Kriminalisté nevěděli, že Srba opustil bránu věznice

Jakub Antoš
6. 10. 2007 0:00
Věznice neinformovala ty, kteří Srbu vyšetřovali
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, ve středu opustil svou celu. Od ředitele věznice dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu.

Aktuálně.cz z policejních zdrojů zjistilo, že ředitel věznice svůj krok nekonzultoval s policejním útvarem, který Srbu vyšetřoval. Generální ředitelství věznic už od včerejška postup ředitele věznice prověřuje.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na svobodě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. A ten to následně potvrdil.

ČTĚTE VÍCE:
Srba je prý vzorný vězeň, říká Kavan

Srba je venku za vzorné chování

Deník Aktuálně.cz již včera přinesl zprávu, že Srba dostal od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří Milana Kubíčka kázeňskou odměnu v podobě týdenního pozastavení výkonu trestu.

"Ano, pustili jsme ho pro vzorné chování. Má to jako odměnu za vzorné chování, přístup k výkonu trestu a přístup k práci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubíček.

ČTĚTE VÍCE:
Šéf věznice: Pustil jsem Srbu, aby upevnil rodinu

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl šéf tiskového oddělení Vězeňské služby ČR Robert Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

ÚOOZ: Nic nám neřekli

Kterému policejnímu útvaru dal ředitel věznice vědět, ale říci nechtěl. "To vám teď neřeknu, mají to kolegové na generálním ředitelství Vězeňské služby a vyšetřování bude uzavřené nejdříve v pondělí," reaguje Káčer.

Zdroj z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který si přál zůstat v anonymitě, Aktuálně.cz potvrdil, že je o Srbově týdenním volnu nikdo nezpravil. Žádný z policistů, kteří se před šesti lety případům Karla Srby věnovali, znali jeho zvyky a věděli o jeho vazbách, už u policie nepracuje.

Srbu soud poslal na dvanáct let do vězení za plánování vraždy novinářky, která popisovala podivné tendry na ministerstvu zahraničních věcí.

MZV za Kavana a Srby: Doba nevýhodných rekonstrukcí a pronájmů

V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

V žádném z případů zpronevěry a korupce soud vinu Karla Srby neprokázal. Srba byl proto zproštěn obžaloby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy