Kriminalisté nevěděli, že Srba opustil bránu věznice

Jakub Antoš
6. 10. 2007 0:00
Věznice neinformovala ty, kteří Srbu vyšetřovali
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Karel Srba, který si objednal vraždu novinářky Sabiny Slonkové a soud ho poslal na dvanáct let za mříže, ve středu opustil svou celu. Od ředitele věznice dostal týdenní volno jako kázeňskou odměnu.

Aktuálně.cz z policejních zdrojů zjistilo, že ředitel věznice svůj krok nekonzultoval s policejním útvarem, který Srbu vyšetřoval. Generální ředitelství věznic už od včerejška postup ředitele věznice prověřuje.

S informací, že je bývalý generální sekretář MZV Karel Srba venku z cely, přišel deník Právo. Mimo jiné uvedl, že se Srba na svobodě setkal se svým bývalým nadřízeným, exministrem zahraničních věcí a bývalým šéfem Valného shromáždění OSN Janem Kavanem. A ten to následně potvrdil.

ČTĚTE VÍCE:
Srba je prý vzorný vězeň, říká Kavan

Srba je venku za vzorné chování

Deník Aktuálně.cz již včera přinesl zprávu, že Srba dostal od ředitele věznice v Ostrově nad Ohří Milana Kubíčka kázeňskou odměnu v podobě týdenního pozastavení výkonu trestu.

"Ano, pustili jsme ho pro vzorné chování. Má to jako odměnu za vzorné chování, přístup k výkonu trestu a přístup k práci," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Kubíček.

ČTĚTE VÍCE:
Šéf věznice: Pustil jsem Srbu, aby upevnil rodinu

Na dotaz, jak policie během týdne, kdy je Srba na svobodě, chrání svědky a novinářku Sabinu Slonkovou, odpověděl šéf tiskového oddělení Vězeňské služby ČR Robert Káčer vyhýbavě. "Mohu říci to, že se ke každému dočasnému pozastavení výkonu trestu vyjadřuje i policie."

ÚOOZ: Nic nám neřekli

Kterému policejnímu útvaru dal ředitel věznice vědět, ale říci nechtěl. "To vám teď neřeknu, mají to kolegové na generálním ředitelství Vězeňské služby a vyšetřování bude uzavřené nejdříve v pondělí," reaguje Káčer.

Zdroj z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který si přál zůstat v anonymitě, Aktuálně.cz potvrdil, že je o Srbově týdenním volnu nikdo nezpravil. Žádný z policistů, kteří se před šesti lety případům Karla Srby věnovali, znali jeho zvyky a věděli o jeho vazbách, už u policie nepracuje.

Srbu soud poslal na dvanáct let do vězení za plánování vraždy novinářky, která popisovala podivné tendry na ministerstvu zahraničních věcí.

MZV za Kavana a Srby: Doba nevýhodných rekonstrukcí a pronájmů

V době působení Kavana a Srby na ministerstvu propukl skandál s nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě. Pronájem způsobil státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Policie také zjistila, že se v resortu zahraničí při stavebních zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí uplácelo. Žalobkyně vyčíslila škody způsobené navýšením cen rekonstrukčních prací v českých zastupitelských úřadech v Keni, Alžírsku a Chorvatsku na téměř 9 milionů korun.

Posledním případem, který byl spojen se jménem Karel Srba, jsou finanční nejasnosti kolem státního zámku Štiřín. Žalobkyně vinila Srbu a některé jeho spolupracovníky z toho, že se před několika lety dohodli na tom, že ošidí stát. Od podzimu 1999 do konce roku 2000 měli ministerstvo zahraničí připravit o více než 13 milionů.

V žádném z případů zpronevěry a korupce soud vinu Karla Srby neprokázal. Srba byl proto zproštěn obžaloby.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

Dělník zemřel v brněnské ulici Zborovská po pádu do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Neštěstí vyšetřuje policie. Hasiči k muži slanili, dělník ale zemřel na místě.

Na místě neštěstí zasahovaly kolem 12:30 dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života, uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. "Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí.

Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev.

Další zprávy