Poslali mi SMS, že se mám přijít důstojně rozloučit. Pracoval jsem dál, říká odvolaný plánovač Prahy

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 9. 2016 18:00
Rada hlavního města Prahy v úterý nečekaně odvolala ředitele Institutu plánování a rozvoje města (IPR) Petra Hlaváčka. Náměstkyně primátorky Petra Kolínská to zdůvodnila tím, že i přes vůli radních držel ve vedení institutu kritizovaného autora nově připravovaného Metropolitního plánu Romana Kouckého. Hlaváček to vysvětluje tím, že Koucký je odborník a nemá za něj adekvátní náhradu. Hlaváčka experti oceňují jako odborníka a zastala se ho i řada osobností architektonického života.
Odvolaný ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček
Odvolaný ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček | Foto: Jakub Plíhal

O tom, že vás odvolají, se mluvilo dlouho. Vy jste i vtipkoval na nedávné konferenci. Nebyl to pro vás tedy blesk z čistého nebe.

Každé úterý, když se koná rada, můžete očekávat, že vás odvolají. Ale v poslední době mi připadalo, že to je na nějakou dobu zažehnané. Takže dnes mě to docela překvapilo.

Hrozí, že by se Metropolitní plán, jak jste jej připravoval, začal opět přepracovávat? Ještě na jaře se mluvilo o tom, že to je možné...

To je velmi pravděpodobné. Pokud paní radní Kolínská uvádí jako důvod, že jsem nebyl ochoten propustit jeho autora (Romana Kouckého, ředitele sekce plánování města – pozn. red.), vše směřuje k tomu, že ho chce mít nějaký jiný.

Praha musí mít ze zákona nový plán schválený do roku 2020. Zvládne se to vůbec? V jaké jste fázi?

Ten materiál je velmi složitý a asi se nestihne.

To mi vysvětlete. Ještě v roce 2012 tehdejší náměstek primátora Tomáš Hudeček tvrdil, že bude v roce 2015, loni v lednu pak náměstek Matěj Stropnický mluvil o roce 2017... Proč jsou takové problémy s jeho tvorbou?

Je to velmi složitý materiál. Kdybych měl čas, tak vám na příkladech jiných měst, mnohem menších, ukážu, že ta příprava pražského metropolitního plánu nebyla vůbec dlouhá. I u mnohem menších měst netrvala o moc kratší dobu. To se nedá říct, že by to trvalo dlouho. Prostě ten předpoklad na začátku nebyl správný.

Tedy termíny udávané Hudečkem byly nereálné...

Realita ukázala, že ten čas je jiný.

Takže jaký je poslední termín?

Nyní to vypadá, že mezi rokem 2021 a 2022. Ale může to být i dřív. Není zřejmé, jak dlouho se bude projednávat, kolik bude připomínek.

V čem je jiný než dosavadní územní plán? Proč má chtít Pražan Metropolitní plán?

Hlavní rozdíl je, že vnímá město, které je složené ze specifických lokalit, popisuje jejich charakter a na tom vlastně staví princip města. Hodně zjednodušeně to znamená, že podporuje stávající stav. Navíc lokality dělí na tři skupiny – stabilizované, kde se v zásadě nemá moc měnit, přestavbové, tedy brownfieldy, tedy kde je něco, co se má proměnit, a poslední jsou rozvojové, tedy nyní zelené louky. A tam určuje nějaké parametry pro zástavbu. To jsou hlavní principy, k nimž bych ještě uvedl výškovou regulaci. Ta dnes ve městě chybí.

Když nyní vidím, jak se to protahuje a oddaluje, tak si říkám, jestli bylo opravdu nutné dělat tak zásadní, revoluční změnu územního plánu.

Kdybychom měli chvíli čas a šli spolu na vycházku do nějaké části města, kde se nyní staví, tak vás na konkrétních případech velmi rychle přesvědčím, jaké negativní dopady na město má stávající územní plán.

Tedy že chybí pravidla, koncepce celého území?

Současný plán nevede investory k tomu, aby stavěli město, aby ty záměry vzájemně koordinovali a aby vytvářeli koordinované ulice. Jsou to všechno jednotlivé stavební záměry. Je to genetický kód plánu, který vyžaduje trvalé množství změn, které jsou kritizovány pro neprůhlednost.

Říkal jste, že jste vůbec nevěděl, že o vás dnes budou jednat. Kdo vám to tedy řekl? Zdůvodnil vám někdo vaše odvolání?

Já se to dozvěděl deset minut předtím od paní Kolínské, když mi napsala SMS, ať se dostavím na radu, aby se se mnou důstojně rozloučila.

A uvedla vám důvod?

Já s ní ještě nemluvil. Ona mě pozvala deset minut předtím, než bylo to oficiální hlasování o mém odvolání. Mně přišlo, že tu mám spoustu práce, kterou musím udělat.

Takže jste tam nejel.

Ne. Když se dozvím deset patnáct minut před hlasováním rady, že mám někam dorazit z důvodu důstojného rozloučení, to musíte uznat, že je nezvyklé. Tak jsme nejel a raději pracoval.

Veřejně ale Kolínská uvedla, že je to proto, že jste nevyhodil pana Kouckého, který prý nerespektuje pokyny města při přípravě metropolitního plánu, a navíc je zodpovědný za jeho zpoždění.

To jsem taky četl na internetu. Ano, dostal jsem pokyn, abych s ním rozvázal pracovní vztah. A já jako ředitel usoudil, že nejsem schopen v čase, který je potřeba, to zorganizovat jinak. To je prostě moje kompetence, vybrat si své podřízené. Rada odvolává a volí ředitele a ostatní věci jsou v mé kompetenci.

A je pan Koucký konfliktní člověk?

Je to prostě osobnost. Je ale extrémně erudovaný a pracovitý a jeho materiály jsou kvalitní.

Vy jste byl vyzván, abyste ze dne na den odešel?

Já jsem odvolaný a nyní si zjišťuji, jak je to právně. Pověřený vedením je pan Boháč.

Jaký bude současný náměstek Ondřej Boháč jako ředitel IPR?

Určitě velmi kvalitní.

Nemáte tedy obavy o budoucnost institutu...

Obavy mám, protože to prostředí je nepříznivé. Institut zpracovává koncepční materiály a ty jsou pro město důležité. A toto je zásah, který to do budoucna ovlivní. Určitě se to neobejde bez problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Další zprávy