Krajský šéf Trikolóry je před soudem, podle obžaloby nechal náměstkovi zapálit auto

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2021 15:26
Chomutovský okresní soud zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora Davida Dindy (Nový Sever). Obžalován je předseda krajské organizace Karlovarského kraje hnutí Trikolóra Matěj Drbohlav. Podle obžaloby navedl jiného muže, aby auto krátce před komunálními volbami v roce 2018 podpálil.
Náměstek chomutovského primátora David Dinda.
Náměstek chomutovského primátora David Dinda. | Foto: ČTK

Auto shořelo v místě Dindova trvalého bydliště 25. září. Policie pachatele dopadla a obvinila zhruba po třech týdnech, tehdy se nevyjádřila, zda trestný čin souvisel s volbami. Petr Jaburek, který auto podpálil, byl za žhářský útok odsouzen. Obžalován je nyní z poškození cizí věci. Na vozidle a jeho vybavení vznikla škoda zhruba 360 000 korun.

Drbohlav, který se na začátek líčení nedostavil, podle obžaloby osobně ukázal Jaburkovi místo Dindova bydliště. Obžalován je z účastenství ve formě návodu k přečinu poškození cizí věci. Hrozí mu za to stejně jako Jaburkovi až rok vězení. 

Drbohlav s obžalobou nesouhlasí, proces je podle něj vykonstruovaný. "Nesouhlasím s obžalobou. Ve spisu z výpovědi druhého obžalovaného plyne, že se k tomu přiznal. Uvádí, že já s tím nemám nic společného, takže nevidím důvod, proč bych měl být někde tahaný," uvedl Drbohlav. Ani jeden z obžalovaných se dnešního jednání nezúčastnil. "Podával jsem stížnost na podjatost paní soudkyně," uvedl Drbohlav.

U soudu v pondělí vypovídal Dinda a jeho žena. "Už jsem ani nedoufal, že to bude dotaženo do nějakého konce," řekl Dinda novinářům před zahájením líčení. "Jestli má tady fungovat nějaký právní stát, tak spravedlnosti je potřeba udělat zadost," uvedl.

"Bylo to tehdy nepříjemné, máme dvě malé děti," řekl s tím, že už po činu spojoval případ se svým politickým působením, protože jeho rodina nemá žádné problémy, peníze si nepůjčuje. "Přišlo mi to dost bizarní, že se v tak malém městě dějí takové věci," uvedl.

V roce 2018 byl Drbohlav manažerem hnutí PRO Zdraví a Sport. "Myslím, že proces je ryze vykonstruovaný. Tehdy jsem napadal zakázku společnosti Chomutovská bytová, výběrové řízení, které končilo dnem voleb. Asi jsem se někomu nehodil do krámu," uvedl Drbohlav.

Soudkyně Vladimíra Kopřivová rozhodla, že jednání naplánované na celý den se uskuteční bez účasti veřejnosti s ohledem na ochranu účastníků řízení. Předvoláni byli čtyři svědci. "Za mě by bylo dostačující to, že se vyjádří spravedlnost v tom smyslu, že se takto věc stala. Bylo by to varování pro ostatní, že tohle do společnosti nepatří," řekl Dinda. "Vím, že jsem nic neudělal," zdůraznil Drbohlav.

Soud odročil hlavní líčení na 28. května, na kdy jsou předvolaní svědci a provedeny budou důkazy záznamy a listinami, informoval mluvčí soudu Petr Vaněk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy