kopiemi letáků pak Kopřiva vyrazil v noci na 8. srpna 2018 do centra Prahy, kde je lepidlem a izolepou rozmisťoval na domy a sloupy. Smrt vojáků velebil i v komentáři, který připojil pod jeden z článků na sportovním serveru.

Osmatřicetiletý Kopřiva dříve uvedl u pražského městského soudu, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus. Omluvil se rovněž rodinným příslušníkům a kolegům padlých vojáků. Řekl také, že chtěl s blížícím se kulatým výročím invaze vojsk do Československa z roku 1968 "připomenout určité paralely" s afghánskou situací.

Za podporu terorismu hrozí pět až 15 let za mřížemi.

 

Právě se děje

Další zprávy