Krajský šéf Trikolóry je před soudem, podle obžaloby nechal náměstkovi zapálit auto

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 4. 2021 15:26
Chomutovský okresní soud zahájil hlavní líčení ve věci podpálení soukromého automobilu náměstka chomutovského primátora Davida Dindy (Nový Sever). Obžalován je předseda krajské organizace Karlovarského kraje hnutí Trikolóra Matěj Drbohlav. Podle obžaloby navedl jiného muže, aby auto krátce před komunálními volbami v roce 2018 podpálil.
Náměstek chomutovského primátora David Dinda.
Náměstek chomutovského primátora David Dinda. | Foto: ČTK

Auto shořelo v místě Dindova trvalého bydliště 25. září. Policie pachatele dopadla a obvinila zhruba po třech týdnech, tehdy se nevyjádřila, zda trestný čin souvisel s volbami. Petr Jaburek, který auto podpálil, byl za žhářský útok odsouzen. Obžalován je nyní z poškození cizí věci. Na vozidle a jeho vybavení vznikla škoda zhruba 360 000 korun.

Drbohlav, který se na začátek líčení nedostavil, podle obžaloby osobně ukázal Jaburkovi místo Dindova bydliště. Obžalován je z účastenství ve formě návodu k přečinu poškození cizí věci. Hrozí mu za to stejně jako Jaburkovi až rok vězení. 

Drbohlav s obžalobou nesouhlasí, proces je podle něj vykonstruovaný. "Nesouhlasím s obžalobou. Ve spisu z výpovědi druhého obžalovaného plyne, že se k tomu přiznal. Uvádí, že já s tím nemám nic společného, takže nevidím důvod, proč bych měl být někde tahaný," uvedl Drbohlav. Ani jeden z obžalovaných se dnešního jednání nezúčastnil. "Podával jsem stížnost na podjatost paní soudkyně," uvedl Drbohlav.

U soudu v pondělí vypovídal Dinda a jeho žena. "Už jsem ani nedoufal, že to bude dotaženo do nějakého konce," řekl Dinda novinářům před zahájením líčení. "Jestli má tady fungovat nějaký právní stát, tak spravedlnosti je potřeba udělat zadost," uvedl.

"Bylo to tehdy nepříjemné, máme dvě malé děti," řekl s tím, že už po činu spojoval případ se svým politickým působením, protože jeho rodina nemá žádné problémy, peníze si nepůjčuje. "Přišlo mi to dost bizarní, že se v tak malém městě dějí takové věci," uvedl.

V roce 2018 byl Drbohlav manažerem hnutí PRO Zdraví a Sport. "Myslím, že proces je ryze vykonstruovaný. Tehdy jsem napadal zakázku společnosti Chomutovská bytová, výběrové řízení, které končilo dnem voleb. Asi jsem se někomu nehodil do krámu," uvedl Drbohlav.

Soudkyně Vladimíra Kopřivová rozhodla, že jednání naplánované na celý den se uskuteční bez účasti veřejnosti s ohledem na ochranu účastníků řízení. Předvoláni byli čtyři svědci. "Za mě by bylo dostačující to, že se vyjádří spravedlnost v tom smyslu, že se takto věc stala. Bylo by to varování pro ostatní, že tohle do společnosti nepatří," řekl Dinda. "Vím, že jsem nic neudělal," zdůraznil Drbohlav.

Soud odročil hlavní líčení na 28. května, na kdy jsou předvolaní svědci a provedeny budou důkazy záznamy a listinami, informoval mluvčí soudu Petr Vaněk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
Další zprávy