Lékař roku zneužil v senátní kampani data pacientů, dostal pokutu sto tisíc. Kandiduje znovu

Marek Pokorný Marek Pokorný
24. 9. 2017 6:57
Chirurg Jiří Holubář z Prahy 10 loni kandidoval za TOP 09 do Senátu, při kampani ale zneužil data svých pacientů a rozeslal jim dopis, ať jej volí. Úřad pro ochranu osobních údajů mu za to udělil pokutu 110 tisíc korun - adresy mu podle něj pacienti nedali proto, aby jim posílal předvolební výzvu. Nyní Holubář kandiduje znovu - tentokrát do sněmovny a opět za TOP 09. Strana, která má Holubáře na desátém místě pražské kandidátky, v tom nevidí problém. "Rozhodnutí ÚOOÚ pan Holubář respektoval a pokutu uhradil," řekl mluvčí TOP 09 s tím, že případ tak považují za uzavřený.
Jiří Holubář v době, kdy kandidoval do senátu, na své stránce odpočítával, kolik času chybí do otevření volebních místností.
Jiří Holubář v době, kdy kandidoval do senátu, na své stránce odpočítával, kolik času chybí do otevření volebních místností. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Chirurg Jiří Holubář z pražských Malešic kandiduje za TOP 09 do sněmovny a pyšní se tím, že před dvěma lety získal v anketě Unie pacientů titul Lékař roku 2015. Má ale ještě jedno prvenství: je dosud jediným lékařem, který dostal pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) za to, že při volební kampani zneužil data svých pacientů.

V rámci předvolební kampaně do Senátu, kam kandidoval také za TOP 09, rozeslal loni na podzim stovkám svých klientů dopis, ať jej volí. "Byla mu za to udělena pokuta ve výši 110 tisíc korun," uvedl mluvčí ÚOOÚ Vojtěch Marcín. "Využil osobní údaje získané v souvislosti s provozem své lékařské praxe za jiným účelem (volební kampaň), aniž by k tomu měl souhlas dotčených osob," stojí v rozhodnutí úřadu.

Jak navíc potvrdil mluvčí ÚOOÚ, Holubář byl vůbec prvním, kdo podobnou pokutu dostal. "Jedná se doposud o jediný případ, kdy úřad trestal zpracování osobních údajů v rámci předvolební kampaně," uvedl Marcín. Holubář trest akceptoval a proti pokutě - byť proti ní původně brojil - nakonec odvolání nepodal.

Chtěl jsem jen vyvrátit fámy

Sám Holubář je přesvědčen, že zákon neporušil. Rozeslání dopisu stovkám svých pacientů vysvětluje tím, že jen chtěl vyvrátit lživé zvěsti, které o něm šířili jeho političtí konkurenti.

"V loňských volbách do Senátu moji političtí konkurenti v rámci volební kampaně tvrdili mým pacientům, že je jako senátor přestanu léčit. Cítil jsem proto potřebu nepravdy uvést na pravou míru dopisem," uvedl Holubář, který se již více k případu nechce vracet. "Pokutu od ÚOOÚ jsem nicméně zaplatil a považuji celou věc za uzavřenou," uvedl.

Straně TOP 09 to, že její kandidát do sněmovny při loňských volbách porušil zákon, nevadí. Hájí jej takřka stejnými slovy, jaká říká sám Holubář. "Čelil silné negativní kampani, ve které byl nepravdivě obviňován, že v případě zvolení do Senátu skončí se svou lékařskou praxí," říká mluvčí TOP 09 Jakub Hnát.

"Pan doktor proto osobním dopisem ujistil své pacienty, že na výkonu jeho lékařské praxe případné zvolení nic nemění, a informoval je o aktuálním dění v souvislosti s rekonstrukcí kliniky na Praze 10. Nicméně rozhodnutí ÚOOÚ pan Holubář respektoval a pokutu uhradil. Tím považujeme celou věc za uzavřenou," poukázal.

Byl to pozitivní informační dopis

Když se Holubáře na dopis, který přišel stovkám jeho pacientů, ptal loni v říjnu reportér Aktuálně.cz, tvrdil, že je vše v pořádku a o žádnou volební agitaci nejde. "Byl to pozitivní informační dopis, kde zmiňuji blížící se rekonstrukci polikliniky, která hýbe celými Malešicemi," uvedl tehdy. Že tento dopis rozeslal tři dny před prvním kolem senátních voleb, byla podle něj náhoda. Nemohl prý za to, že informace "o pozitivním posunu v přípravě rekonstrukce" dostal právě tehdy.

V úvodu dopisu byla skutečně zmíněna blížící se rekonstrukce Polikliniky Malešice, kde má chirurg a traumatolog Holubář soukromou chirurgickou ordinaci. Jenže na mnoha místech se objevilo i jeho chystané senátorské angažmá - například sdělení, že i když bude senátorem, tak zůstane činný také jako lékař.

A na dvou místech dokonce vyzýval své pacienty k tomu, aby jej volili. "V případě, že se chystáte k volbám, budu rád, když mě v mém úsilí podpoříte. Jako člověk s mnohaletou praxí a bohatými životními zkušenostmi bych mohl být dobrým senátorem," uzavíral dopis, v němž se chlubil i tím, že dostal titul Lékař roku 2015 od Unie pacientů.

"Nejčastější dotaz mých pacientů je, zda budu i nadále ordinovat. A já jako zodpovědný lékař je musím informovat, že v případě zvolení zůstávám jejich lékařem," uvedl tehdy chirurg. "A pokud si přejí, aby došlo k rekonstrukci, já jako zodpovědný lékař se to pokusím jako senátor zrealizovat a požádal jsem o podporu. To je vše," dodal.

Poukázal tehdy navíc na to, že uvedený dopis "předkonzultoval" s právníky i s Úřadem na ochranu osobních údajů. ÚOOÚ to ale tehdy popřel. Mimochodem: Holubář se do Senátu nedostal. Ve druhém kole s poměrem hlasů 57 ku 43 jej porazila Renata Chmelová, kandidující za občanské sdružení Vlasta.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy