Kriminalisté nevěděli, že Srba opustil bránu věznice

Jakub Antoš
6. 10. 2007 0:00
Věznice neinformovala ty, kteří Srbu vyšetřovali
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, ve středu opustil svou celu. Od ředitele věznice dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu.

Aktuálně.cz z policejních zdrojů zjistilo, že ředitel věznice svůj krok nekonzultoval s policejním útvarem, který Srbu vyšetřoval. Generální ředitelství věznic už od včerejška postup ředitele věznice prověřuje.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na svobodě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. A ten to následně potvrdil.

ČTĚTE VÍCE:
Srba je prý vzorný vězeň, říká Kavan

Srba je venku za vzorné chování

Deník Aktuálně.cz již včera přinesl zprávu, že Srba dostal od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří Milana Kubíčka kázeňskou odměnu v podobě týdenního pozastavení výkonu trestu.

"Ano, pustili jsme ho pro vzorné chování. Má to jako odměnu za vzorné chování, přístup k výkonu trestu a přístup k práci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubíček.

ČTĚTE VÍCE:
Šéf věznice: Pustil jsem Srbu, aby upevnil rodinu

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl šéf tiskového oddělení Vězeňské služby ČR Robert Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

ÚOOZ: Nic nám neřekli

Kterému policejnímu útvaru dal ředitel věznice vědět, ale říci nechtěl. "To vám teď neřeknu, mají to kolegové na generálním ředitelství Vězeňské služby a vyšetřování bude uzavřené nejdříve v pondělí," reaguje Káčer.

Zdroj z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který si přál zůstat v anonymitě, Aktuálně.cz potvrdil, že je o Srbově týdenním volnu nikdo nezpravil. Žádný z policistů, kteří se před šesti lety případům Karla Srby věnovali, znali jeho zvyky a věděli o jeho vazbách, už u policie nepracuje.

Srbu soud poslal na dvanáct let do vězení za plánování vraždy novinářky, která popisovala podivné tendry na ministerstvu zahraničních věcí.

MZV za Kavana a Srby: Doba nevýhodných rekonstrukcí a pronájmů

V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

V žádném z případů zpronevěry a korupce soud vinu Karla Srby neprokázal. Srba byl proto zproštěn obžaloby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy