Kriminalisté nevěděli, že Srba opustil bránu věznice

Jakub Antoš
6. 10. 2007 0:00
Věznice neinformovala ty, kteří Srbu vyšetřovali
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, ve středu opustil svou celu. Od ředitele věznice dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu.

Aktuálně.cz z policejních zdrojů zjistilo, že ředitel věznice svůj krok nekonzultoval s policejním útvarem, který Srbu vyšetřoval. Generální ředitelství věznic už od včerejška postup ředitele věznice prověřuje.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na svobodě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. A ten to následně potvrdil.

ČTĚTE VÍCE:
Srba je prý vzorný vězeň, říká Kavan

Srba je venku za vzorné chování

Deník Aktuálně.cz již včera přinesl zprávu, že Srba dostal od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří Milana Kubíčka kázeňskou odměnu v podobě týdenního pozastavení výkonu trestu.

"Ano, pustili jsme ho pro vzorné chování. Má to jako odměnu za vzorné chování, přístup k výkonu trestu a přístup k práci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubíček.

ČTĚTE VÍCE:
Šéf věznice: Pustil jsem Srbu, aby upevnil rodinu

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl šéf tiskového oddělení Vězeňské služby ČR Robert Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

ÚOOZ: Nic nám neřekli

Kterému policejnímu útvaru dal ředitel věznice vědět, ale říci nechtěl. "To vám teď neřeknu, mají to kolegové na generálním ředitelství Vězeňské služby a vyšetřování bude uzavřené nejdříve v pondělí," reaguje Káčer.

Zdroj z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který si přál zůstat v anonymitě, Aktuálně.cz potvrdil, že je o Srbově týdenním volnu nikdo nezpravil. Žádný z policistů, kteří se před šesti lety případům Karla Srby věnovali, znali jeho zvyky a věděli o jeho vazbách, už u policie nepracuje.

Srbu soud poslal na dvanáct let do vězení za plánování vraždy novinářky, která popisovala podivné tendry na ministerstvu zahraničních věcí.

MZV za Kavana a Srby: Doba nevýhodných rekonstrukcí a pronájmů

V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

V žádném z případů zpronevěry a korupce soud vinu Karla Srby neprokázal. Srba byl proto zproštěn obžaloby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 2 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy